Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

System grzewczy sterowany smartfonem – czy warto postawić na nowe technologie?

Redakcja RI  |  24.07.2018
Vaillant - aplikacja multiMATIC App
Vaillant - aplikacja multiMATIC App
Fot. Vaillant

Pierwszy inteligentny dom powstał w 1950 roku. Od tamtej pory sporo się zmieniło – nowoczesne rozwiązania są dostępne na wyciągnięcie smartfona. Bezprzewodowa łączność rewolucjonizuje nie tylko rynek gadżetów, ale też zaawansowanych instalacji. Pozwala na synchronizację pracy elementów systemu grzewczego i oszczędność – czasu i pieniędzy.

Szacuje się, że w 2021 roku do internetu będzie podłączonych 28 miliardów urządzeń. Większość z nich będzie działała w ramach tzw. Internet of Things, czyli internetu rzeczy. Sieć urządzeń domowych będzie wymieniać się ze sobą danymi, aby podnieść komfort naszego życia. Ich działanie będzie zsynchronizowane i sterowalne nawet pod nieobecność mieszkańców domu.

Dowiedz się więcej: Aplikacje i programy dla projektantów i instalatorów

System zarządzania inteligentnym domem dzięki koordynacji pracy różnych urządzeń pozwala obniżyć koszty eksploatacji budynku nawet o 30%. Coraz bardziej zaawansowana automatyka umożliwia obniżenie zużycia energii i paliwa, co jest istotne zwłaszcza w przypadku systemów grzewczych. Dużo firm na rynku oferuje rozwiązania w zakresie ogrzewania, chłodzenia i wentylacji, które pomogą w zarządzaniu inteligentnym domem.

Regulator Vaillant multiMATIC VRC 700 zarządza on jednocześnie systemami wentylacji i ogrzewania. Łączy pracę takich urządzeń jak pompy ciepła, kotły grzewcze i wentylacja. Regulator pozwala na:

  • indywidualną adaptację systemu grzewczego do stylu życia i rytmu dnia domowników, 
  • monitoring zużycia energii oraz uzysku energii z otoczenia, 
  • wybór optymalnego źródła energii.

Jakie możliwości zyskuje dzięki temu właściciel budynku? Dzięki regulatorowi może on zaprogramować działanie ogrzewania, wentylacji oraz podgrzewania wody w ustalonych przez siebie przedziałach czasowych. Domownicy są w stanie ustawić odpowiednie parametry na noc, na czas nieobecności w domu czy powrotu mieszkańców. Dzięki temu urządzenia grzewcze nie zużywają niepotrzebne energii np. na podniesienie temperatury wody. Co więcej, możliwe jest ustawienie trybu urlopowego, który pozwala na zminimalizowanie pracy sprzętu podczas dłuższej nieobecności. Jest to ważne, ponieważ szacuje się, że obniżenie temperatury w pomieszczeniach o 1℃ pozwala na zmniejszenie zużycia energii o 6% w skali roku.

Przeczytaj więcej: MPiT chce uszczelnić przepisy dotyczące kotłów grzewczych

Regulator multiMATIC VRC 700 może być zintegrowany z systemem zarządzania inteligentnym domem, np. z bramką KNX, łączącą pracę wielu sprzętów. Z kolei podłączenie regulatora do magistrali eBUS pozwala na łączność z internetem i sterowanie systemem za pomocą smartfona. Za pomocą bezpłatnej aplikacji dla urządzeń mobilnych multiMATIC App możemy sterować systemem grzewczym np. podczas wakacji nawet na drugim końcu świata.

Aplikacja pozwala m.in. na:

  • ustawianie systemu ogrzewania w dowolnym momencie, również zdalnie;
  • szybkie dopasowanie ręczne bez konieczności zmiany programowania systemu;
  • wygenerowanie raportu dotyczącego zapotrzebowania na energię i uzysk cieplny.

Podczas nieobecności domowników, praca regulatora może być zdalnie monitorowana przez firmę serwisową, dzięki czemu łatwo uzyskać szybką diagnostykę i wsparcie techniczne w przypadku ewentualnej awarii. Ta funkcja przydaje się również wtedy, gdy wyjeżdża członek rodziny, który zwykle obsługiwał regulator. Dzięki opiece profesjonalnego serwisu, pozostali domownicy nie muszą zajmować się obsługą urządzenia. 

Zobacz także: Prąd i ciepła woda ze śmieci? To możliwe!

Coraz więcej producentów oferuje inteligentne urządzenia domowe połączone z internetem i współpracujące między sobą dla komfortu domowników. Przy wyborze odpowiedniego systemu warto kierować się nie tylko ceną, ale także dostępnością i jakością serwisu oraz efektywnością działania, która może przynieść znaczące oszczędności. 

Źródło: Vaillant

[Vaillant, ogrzewanie, wentylacja, regulator ogrzewania, zapotrzebowanie na energię, regulator multiMATIC VRC 700, inteligentny dom, urządzenia grzewcze, system grzewczy]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl