Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

XXI Gazterm

 ao  |  Rynek Instalacyjny 6/2018  |  05.07.2018
Zagraniczni eksperci wzięli udział w panelu dyskusyjnym poświęconym pozyskiwaniu metanu z pokładów węgla – ich zdaniem możliwy jest nawet 90-procentowy odzysk tego gazu.
Zagraniczni eksperci wzięli udział w panelu dyskusyjnym poświęconym pozyskiwaniu metanu z pokładów węgla – ich zdaniem możliwy jest nawet 90-procentowy odzysk tego gazu.
Fot. ao

Przez dwa dni (7–8 maja) debatowano w Międzyzdrojach o przyszłości polskiego rynku gazu. Dyskutowano o Trójmorzu, imporcie LNG, planach budowy Baltic Pipe oraz odmetanowaniu kopalń i rozwoju dystrybucji gazu w Polsce.

Rozwój wydobycia gazu ziemnego w USA i powiązanie polityki z handlem gazem przez Rosję skłania do wprowadzenia zmian na rynkach gazu, zarówno w skali globalnej, jak i Europy Środkowo-Wschodniej. Celem inicjatywy Trójmorza jest m.in. utworzenie ram politycznych dla integracji rynków gazu w naszym regionie, by zdywersyfikować jego import i zwiększyć bezpieczeństwo dostaw. Ważnym elementem tych planów jest współpraca polityczna z USA i budowa relacji handlowych oraz infrastruktury technicznej dla LNG. W planach dywersyfikacji istotną rolę odgrywa także koncepcja Bramy Północnej – budowa Baltic Pipe i rozbudowa terminalu LNG pozwolą w pełni zastąpić istniejące kierunki dostaw i mają dostarczać 17,5 mld m3 gazu rocznie. Brama Północna jest elementem szerszej strategii dywersyfikacji importu gazu i wpisuje się w koncepcję Trójmorza.

Przeczytaj również: XX konferencja Gazterm. Podsumowanie

Dyskutowano o tym wszystkim podczas „Szczytu gazowego USA–Trójmorze”, w którym uczestniczyli przedstawiciele amerykańskiej branży gazowniczej (m.in. Cheniere) oraz międzynarodowych ośrodków eksperckich (Baringa) i akademickich (Uniwersytet Rice’a w Houston). Okazją do wymiany doświadczeń i opinii na temat przyszłości polsko-amerykańskiej współpracy gazowej oraz sytuacji na rynkach międzynarodowych był też panel dyskusyjny „Potencjał i zakres współpracy gazowej USA–Trójmorze”. 

Zagraniczni eksperci wzięli także udział w panelu dyskusyjnym poświęconym pozyskiwaniu metanu z pokładów węgla – ich zdaniem możliwy jest nawet 90-procentowy odzysk tego gazu. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce inwestować w przed­eksploatacyjne pozyskiwanie metanu z pokładów węgla – ma na to przeznaczyć ok. 300 mln zł i liczy na wsparcie z funduszy ochrony środowiska. Obecnie do atmosfery wydostaje się rocznie ok. 1 mld m3 metanu, wychwytujemy go tylko w ok. 20%. Na świecie wydobywa się w ciągu roku 100 mld m3 metanu z pokładów węgla – połowę w USA. W Polsce na drodze do uruchomienia komercyjnej działalności w tym zakresie wciąż stoi jednak wiele barier natury technologicznej i prawnej. 

Drugi dzień obrad poświęcono dystrybucji gazu. Podkreślano, że polski rynek gazu ma dzięki LNG i CNG ciekawe perspektywy rozwoju, nie tylko dla energetyki i ogrzewnictwa, ale również dla transportu oraz zaopatrzenia w gaz regionów pozbawionych dostępu do sieci. PGNiG Obrót Detaliczny widzi dla siebie spore szanse w gazomobilności i promuje LNG jako kolejny pomysł na dywersyfikację paliw i walkę ze smogiem. Firma ta dotychczas koncentrowała się na klientach strategicznych, jednak wkrótce ma przedstawić ofertę gazu sprężonego dla domów jednorodzinnych, zakładów rolnych i małych firm, wykorzystując do jego dystrybucji kolej i transport wodny. 

21. Gazterm zorganizowało Studio 4u przy wsparciu merytorycznym PGNiG, Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych oraz Izby Gospodarczej Gazownictwa.

[gazterm, gazterm 2018, XXI gazterm 2018, rynek gazu, branża gazownicza, lng, cng, pgnig, izba gospodarcza gazownictwa]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 6/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl