Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Zabezpieczenia przeciwpożarowe w nowej siedzibie D+H Polska

Redakcja RI  |  20.07.2018
Siedziba D+H we Wrocławiu
Siedziba D+H we Wrocławiu
Fot. D+H

Nowa centrala D+H to nowoczesny budynek, w którym znalazły się innowacyjne zabezpieczenia przeciwpożarowe zastosowane w obiekcie biurowo-magazynowym. Wykorzystano najnowsze rozwiązania z zakresu oddymiania, detekcji i sygnalizacji pożarowej oraz rozbudowaną automatykę okienną. Dodatkowo, wszystko zostało połączone w inteligentny system reagujący na warunki zewnętrzne takie, jak wiatr czy deszcz.

Nowy budynek, poza częścią biurową, miał też obejmować magazyn, który wcześniej znajdował się w innej lokalizacji. W efekcie powstał dwukondygnacyjny biurowiec liczący ponad 700 m² powierzchni użytkowej oraz magazyn o powierzchni około 400 m². W prostą, zwartą bryłę budynku wcina się przeszklona klatka schodowa z łukowym zadaszeniem, które nawiązuje do kształtu silników stosowanych w napędach D+H. Fasada budynku wykończona jasnoszarą płytą kompozytową stanowi doskonałe tło dla ciemniejszej o ton stolarki aluminiowej. To w niej ukryte są wszystkie napędy, które zapewniają wygodną i wydajną wentylację przestrzeni biurowych.

Dowiedz się więcej: Systemy oddymiania budynków. Wentylacja

W wybranych pomieszczeniach okna zostały uzbrojone w napędy serii CDC charakteryzujące się cichą pracą i dyskretnym montażem wewnątrz profilu. Dodatkowo, na obydwu kondygnacjach, zastosowano napędy ryglujące FRA. Siedziba D+H Polska to pierwszy obiekt w kraju, w którym napędy okuć okiennych BDT wykorzystano w stolarce aluminiowej. Powodują one równoległe odsunięcie skrzydła od ramy, w wyniku którego na całym obwodzie okna powstaje 6-milimetrowa szczelina. Okna wyposażone w napędy BDT zapewniają równomierną wymianę powietrza bez znaczących strat ciepła, a jednocześnie zachowują klasę antywłamaniową RC2. Naturalna wentylacja w budynku stanowi doskonałe uzupełnienie wentylacji mechanicznej – schłodzenie biur nocą pozwala zmniejszyć koszty eksploatacji wentylacji mechanicznej w ciągu dnia. Działanie napędów jest regulowane dla stref lub dla poszczególnych pomieszczeń indywidualnie.

Kolejną funkcją, którą oferuje automatyka okienna D+H jest oddymianie. 90 proc. ofiar pożarów ponosi śmierć w wyniku zatrucia dymem i trującymi gazami. Dlatego wykorzystane napędy otwierają okna zgodnie z ustalonym scenariuszem, w oparciu o sygnał z centrali oddymiania. Dzięki temu dym zostaje usunięty z obiektu na tyle szybko, aby umożliwić bezpieczną ewakuację. Napędy do oddymiania mogą obsługiwać zarówno okna, jak i klapy oddymiające. Tego typu klapy pojawiają się w klatce schodowej oraz w magazynowej części obiektu.

Przeczytaj więcej: Oddymianie garaży zamkniętych – wymagania przepisów a efektywność rozwiązań technicznych

Systemy sygnalizacji pożarowej Protec znalazły szerokie zastosowanie, zarówno w części biurowej, jak i magazynowej. Po suficie w części magazynowej przebiegają charakterystyczne czerwone rurki poprowadzone od czujki zasysającej Cirrus Hybrid. Dzięki zastosowaniu dwóch technologii – komory optycznej i mgłowej (Wilsona) urządzenie zapewnia unikalny sposób detekcji i jest całkowicie odporne na fałszywe alarmy powstałe na skutek obecności cząstek kurzu, pyłu czy wody.

W holu głównym zainstalowano optyczną czujkę liniową FIREBEAM, która wykrywa cząstki dymu wykorzystując podczerwień odbijaną od pryzmatu umieszczonego na przeciwległej ścianie. Z kolei punktowe czujki z serii 6000PLUS posiadają wbudowane sygnalizatory głosowe, dzięki czemu pełnią podwójną funkcję – wykrywania i sygnalizowania zagrożenia pożarowego poprzez emisję czytelnego i dobrze słyszalnego komunikatu.

Źródło: D+H

[wentylacja, ochrona przeciwpożarowa, oddymianie, oddymianie budynków, dym w budynku, sygnalizacja pożarowa, wentylacja mechaniczna, budynek, innowacyjne zabezpieczenia przeciwpożarowe, zabezpieczenie przeciwpożarowe]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl