Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

„Czyste powietrze”, czyli 103 mld zł na walkę ze smogiem do 2029 roku

Redakcja RI  |  10.08.2018  |  1
Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery przez  budynki jednorodzinne
Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery przez budynki jednorodzinne
fot. Rockwool

Program „Czyste Powietrze” wspierający termomodernizację budynków jednorodzinnych i walkę ze smogiem ma wystartować we wrześniu. Inwestorzy indywidualni mają otrzymać bezzwrotne dotacje i pożyczki na ocieplenie domów, a także na zakup nowoczesnych kotłów, pomp ciepła czy montaż systemów wentylacji z odzyskiem ciepła. Suma przeznaczona na działania programu to 103 mld zł. Szacuje się, że kwota ta pozwoli przeprowadzić kompleksową termomodernizację około 3,5 mln budynków jednorodzinnych w Polsce. 

Tylko kompleksowa termomodernizacja

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery przez  budynki jednorodzinne. Beneficjentami natomiast są osoby fizyczne, które posiadają prawo własności lub są współwłaścicielami budynku.

Kompleksowa termomodernizacja oznacza najpierw ocieplenie budynku i wymianę stolarki, a dopiero później wymianę systemu grzewczego. Taka kolejność pozwala nie tylko na maksymalną redukcję emisji szkodliwych substancji, lecz także na znaczące zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Przeczytaj również: Zakaz stosowania kotłów węglowych w domach za 10 lat?

Maksymalnie 48 tys. zł w ramach dotacji

Przeznaczona przez polski rząd kwota 103 mld zł będzie dystrybuowana na dwa sposoby – w formie bezzwrotnej dotacji (63,3 mld zł) oraz pożyczki (39,7 mld zł). Aby ubiegać się o dofinansowanie, minimalna wartość prac termomodernizacyjnych ma wynosić 7 tysięcy złotych. Maksymalnie w ramach dotacji można będzie otrzymać prawie 48 tys. zł, czyli do 90% z maksymalnej wartości tzw. kosztów kwalifikowanych (oszacowanych na 53 tys. zł). Dofinansowanie obejmuje docieplenie przegród zewnętrznych budynku (zarówno poddasza, jak i ścian zewnętrznych),  wymianę stolarki okiennej, a także zakup pomp ciepła, mikroinstalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych oraz zakup nowoczesnych kotłów na paliwo stałe.  

Program „Czyste Powietrze” będzie realizowany przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Natomiast Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie pełnił funkcję koordynatora zawierającego z funduszami wojewódzkimi umowy o udostępnienie środków. Szczegółowe informacje dla wszystkich inwestorów indywidualnych dotyczące terminów, sposobów składania wniosków, znajdą się na stronach internetowych Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dowiedz się więcej: W Warszawie startuje program „Czyste powietrze”

Kompleksowa termomodernizacja jako sposób walki ze smogiem

Program „Czyste Powietrze” to bardzo dobry krok w stronę polepszenia jakości powietrza w Polsce. Należy jednak pamiętać, że sama wymiana kotła bez uprzedniego ocieplenia domu nie jest rozwiązaniem, wręcz przeciwnie – może pogłębić zjawisko ubóstwa energetycznego. W kotłach najnowszej generacji stosuje się drogie paliwa – jeśli budynek jest nieocieplony, koszty ogrzewania znacznie wzrosną. Najlepsze efekty ekologiczne, a także oszczędności dla właścicieli domów daje tylko kompleksowa termomodernizacja, która zaczyna się od ocieplenia budynku.

Eksperci z Buildings Performance Institute Europe (BPIE) szacują, że przeprowadzenie kompleksowego docieplenia przegród zewnętrznych w 3,5 mln budynków jednorodzinnych w Polsce, może przynieść oszczędność energii na cele grzewcze na poziomie ok. 6,2 mld zł rocznie w zależności od rodzaju wykorzystywanego paliwa. Z kolei roczne całkowite korzyści społeczne netto to ponad 20 mld zł.

Źródło: Rockwool

[termomodernizacja, program czyste powietrze, efektywność energetyczna, emisja pyłów, ocieplenie budynku, wymiana stolarki, wymiana systemu grzewczego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, smog]

Komentarze

(1)
eping | 19.09.2018, 15:49
Najlepszym materiałem do ocieplenia domu jest styropian, ale zawsze należy sprawdzać, czy styropian nie widnieje na czarnej liście GUNB. Kontrole są przeprowadzane na bieżąco i niestety wśród producentów nie spełniających norm jakościowych jest bardzo wielu producentów styropianów.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Z jakich urządzeń powinieneś skorzystać, żeby ogrzewać ekologicznie »

ogrzewanie ekologiczneCzy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Wybierz właściwy system wentylacji do budynku, domu, mieszkania »
oszczedzanie energii oprogramowanie
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej »  czytam więcej »

 Dobierz klimatyzator do swojego mieszkania » Nowoczesne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków  »
program lojalnościowy dla instalatorów oczyszczanie ścieków
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 

Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

Dowiedz się więcej »


 Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej » Zdradzamy błędy przy projektowaniu systemów tłocznych kanalizacji ściekowej »
kolekcja sanitarna  klimatyzator
czytam więcej » Na system tłoczny składają się przepompownie (pompy), współpracujące z nimi rurociągi tłoczne oraz studnie rozprężne. Najprostszym układem jest współpraca jednej przepompowni z rurociągiem tłocznym bez bocznych dopływów ciśnieniowych (...) czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Szkoła niemal zeroenergetyczna
  • - Systemy różnicowania ciśnienia
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl