Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Prąd i ciepła woda ze śmieci? To możliwe!

Redakcja RI  |  17.07.2018
Zakład Metanizacji Odpadów w Chagny
Zakład Metanizacji Odpadów w Chagny
Fot. ECO-MIASTO

W 2016 roku w Polsce na składowiska trafiła ponad połowa odpadów zmieszanych, a tylko po kilkanaście procent poddano przekształceniu termicznemu czy biologicznemu – to zupełnie inaczej niż w Europie Zachodniej i Skandynawii. Tymczasem odpady nienadające się do recyklingu można wykorzystać m.in. do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, kompostu, a nawet w procesie odsalania wody morskiej.

Według szacunków ONZ do 2030 r. liczba ludności na świecie ma osiągnąć 8,6 mld. Można przypuszczać, że wraz ze wzrostem populacji zwiększy się także ilość produkowanych odpadów, chyba że kolejne państwa zdecydują się przejść na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Zanim jednak odpady zamienią się w surowce upłynie jeszcze sporo czasu, dlatego potrzebne są nowoczesne metody utylizacji tych odpadów, które nie nadają się do recyklingu.

Dowiedz się więcej: Za 644 milionów w Gdańsku powstanie kompleksowy zakład gospodarowania odpadami

W Polsce działa siedem spalarni odpadów i powstają kolejne. W 2016 r. przekształceniu termicznemu poddano 16% odpadów zmieszanych (dane GUS). To niedużo, biorąc pod uwagę, że na składowiska śmieci trafiło aż 56% takich odpadów. Jeszcze mniejszą część odpadów poddaje się przekształcaniu biologicznemu – jedynie 13% odpadów zmieszanych. W krajach Europy Zachodniej czy Skandynawii często jest odwrotnie – bardzo niewielki odsetek odpadów kończy na składowiskach. Przykładowo we Francji znajduje się ponad 120 spalarni śmieci.

Termiczne przekształcanie odpadów, w przeciwieństwie np. do spalania śmieci w domowych kotłach, to ściśle kontrolowany proces. Odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze i przy odpowiedniej ilości tlenu, tak aby zminimalizować powstawanie szkodliwych substancji. Zanieczyszczenia są oczyszczane przez kompleksowy system filtrów, a popiół jest odpowiednio utylizowany. Dzięki termicznemu przekształcaniu odpadów unika się ich składowania, co mogłoby prowadzić do zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby. Poza tym w wyniku procesów spalania powstaje energia, która wraca do mieszkańców.

Na małej wyspie Saint-Barthélémy we Francji miejscowy zakład przetwarza 100% odpadów wytwarzanych lokalnie, a 100% powstającego w ten sposób ciepła wykorzystuje się do produkcji wody pitnej (odsalania wody morskiej). W innym francuskim mieście sieć ciepłownicza zasilana w oparciu o spalanie odpadów komunalnych czy spalanie odpadów zielonych pozwala zwrócić mieszkańcom energię z odpadów w postaci gorącej wody i ogrzewania. Z takiego rozwiązania korzystają mieszkańcy budynku o nazwie Le Rooftop w miejscowości Villefranche-sur-Saône. Dzięki temu, że został on bezpośrednio połączony z miejską siecią ciepłowniczą, zasilaną energią odnawialną, możliwe jest znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w porównaniu do korzystania z indywidualnych kotłów grzewczych.  

Przeczytaj również: Chińczycy oczyszczają ścieki za pomocą kwiatów

Odpady organiczne można wykorzystać do produkcji odnawialnych źródeł energii, a także kompostu. W wyniku odbywającego się w warunkach beztlenowych rozkładu substancji organicznych przez mikroorganizmy otrzymywany jest biogaz, który może służyć do ogrzewania czy przy produkcji energii elektrycznej. Osady powstające w tym procesie mogą być stosowane jako nawóz.

Także w tej dziedzinie dobrymi praktykami może poszczycić się Francja. W Zakładzie Metanizacji Odpadów w Chagny (Burgundia) zaprojektowanym, zbudowanym i eksploatowanym przez firmę TIRU, powstaje biogaz, który zapewnia energię do wypalania dachówek w sąsiadującej fabryce. Ten sam zakład dostarcza wysokogatunkowego kompostu okolicznym rolnikom. 

Gospodarka o obiegu zamkniętym jest jedną z kategorii konkursu ECO-MIASTO skierowanego do samorządów lokalnych. Organizatorami projektu ECO-MIASTO są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa. ECO-MIASTO jest realizowane we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą Saint-Gobain, Ceetrus Polska, DK Energy i TIRU – grupa Dalkia, a także WSPÓLNIE – Fundacja LafargeHolcim.

Zobacz także: Porównanie wpływu na środowisko spalania węgla kamiennego i tzw. błękitnego węgla w kotle c.o. z wykorzystaniem analizy tradycyjnej oraz analizy LCA

Właściwy sposób postępowania z odpadami jest ważnym elementem koncepcji gospodarki cyrkularnej. A jak w tej dziedzinie radzą sobie polskie miasta? Od tego roku będą miały możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć w nowej kategorii konkursu ECO-MIASTO – gospodarka o obiegu zamkniętym. Do 10 września 2018 r. mogą również przesyłać zgłoszenia w kategoriach mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, efektywność energetyczna budynków oraz zieleń a powietrze. Formularze zgłoszeniowe są dostępne na stronie www.eco-miasto.pl.

Źródło: ECO-MIASTO

[eco miasto, odpady, energia elektryczna, zarządzanie odpadami, biogaz, sieć ciepłownicza, ogrzewanie, woda, energia z odpadów, zanieczyszczenie powietrza]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl