Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Oferteo: Wiemy, że smog jest problemem, ale wciąż ogrzewamy węglem

Redakcja RI  |  20.07.2018
Badani wiążą zjawisko powstawania smogu z ogrzewaniem domów i mieszkań paliwami stałymi.
Badani wiążą zjawisko powstawania smogu z ogrzewaniem domów i mieszkań paliwami stałymi.
Fot. pixabay.com

Serwis Oferteo.pl przeprowadził badanie, z którego wynika, że ekogroszek wciąż jest najpopularniejszym materiałem opałowym, ale Polacy byliby gotowi rozważyć bardziej ekologiczny sposób ogrzewania domów, nawet za nieco wyższą cenę. Chociaż respondenci zdają sobie sprawę z przyczyn powstawania smogu i konsekwencji zdrowotnych, jakie on ze sobą niesie, to jednak prawie 1/3 z nich przyznaje, że nie ma dostatecznej wiedzy o ekologicznych sposobach ogrzewania.

Według danych Oferteo.pl najpopularniejszym materiałem opałowym w Polsce w ciągu ostatniego roku był ekogroszek. Chęć jego zakupu zadeklarowało 31 proc. badanych. Warto zwrócić uwagę, że popularność ekogroszku spada. Rok wcześniej zapotrzebowanie na niego zgłosiło 40 proc. użytkowników serwisu.

Dowiedz się więcej: Drugie szkolenie ekspertów programu NFOŚiGW Czyste Powietrze

Badani najczęściej zamawiali w ciągu ostatniego roku od jednej do trzech ton materiałów opałowych (45 proc.).

- Co prawda sezon grzewczy rozpoczyna się dopiero za kilka miesięcy, ale to właśnie teraz jest najdogodniejszy w ciągu roku moment, żeby poszukać dostawcy opału i znaleźć najkorzystniejszą ofertę - zwraca uwagę Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl.

Co ciekawe, w ostatnim roku nieznacznie wzrosła popularność zarówno pelletu drzewnego (z 25 proc. do 26 proc.), jak i węgla kamiennego, miału oraz koksu - z 14 proc. do 18 proc. Utrzymał się z kolei odsetek osób, które były zainteresowane zakupem drewna i wyniósł 13 proc.
Okazuje się, że Polacy zamawiając surowiec do ogrzania domu, najczęściej zwracają uwagę na koszty (67 proc.), a dopiero w dalszej kolejności na ekologię (48 proc.). Wśród innych czynników, które wymieniają jako istotne przy podejmowaniu takiej decyzji, są również: możliwość transportu przez dostawcę (29 proc.), fakt czy opał jest pochodzenia krajowego (26 proc.) oraz łatwość jego przechowywania (24 proc.).

Przeczytaj również: Z centrum Wrocławia zniknie 85 kotłów węglowych

Co ciekawe, 41 proc. ankietowanych przez Oferteo.pl deklaruje, że byłoby skłonnych zapłacić więcej za bardziej ekologiczny sposób ogrzewania domu. Z kolei 27 proc. wskazuje, że nie chciałoby ponosić z tego względu dodatkowych wydatków. Warto zauważyć, że prawie co trzeci uczestnik badania (31 proc.) odpowiedział, że nie ma wystarczającej wiedzy na temat ekologicznych sposobów ogrzewania, więc trudno mu zadeklarować, że poniósłby dodatkowe koszty.

Z drugiej strony badani wiążą zjawisko powstawania smogu z ogrzewaniem domów i mieszkań paliwami stałymi. Zdaniem 70 proc. badanych rezygnacja ze spalania węgla, koksu czy drewna obniżyłaby poziom smogu. Odmiennego zdania był co czwarty badany, natomiast 5 proc. nie miało w tym temacie wyrobionej opinii. Zdaniem aż 95 proc. ankietowanych smog niekorzystnie wpływa na ludzkie zdrowie. Tylko 2 proc. uczestników badania było odmiennego zdania.

Najwięcej badanych wskazało, że smog wpływa na powstawanie i rozwój niewydolności oddechowej. W dalszej kolejności wymieniane były: alergie oraz astma, choroby nowotworowe oraz choroby układu krwionośnego i serca. Co ciekawe, najmniej uczestników badania Oferteo wskazało, że smog ma wpływ na choroby i wady rozwojowe płodu.

Warto przeczytać: Kraków będzie mieć zielone ściany antysmogowe

Tymczasem badania pokazują, że długotrwała ekspozycja ciężarnych na smog powoduje niższą wagę urodzeniową dzieci, co z kolei niesie ryzyko rozwoju wielu chorób. Ankietowani przez Oferteo.pl wskazywali na zanieczyszczenia z palenisk domowych jako na drugie najważniejsze źródło powstawania smogu (36%), na pierwszym miejscu znalazły się zanieczyszczenia przemysłowe (42 proc. odpowiedzi). Respondenci byli przeważnie zdania, że samorządy powinny zakazać ogrzewania domów i mieszkań za pomocą paliw stałych, ale finansując całość lub część kosztów wymiany pieców (63 proc.). Z drugiej strony 29 proc. badanych uważa, że samorządy nie powinny mieć w ogóle takich uprawnień. 

Przedstawione dane pochodzą z analizy zapytań ofertowych złożonych w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące opału oraz z ankiety przeprowadzonej w lipcu 2018 roku wśród 450 osób.

Źródło: Oferteo.pl

[walka ze smogiem, ogrzewanie, ogrzewanie domu, ekologiczne ogrzewanie, smog, materiały opałowe, ekologiczne ogrzewanie domu]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl