Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Spotkanie Głównej Sekcji COWIA PZITS

 wj  |  Rynek Instalacyjny 6/2018  |  05.07.2018
Tematem przewodnim „Obiadu czwartkowego” były zmiany w EPBD i ich konsekwencje dla krajowej legislacji. Omówiła je Anna Bogdan, wiceprezes PZITS.
Tematem przewodnim „Obiadu czwartkowego” były zmiany w EPBD i ich konsekwencje dla krajowej legislacji. Omówiła je Anna Bogdan, wiceprezes PZITS.
Fot. wj

W Warszawskim Domu Technika NOT odbyło się 10 maja spotkanie Głównej Sekcji Ciepłownictwa, Ogrzewnictwa, Wentylacji i Inżynierii Atmosfery Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. Podzielono je na dwie części – przedpołudniowe spotkanie członków Sekcji oraz popołudniowy „Obiad czwartkowy” będący seminarium otwartym dla każdego chętnego.

Tematem przewodnim „Obiadu czwartkowego” były zmiany w EPBD i ich konsekwencje dla krajowej legislacji. Omówiła je Anna Bogdan, wiceprezes PZITS. Wskazywała na poszczególne elementy nowelizacji dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Jednym z nich jest wymóg opracowania i wdrożenia długoterminowych strategii renowacji budynków wraz z ich mapą drogową oraz nacisk, jaki został położony w dyrektywie na wprowadzanie do regulacji rozwiązań automatycznie dostosowujących parametry środowiska wewnętrznego do potrzeb uczestników. Kolejną ważną kwestią jest promocja elektromobilności.

Przeczytaj również: Zaproszenie na konferencję krakowskiego PZITS

Wprowadzony ma zostać również nowy wskaźnik Smart Readiness Indicator (SRI) – gotowości inteligentnej budynku, który był przedmiotem ożywionej dyskusji uczestników. Będzie on używany do oceny możliwości dostosowania danego budynku do potrzeb jego użytkowników w celu poprawy efektywności energetycznej i ogólnej wydajności tego obiektu. Metoda obliczania wskaźnika SRI jest opracowywana przez interdyscyplinarny zespół badawczy VITO (niezależna organizacja badawcza zajmująca się czystymi technologiami i zrównoważonym rozwojem) i zgodnie z zapowiedziami ma być gotowa w tym miesiącu. Zmiany mają też dotyczyć m.in. baz danych dotyczących charakterystyki energetycznej budynków i uproszczenia procesu inspekcji oraz kwestii energii pierwotnej.

O zrównoważonym rozwoju, deklaracjach środowiskowych wyrobów i certyfikacji wielokryterialnej budynków mówiła Maria Witkowska (Armacell). Przedstawiła także przykłady obiektów, w których zastosowano ciekawe rozwiązania w zakresie izolacji instalacji technicznych. 

Dyskusja po tych wystąpieniach koncentrowała się wokół zagadnień ograniczenia zużycia energii, zmian w EPBD oraz charakteru wprowadzania zmian legislacyjnych w naszym kraju. Niewątpliwie mamy wiele do zrobienia w zakresie ograniczenia zużycia energii z paliw kopalnych i nie możemy pozostać bierni. Jak podsumowali organizatorzy, inżynierowie w branży ogrzewnictwa, ciepłownictwa i wentylacji mogą wiele wnieść do poprawy życia naszej planety, ważne jest jednak jednoczesne uwzględnienie specyfiki naszego społeczeństwa, klimatu i możliwości Polski jako ­państwa.

[warszawki dom technika not, dom technika not, główna sekcja ciepłownictwa, ogrzewnictwa, wentylacja, obiad czwartkowy, epbd, sri, smart readiness indicator, zespół badawczy vito, zużycie energii]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 6/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Konkurs dla małych projektantów! Spraw prezent swojemu dziecku »

wentylacja

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jakie są korzyści z montażu stropów z rekuperacją w salach operacyjnych »

rekuperacja w salioperacyjnej

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy automatyzacja klimatyzacji musi być droga »

automatyzacja klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


5/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w zakładach WOD-KAN
  • - Filtry antysmogowe do central
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl