Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Warszawa dopłaca nawet 100 proc. kosztów do wymiany kotłów

Redakcja RI  |  16.07.2018
Dzięki modernizacjom w nowym sezonie grzewczym ekologiczne ciepło popłynie do ponad 3300 gospodarstw domowych.
Dzięki modernizacjom w nowym sezonie grzewczym ekologiczne ciepło popłynie do ponad 3300 gospodarstw domowych.
Fot. pixabay.com

W Warszawie jest szansa na uzyskanie miejskiej dotacji na wymianę kotła jeszcze przed rozpoczęciem się sezonu grzewczego. Dodatkowy nabór wniosków o dofinansowanie trwa do końca lipca. Jego wysokość może wynieść nawet do 100 proc. kosztów wymiany kotła.

– W trosce o nasze zdrowie i środowisko zachęcamy warszawiaków do likwidacji nieekologicznych instalacji cieplnych już teraz. Warto pamiętać, że przyjęta „uchwała antysmogowa” nakłada obowiązek wymiany „kopciuchów” i daje na to naprawdę niewiele czasu – przypomina Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Dowiedz się więcej: W Warszawie rusza start programu „Czyste powietrze”

W budżecie Warszawy wciąż są pieniądze przeznaczone na ten cel. Dlatego miasto ogłosiło dodatkowy nabór wniosków, który potrwa do 31 lipca. Następna tura składania wniosków rozpocznie się 1 września 2018 r. Z zatwierdzonego po tym terminie finansowego wsparcia będzie można skorzystać dopiero w przyszłym roku. 

– Aby otrzymać pieniądze na wymianę tzw. kopciuchów, czyli starych pieców węglowych, wystarczy złożyć wniosek do Biura Ochrony Środowiska m.st. Warszawy. Nasi pracownicy chętnie pomagają w przygotowaniu wniosku. Dodatkowo likwidujemy ostatnią z barier. Chcemy, by jak największa grupa mieszkańców mogła przyspieszyć decyzję o wymianie przestarzałej instalacji na ogrzewanie gazowe czy podłączenie do sieci ciepłowniczej. „Zielone wsparcie” może pokryć do 100 proc. kosztów modernizacji kotłowni. – podkreśla Michał Olszewski.

Dotychczas warszawiacy przy zmianie sposobu ogrzewania mogli korzystać z finansowego wsparcia i otrzymać do 20 tys. zł. Ekodotacje na wymianę instalacji grzewczej pokrywają nawet 75 proc. wartości inwestycji. Obecną pulę dofinansowania uzupełnia „Zielone wsparcie do 100%”, które udzielane jest na podstawie dochodów. Jego wysokość zależna jest liczby osób w gospodarstwie domowym, a także ew. niepełnosprawności domowników. Wysokość pomocy może wynieść od 50 do nawet 100 proc. wkładu własnego w inwestycję. Wnioski o wsparcie należy składać w ośrodkach pomocy społecznej.

Przeczytaj również: PORT PC apeluje o dołączenie do programu "Czyste Powietrze" dodatkowych celów

Dodatkowo, osoby, które dokonają zmiany sposobu ogrzewania na bardziej ekologiczny i zlikwidują kotły na paliwo stałe, mogą otrzymać „Zielone wsparcie”. Jest to zasiłek celowy, który umożliwia pokrycie różnicy zwiększonych kosztów ogrzewania. To nawet 100 proc. rzeczywistej różnicy w rachunkach.

Dodatkowy nabór na wniosków poprzedzony został kampanią edukacyjną, skierowaną do mieszkańców posiadających stare paleniska węglowe i właścicieli nieruchomości niepodłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wiedzę o zagrożeniu smogiem oraz programie finansowanego wsparcia przekazują ekoedukatorzy.

Zadaniem urzędników jest odwiedzenie ponad pięciu tysięcy domów jednorodzinnych, które według inwentaryzacji, nie są podłączone ani do sieci gazowej, ani cieplnej. Ekoedukatorzy działają na terenie pięciu dzielnic, m.in. Białołęki, Rembertowa, Targówka, Wawra i Wesołej. To właśnie tam warszawiacy są najbardziej narażeni na zanieczyszczenia pochodzące z tzw. niskiej emisji.

Zobacz także: Dotacja na nowy kocioł?

W tym roku mieszkańcy stolicy już po raz drugi mają możliwość otrzymania dofinansowania do wymiany starych kotłów węglowych. Dzięki tym modernizacjom w nowym sezonie grzewczym ekologiczne ciepło popłynie do ponad 3300 gospodarstw domowych.

Źródło: portalkomunalny.pl

[instalacja grzewcza, ogrzewanie, kocioł gazowy, warszawa, dofinansowanie, dofinansowanie na kocioł, kotły węglowe, sieci ciepłownicze, zielone wsparcie, wymiana kotła, ekologiczne instalacje grzewcze] 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl