Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

„Czyste powietrze”, czyli 103 mld zł na walkę ze smogiem do 2029 roku

Redakcja RI  |  10.08.2018  |  1
Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery przez  budynki jednorodzinne
Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery przez budynki jednorodzinne
fot. Rockwool

Program „Czyste Powietrze” wspierający termomodernizację budynków jednorodzinnych i walkę ze smogiem ma wystartować we wrześniu. Inwestorzy indywidualni mają otrzymać bezzwrotne dotacje i pożyczki na ocieplenie domów, a także na zakup nowoczesnych kotłów, pomp ciepła czy montaż systemów wentylacji z odzyskiem ciepła. Suma przeznaczona na działania programu to 103 mld zł. Szacuje się, że kwota ta pozwoli przeprowadzić kompleksową termomodernizację około 3,5 mln budynków jednorodzinnych w Polsce. 

Tylko kompleksowa termomodernizacja

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery przez  budynki jednorodzinne. Beneficjentami natomiast są osoby fizyczne, które posiadają prawo własności lub są współwłaścicielami budynku.

Kompleksowa termomodernizacja oznacza najpierw ocieplenie budynku i wymianę stolarki, a dopiero później wymianę systemu grzewczego. Taka kolejność pozwala nie tylko na maksymalną redukcję emisji szkodliwych substancji, lecz także na znaczące zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Przeczytaj również: Zakaz stosowania kotłów węglowych w domach za 10 lat?

Maksymalnie 48 tys. zł w ramach dotacji

Przeznaczona przez polski rząd kwota 103 mld zł będzie dystrybuowana na dwa sposoby – w formie bezzwrotnej dotacji (63,3 mld zł) oraz pożyczki (39,7 mld zł). Aby ubiegać się o dofinansowanie, minimalna wartość prac termomodernizacyjnych ma wynosić 7 tysięcy złotych. Maksymalnie w ramach dotacji można będzie otrzymać prawie 48 tys. zł, czyli do 90% z maksymalnej wartości tzw. kosztów kwalifikowanych (oszacowanych na 53 tys. zł). Dofinansowanie obejmuje docieplenie przegród zewnętrznych budynku (zarówno poddasza, jak i ścian zewnętrznych),  wymianę stolarki okiennej, a także zakup pomp ciepła, mikroinstalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych oraz zakup nowoczesnych kotłów na paliwo stałe.  

Program „Czyste Powietrze” będzie realizowany przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Natomiast Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie pełnił funkcję koordynatora zawierającego z funduszami wojewódzkimi umowy o udostępnienie środków. Szczegółowe informacje dla wszystkich inwestorów indywidualnych dotyczące terminów, sposobów składania wniosków, znajdą się na stronach internetowych Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dowiedz się więcej: W Warszawie startuje program „Czyste powietrze”

Kompleksowa termomodernizacja jako sposób walki ze smogiem

Program „Czyste Powietrze” to bardzo dobry krok w stronę polepszenia jakości powietrza w Polsce. Należy jednak pamiętać, że sama wymiana kotła bez uprzedniego ocieplenia domu nie jest rozwiązaniem, wręcz przeciwnie – może pogłębić zjawisko ubóstwa energetycznego. W kotłach najnowszej generacji stosuje się drogie paliwa – jeśli budynek jest nieocieplony, koszty ogrzewania znacznie wzrosną. Najlepsze efekty ekologiczne, a także oszczędności dla właścicieli domów daje tylko kompleksowa termomodernizacja, która zaczyna się od ocieplenia budynku.

Eksperci z Buildings Performance Institute Europe (BPIE) szacują, że przeprowadzenie kompleksowego docieplenia przegród zewnętrznych w 3,5 mln budynków jednorodzinnych w Polsce, może przynieść oszczędność energii na cele grzewcze na poziomie ok. 6,2 mld zł rocznie w zależności od rodzaju wykorzystywanego paliwa. Z kolei roczne całkowite korzyści społeczne netto to ponad 20 mld zł.

Źródło: Rockwool

[termomodernizacja, program czyste powietrze, efektywność energetyczna, emisja pyłów, ocieplenie budynku, wymiana stolarki, wymiana systemu grzewczego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, smog]

Komentarze

(1)
eping | 19.09.2018, 15:49
Najlepszym materiałem do ocieplenia domu jest styropian, ale zawsze należy sprawdzać, czy styropian nie widnieje na czarnej liście GUNB. Kontrole są przeprowadzane na bieżąco i niestety wśród producentów nie spełniających norm jakościowych jest bardzo wielu producentów styropianów.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl