Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wody Polskie wczesną jesienią mają zakończyć zatwierdzanie taryf

Redakcja RI  |  18.07.2018
Zatwierdzenie taryfy wodnej przez Wody Polskie.
Zatwierdzenie taryfy wodnej przez Wody Polskie.
Fot. pixabay.com

Wody Polskie wczesną jesienią mają ostatecznie zakończyć proces zatwierdzania taryf za wodę i ścieki - oceniają władze firmy. Do tej pory większość zatwierdzonych taryf przewiduje obniżki opłat, utrzymanie cen bądź lekkie podwyżki wynikające np. z inflacji.

Wody Polskie poinformowały we wtorek na konferencji prasowej, że w ustawowym terminie, czyli do 12 marca br. do Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej bądź centrali wpłynęło 2561 wniosków od przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych o zatwierdzenie taryf. Do końca czerwca ponad 2 tys. z nich zostało zatwierdzonych.

Dowiedz się więcej: Prąd i ciepła woda ze śmieci? To możliwe!

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca wyjaśnił, że firma zakończyła zatwierdzać 80 proc. taryf. Z przedstawionej na konferencji informacji wynika, że w przypadku 1952 zatwierdzonych taryf przewiduje się: obniżki cen za dostarczanie wody i odprowadzenie ścieków od mieszkańców; opłaty są niezmienione; lekkie podwyżki (ok. 2 proc.) wynikające z inflacji, wzrostu cen energii, czy podatków.

Zaakceptowanych zostało 115 taryf, w których podwyżka opłat wynika z prowadzonych inwestycji (amortyzacja, wkład własny do środków Unijnych). W przypadku 24 taryf podwyżki wynikają z przyczyn niezależnych od przedsiębiorców, np. kupują oni wodę od innego dostawcy. W przypadku opłat za dostarczanie wody ceny wahają się od 1,58 zł za metr sześc. do 57 zł. W przypadku ścieków jest to od 1,98 zł do 34,94 zł za metr sześc.

Wiceszefowa Wód Polskich Joanna Kopczyńska wyjaśniła, że tak duża rozpiętość cen wynika z wielu powodów. Jednym z nich jest liczba przyłączonych użytkowników sieci. Im jest ich mniej tym, opłata za utrzymanie jej jest po prostu wyższa. Dlatego też - jak wskazała - niższe opłaty za wodę i ścieki dotyczą głównie dużych miast.

Przeczytaj również: Głębokie napowietrzanie jezior jako element ich rekultywacji

Kopczyńska dodała, że na wysokość opłat wpływają również inwestycje, które mają m.in. polepszyć jakość wody. Podkreśliła, że od wejścia Polski do UE na inwestycje wodno-kanalizacyjne przeznaczono ponad 60 mld zł. Zwróciła jednak uwagę, że tylko 30 proc. tej kwoty to dotacje unijne, resztę muszą pokryć samorządy. Prezes Wód Polskich odnosząc się do niektórych publikacji prasowych, zaznaczył, że kierowana przez niego firma jest regulatorem, nie ustala stawek za wodę i ścieki. To robią - jak przypomniał - gminy, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne.

Daca wyjaśnił, że zgodnie z prawem Wody Polskie m.in. zatwierdzają taryfy na dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków, opiniują projekty regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków, rozstrzygają też spory między firmami wod-kan a odbiorcami usług. "Wody Polskie stoją na straży rzeczywistych kosztów dostarczania wody i odprowadzania ścieków, tak by mieszkańcy nie ponosili nieuzasadnionych opłat" - zaznaczył prezes.

Zobacz także: Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda

Przypomniał, że mieszkańcy mogą zakwestionować wysokość ustalonych przez przedsiębiorstwa wod-kan taryf w UOKiK. Daca wyjaśnił, że Wody Polskie nie mogą udzielać szczegółowych informacji dot. opłat, tzn. jakie ceny ustaliło dane przedsiębiorstwo, ponieważ jest to tajemnica handlowa. Dodał, że o takie informacje należy kierować się bezpośrednio do firmy wod-kan. Wiceszefowa Wód Polskich Joanna Kopczyńska dodała na konferencji, że od 12 marca do 30 czerwca wpłynęły 133 nowe wnioski; 30 czerwca procedowanych było jeszcze 481 wniosków. Ze wszystkich złożonych wniosków taryfowych, ten "najmniejszy" dotyczył 22 mieszkańców, a największy został złożony przez MPWiK w Warszawie.

Oceniła, że wczesną jesienią Wody powinny już zaakceptować wszystkie taryfy na doprowadzanie wody i odprowadzanie ścieków.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[wody polskie, taryfa wody polskie, inwestycje wodno-kanalizacyjne, woda, kanalizacja, odprowadzanie ścieków, taryfa za wody i ścieki, ścieki]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl