Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Polacy budują na potęgę! Trwa rozkwit na rynku instalacyjnym

Redakcja RI  |  23.07.2018
Polacy polubili Smart Home
Polacy polubili Smart Home
Fot. pexels.com

Mimo trudnej sytuacji na rynku budowlanym, rynek instalacyjny przeżywa prawdziwy boom. Aż 70% reprezentantów branży badanych przez Purmo uważa, że ten rok będzie dużo lepszy od poprzedniego. Na rynek pozytywnie wpływa m.in. rosnąca zamożność Polaków. Wzrasta także zainteresowanie nowoczesnymi technologiami, budownictwem ekologicznym oraz produktami wysokiej jakości. Co ważne, cena zaczyna odgrywać mniejszą rolę przy wyborze rozwiązań.

Nastroje w branży instalacyjnej są wyjątkowo dobre. Pomimo tego, że składy budowlane mają problemy z zapewnieniem zatowarowania na satysfakcjonującym dla odbiorców poziomie, a przez to termin realizacji zleceń opóźnia się, to słupki sprzedaży rosną. Według danych opublikowanych przez największą pod względem liczebności i obrotu sieć hurtowni z branży instalacyjnej, sanitarnej i grzewczej w Polsce, sprzedaż grzejników wzrosła o 6% w porównaniu z poprzednim rokiem, a systemów instalacyjnych aż o 11%.

Dowiedz się więcej: Branża budowlana nie jest w najlepszej formie przez zbyt wysokie koszty

- Mimo niepokojących prognoz dla sektora budowlanego, branża instalacyjna mknie do przodu. Aż 70% ankietowanych przez nas instalatorów zakłada, że ten rok będzie lepszy lub znacznie lepszy od poprzedniego pod względem ilości zleceń. Co więcej, instalatorzy odnotowują wśród swoich klientów wzmożony popyt na rozwiązania najwyższej jakości. Zwraca na to uwagę aż 96% respondentów. Nasz rynek dojrzewa – kryterium ceny przestaje być decydujące, co od lat obserwujemy w krajach zachodnich – tłumaczy Tomasz Podleś, Product Manager z Purmo, marki należącej do Rettig Heating, globalnego producenta rozwiązań grzewczych.

Co sprawia, że wyniki są aż tak dobre? Rynek instalacyjny napędzają z jednej strony grubsze portfele klientów, a z drugiej regulacje. Presja na działania proekologiczne wpływa na większe zainteresowanie budownictwem energooszczędnym, a to z kolei umacnia i zabezpiecza branżę instalacyjną przed kryzysem. Nie bez znaczenia jest Dyrektywa Parlamentu Europejskiego, która nakazuje państwom członkowskim, aby od 2021 roku wszystkie nowo powstające budynki były budowlami o „niemal zerowym zużyciu energii”. Na realizację tego postanowienia Polski rząd przygotował 300 mln złotych, który stanowi zapomogę dla inwestycji energooszczędnych.

Instalatorzy zwracają też uwagę na wyraźny wzrost zainteresowania systemami inteligentnego domu. Jak wynika z badań Purmo, aż 97% badanych dostrzega w tym roku większy popyt na rozwiązania Smart Home. To duża zmiana na rynku rozwiązań uznawanych do tej pory za niszowe.

Przeczytaj również: Branża deweloperska już nie pobija rekordów sprzedaży

– To zainteresowanie jest z jednej strony konsekwencją dużego zainteresowania w Polsce nowymi technologiami, z drugiej wzrostu dochodów.  Światowy rynek wart jest blisko 30 mld dolarów, a wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych 4 lat urośnie on dwukrotnie. To przekłada się siłą rzeczy na polski rynek smart home. Co więcej, charakteryzuje go niezwykła chłonność, szacuje się, że w ciągu najbliższych lat dynamika wzrostu rok do roku będzie wynosiła 100%. – analizuje Marcin Kotarski, Product Manager z Purmo, marki należącej do koncernu Rettig Heating.

Niestety, pomimo wyjątkowo dobrej koniunktury problemem w rozwoju branży może być dostęp do wykwalifikowanych pracowników. Właściciele firm instalacyjnych są zgodni - aż 76% boryka się z problemem zatrudnienia. Budzi to obawy o stabilność sektora. Szacuje się, że na rynku brakuje około 100 – 150 tys. rąk do pracy. To prawdziwa wyrwa, której nie są w stanie załatać pracownicy pozyskani z rynków ościennych. To powoduje wzrost płac, które mogłyby zachęcić specjalistów do większej lojalności wobec pracodawcy. Z tego powodu rosną więc ceny pracy, surowców i materiałów, co powoduje olbrzymie dysproporcje w wycenach, szczególnie w przypadku przetargów publicznych, gdzie zamawiający jeszcze nie zaadaptowali się do zaktualizowanych warunków rynkowych.

Jak sobie radzi branża instalacyjna z tymi kłopotami? Stosując alternatywne metody montażowe, które sprawiają, że trudniej jest popełnić błędy. Gdy pojawia się taka możliwość, aż 64% ankietowanych specjalistów wybiera rozwiązania cechujące się łatwością montażu. Dzięki temu następuje redukcja kosztów związanych z ryzykiem popełnienia błędów przez pracowników o obniżonych kwalifikacjach.

Zobacz także: Nowe akty prawne i projekty ustaw

- Na rynku brakuje specjalistów, bo wielu z nich opuściło Polskę. Odpływ skomasował się w jednym czasie, wskutek czego nowe pokolenie nie jest w stanie uzupełnić braków kadrowych. Stąd potrzeba sięgania po doraźne środki zapobiegawcze – zatrudnianie ludzi o niedostatecznym doświadczeniu, podwyższanie stawek godzinowych czy tez poszukiwanie rozwiązań o niskim stopniu złożoności, które cechują się łatwością montażu. – analizuje Roman Strzelczyk, Head od Product w Rettig Heating.

Źródło: Purmo

[rynek instalacyjny, ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, smart home, purmo, budownictwo, budownictwo energooszczędne, inwestycje energooszczędne, branża instalacyjna, sektor budowlany]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl