XXI Gazterm

 ao  |  Rynek Instalacyjny 6/2018  |  05.07.2018
Zagraniczni eksperci wzięli udział w panelu dyskusyjnym poświęconym pozyskiwaniu metanu z pokładów węgla – ich zdaniem możliwy jest nawet 90-procentowy odzysk tego gazu.
Zagraniczni eksperci wzięli udział w panelu dyskusyjnym poświęconym pozyskiwaniu metanu z pokładów węgla – ich zdaniem możliwy jest nawet 90-procentowy odzysk tego gazu.
Fot. ao

Przez dwa dni (7–8 maja) debatowano w Międzyzdrojach o przyszłości polskiego rynku gazu. Dyskutowano o Trójmorzu, imporcie LNG, planach budowy Baltic Pipe oraz odmetanowaniu kopalń i rozwoju dystrybucji gazu w Polsce.

Rozwój wydobycia gazu ziemnego w USA i powiązanie polityki z handlem gazem przez Rosję skłania do wprowadzenia zmian na rynkach gazu, zarówno w skali globalnej, jak i Europy Środkowo-Wschodniej. Celem inicjatywy Trójmorza jest m.in. utworzenie ram politycznych dla integracji rynków gazu w naszym regionie, by zdywersyfikować jego import i zwiększyć bezpieczeństwo dostaw. Ważnym elementem tych planów jest współpraca polityczna z USA i budowa relacji handlowych oraz infrastruktury technicznej dla LNG. W planach dywersyfikacji istotną rolę odgrywa także koncepcja Bramy Północnej – budowa Baltic Pipe i rozbudowa terminalu LNG pozwolą w pełni zastąpić istniejące kierunki dostaw i mają dostarczać 17,5 mld m3 gazu rocznie. Brama Północna jest elementem szerszej strategii dywersyfikacji importu gazu i wpisuje się w koncepcję Trójmorza.

Przeczytaj również: XX konferencja Gazterm. Podsumowanie

Dyskutowano o tym wszystkim podczas „Szczytu gazowego USA–Trójmorze”, w którym uczestniczyli przedstawiciele amerykańskiej branży gazowniczej (m.in. Cheniere) oraz międzynarodowych ośrodków eksperckich (Baringa) i akademickich (Uniwersytet Rice’a w Houston). Okazją do wymiany doświadczeń i opinii na temat przyszłości polsko-amerykańskiej współpracy gazowej oraz sytuacji na rynkach międzynarodowych był też panel dyskusyjny „Potencjał i zakres współpracy gazowej USA–Trójmorze”. 

Zagraniczni eksperci wzięli także udział w panelu dyskusyjnym poświęconym pozyskiwaniu metanu z pokładów węgla – ich zdaniem możliwy jest nawet 90-procentowy odzysk tego gazu. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce inwestować w przed­eksploatacyjne pozyskiwanie metanu z pokładów węgla – ma na to przeznaczyć ok. 300 mln zł i liczy na wsparcie z funduszy ochrony środowiska. Obecnie do atmosfery wydostaje się rocznie ok. 1 mld m3 metanu, wychwytujemy go tylko w ok. 20%. Na świecie wydobywa się w ciągu roku 100 mld m3 metanu z pokładów węgla – połowę w USA. W Polsce na drodze do uruchomienia komercyjnej działalności w tym zakresie wciąż stoi jednak wiele barier natury technologicznej i prawnej. 

Drugi dzień obrad poświęcono dystrybucji gazu. Podkreślano, że polski rynek gazu ma dzięki LNG i CNG ciekawe perspektywy rozwoju, nie tylko dla energetyki i ogrzewnictwa, ale również dla transportu oraz zaopatrzenia w gaz regionów pozbawionych dostępu do sieci. PGNiG Obrót Detaliczny widzi dla siebie spore szanse w gazomobilności i promuje LNG jako kolejny pomysł na dywersyfikację paliw i walkę ze smogiem. Firma ta dotychczas koncentrowała się na klientach strategicznych, jednak wkrótce ma przedstawić ofertę gazu sprężonego dla domów jednorodzinnych, zakładów rolnych i małych firm, wykorzystując do jego dystrybucji kolej i transport wodny. 

21. Gazterm zorganizowało Studio 4u przy wsparciu merytorycznym PGNiG, Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych oraz Izby Gospodarczej Gazownictwa.

[gazterm, gazterm 2018, XXI gazterm 2018, rynek gazu, branża gazownicza, lng, cng, pgnig, izba gospodarcza gazownictwa]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 6/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl