Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ekologiczne ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń wg francuskich miast

Redakcja RI  |  21.08.2018
Ekodzielnica Camille Claudel CEDF-CARAVEO MARC
Ekodzielnica Camille Claudel CEDF-CARAVEO MARC
Fot. ECO-MIASTO

Latem w Polsce nieaktywne jest największe źródło zanieczyszczenia powietrza pyłami PM2,5 i PM10, czyli ogrzewanie budynków mieszkalnych. Jednak problemem staje się coraz większe zużycie energii do chłodzenia pomieszczeń. Ostatniego dnia lipca tego roku odnotowano najwyższe w historii zapotrzebowanie na moc w sezonie letnim. Czy są już rozwiązania, dzięki którym w bardziej ekologiczny sposób można produkować zarówno ciepło, jak i chłód? Francja zastosowała ciepło z biomasy, źródła geotermalne oraz centralny system produkcji i dystrybucji chłodu.

Ogromnym wyzwaniem jest zapewnienie mieszkańcom miast optymalnej temperatury do codziennego funkcjonowania bez szkody dla środowiska naturalnego. Indywidualne ogrzewanie budynków mieszkalnych w chłodniejszych miesiącach roku odpowiada za blisko 90% emisji pyłu PM10. Jednocześnie latem coraz chętniej korzystamy z klimatyzacji. Mają na to wpływ powracające fale upałów, które w mieście są bardziej dotkliwe ze względu na efekt miejskiej wyspy ciepła. Klimatyzatory do swojego działania wymagają często znacznych ilości energii, dlatego wzrasta zapotrzebowanie na moc w sezonie letnim. W Polsce, gdzie energia elektryczna produkowana jest przede wszystkim w elektrowniach węglowych, nie pozostaje to bez wpływu na stan środowiska naturalnego.

Dowiedz się więcej: Chłód z ciepła na upały?

W poszukiwaniu alternatywnych, a co najważniejsze bardziej ekologicznych metod produkcji ciepła i chłodu warto zwrócić uwagę na rozwiązania wykorzystywane we francuskich miastach. Ich podstawą jest przedewszystkim podłączenie budynków do sieci, a po drugie – wybór bardziej przyjaznego środowisku źródła ciepła czy chłodu.

W Paryżu 1 mln m2 powierzchni biurowych w obszarze miejskim La Défense jest ochładzany dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu. Na mocy umowy między miastem a spółką Dalkia partner prywatny zmodernizował istniejący system produkcji i dystrybucji chłodu, wykonał drugą pompę i przez 24 lata będzie operatorem sieci. Wzrost wydajności produkcji chłodu wyniósł między 5% a 10%, co wiąże się z oszczędnościami dla miasta. Zyskało też środowisko! Zredukowano ilość zanieczyszczeń, m.in. dzięki monitorowaniu odprowadzania ścieków czy sortowaniu odpadów, a poprzez efektywne zarządzanie minimalizowane są straty energii.

Energia geotermalna należy do odnawialnych źródeł energii, które zyskują na popularności, choć na razie wykorzystywana jest na niewielką skalę – w Europie w ten sposób produkowane jest tylko 0,85% energii. Zaletą sieci ciepłowniczej zasilanej źródłami geotermalnymi jest jednak ograniczenie emisji zanieczyszczeń czy gazów cieplarnianych. Przykładowo w Bagneux, miejscowości położonej na obszarze aglomeracji paryskiej, nowa sieć ciepłownicza zasilana ciepłem geotermalnym pozwala na zmniejszenie emisji CO2  aż o 5 000 t. Dzięki inwestycji zrealizowanej przez spółkę Dalkia ponad 9 500 mieszkań w Bagneux jest zasilanych ze źródeł geotermalnych.

Przeczytaj również: Prąd i ciepła woda ze śmieci? To możliwe!

Inny sposób na to, by ograniczyć emisję CO2, stosowany jest w ekodzielnicy Camille Claudel. To jedna z największych ekodzielnic we Francji. W jej zakres wchodzi 2 000 mieszkań o niskim zapotrzebowaniu na energię, zlokalizowanych na powierzchni 147 000 m2. Sieć ciepłownicza w 70% zasilana jest przez OZE, m.in. dzięki wykorzystaniu biomasy. Efekt? Inwestycja pozwala uniknąć emisji 2 400 ton CO2.

A jak sytuacja wykorzystywania ekologicznych źródeł energii i ciepła wygląda w Polsce? Swoje osiągnięcia mogą zaprezentować w konkursie ECO-MIASTO. Zgłoszenia w kategoriach gospodarka o obiegu zamkniętym, mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, efektywność energetyczna budynków oraz zieleń a powietrze są przyjmowane do 10 września 2018 r. Formularze zgłoszeniowe można znaleźć na stronie www.eco-miasto.pl.

Źródło: ECO-MIASTO

[zanieczyszczenie powietrza, odprowadzanie ścieków, sortowanie odpadów, efektywne zarządzanie energią, efektywność energetyczna, ciepło geotermalne, sieć ciepłownicza, klimatyzacja, energia elektryczna, biomasa, smog]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl