Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nowoczesna technologia a inspekcja szczelność sieci ciepłowniczej

Redakcja RI  |  20.08.2018
Przebadano ponad 5 km magistrali ciepłowniczej doprowadzającej ciepło do południowej części Wrocławia.
Przebadano ponad 5 km magistrali ciepłowniczej doprowadzającej ciepło do południowej części Wrocławia.
Fot. pixabay.com

Fortum wykorzystuje najnowocześniejszą technologię, by w okresie grzewczym zapewnić mieszkańcom Wrocławia nieprzerwane dostawy ciepła. Spółka przeprowadziła inspekcje szczelności wrocławskiego ciepłociągu za pomocą innowacyjnego, niestosowanego do tej pory w Polsce urządzenia. Przebadano ponad 5 km magistrali ciepłowniczej doprowadzającej ciepło do południowej części Wrocławia, zlokalizowano jedynie jedną niewielką nieszczelność, która na początku czerwca została już usunięta. Pozostałe trzy podejrzane miejsca zostaną sprawdzone w najbliższym czasie.

Dzięki urządzeniu SmartBall firmy Pure Technologies Ltd., mieszkańcy Wrocławia mogą w spokoju oczekiwać na sezon grzewczy. Firma zakończyła kompleksową inspekcję szczelności magistrali, doprowadzającej ciepło do stolicy Dolnego Śląska z Elektrociepłowni Czechnica. W tym celu, spółka po raz pierwszy w Polsce wykorzystała innowacyjne rozwiązanie - SmartBall.

Dowiedz się więcej: Chłód z ciepła na upały?

Jest to niewielkie urządzenie elektroniczne, wyposażone w kilkanaście czujników i własne zasilanie, zamkniętych w kulistej, szczelnej obudowie z aluminium, które pracuje wewnątrz badanego rurociągu. SmartBall jest w stanie zlokalizować z dużą dokładnością każdy, nawet najmniejszy, wyciek. Urządzenie umożliwia diagnostykę nieszczelności na długich odcinkach sieci do kilkunastu km. Operacja nie wymaga wyłączenia badanego rurociągu a wręcz odwrotnie, konieczne jest utrzymanie ciągłego przepływu wody sieciowej oraz ciśnienia pracy dla prawidłowego pomiaru. 

– Technologia ta polega na wprowadzeniu urządzenia rejestrującego do wnętrza sieci, w wytypowanym przez Fortum miejscu, za pomocą specjalistycznego sprzętu, a potem jego wydobyciu z sieci po przebyciu założonego dystansu. Śledzenie poruszającego się wewnątrz sieci rejestratora odbywa się w sposób w pełni kontrolowany pod nadzorem systemu komputerowego – opisuje Tomasz Adamiok, manager Fortum, nadzorujący eksploatację sieci ciepłowniczych. – Urządzenie, płynąc przez rurociąg, bada szczegółowo jego kondycję techniczną. Na badanym odcinku wykonuje tysiące pomiarów, wyszukując słabe punkty sieci i ew. usterki.

Wrocławska sieć ciepłownicza jest jedną z najnowocześniejszych w kraju. Jednak także tu, występują odcinki starego typu, bez własnego systemu monitoringu wycieków. Do takich należy właśnie fragment magistrali prowadzącej do Wrocławia z Elektrociepłowni Czechnica. SmartBall zdał tu egzamin celująco, wykrywając występujące nieszczelności systemu.

Przeczytaj również: Z centrum Wrocławia zniknie 85 kotłów węglowych

– Zidentyfikowane przez urządzenie usterki zostaną usunięte w najbliższym czasie. Jeden przeciek został już usunięty. Wszelkich napraw dokonujemy w sposób dogodny dla odbiorców naszego ciepła, dlatego ograniczamy wszelkie wstrzymania dostaw ciepła do minimum, również podczas prac prowadzonych w okresie letnim – podkreśla Tomasz Adamiok.

Źródło: Fortum

[Wrocław, sieć ciepłownica, Fortum, urządzenie elektroniczne, SmartBall, Elektrociepłownia Czechnica, rurociąg, przepływ wody sieciowej, system monitoringów wycieków, ogrzewanie, system grzewczy, dostawa ciepła]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl