Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Czy oczyszczalnia ścieków w Łowiczu to bomba ekologiczna?

Redakcja RI  |  21.08.2018
Modernizacja Łowickiej oczyszczalni ścieków jest zagrożona
Modernizacja Łowickiej oczyszczalni ścieków jest zagrożona
Fot. pixabay.com

Jak wynika ze stanowiska przedstawicieli spółki, która obecnie przeprowadza modernizację łowickiej oczyszczalni ścieków, może ona stać się bombą ekologiczną. Dlaczego? Ponieważ ich zdaniem projekt, który został dostarczony przez miasto, jest wadliwy. Koszt przebudowy oczyszczalni ma wynieść 74 mln zł.

Wykonawca modernizacji przesłał pismo do władz miasta Łowicz z informacją, że w miejskim projekcie przyjęto przepustowość oczyszczalni na poziomie 97,5 tys. RLM (równoważnej liczbie mieszkańców), a jej obecne obciążenie już teraz przekracza 100 tys. RLM. Co więcej, wg wykonawcy nominalne obciążenie oczyszczalni nie gwarantuje uzyskania efektu ekologicznego. Polska Izba Gospodarcza „Ekorozwój” w Warszawie rekomenduje przepustowość oczyszczalni ścieków na poziomie 140 tys. RLM. W przeciwnym wypadku wydanie 74 mln zł z publicznych pieniędzy jest nieuzasadnione i inwestycja powinna zostać przerwana, ponieważ istnieje ryzyko utraty dofinansowania z pozyskanych środków unijnych.

Przeczytaj również: Oczyszczalnia ścieków skaziła wodę

Wykonawca dołączył do pisma korespondencję własną oraz PIG „Ekorozwój”. Wynika z niej, że oczyszczalnia w planowanym kształcie „będzie szkodziła zdrowiu ludzi”. Dodatkowo pojawiła się informacja, że ścieki dowożone do oczyszczalni transportem samochodowym z zakładów przemysłowych oraz gospodarstw domowych nie są objęte poborem prób do badań ładunku dopływającego na oczyszczalnię, co ma być sprzeczne z informacją przekazaną wykonawcy przez projektanta.

PIG „Ekorozwój” o możliwych nieprawidłowościach w projekcie poinformował prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który dofinansowuje ten projekt. Jednak burmistrz Łowicza zapewnia, że rekordowa inwestycja nie jest zagrożona, ale nie jest wykluczone, że zmieni się jej wykonawca.

Źródło: portalkomunalny.pl

[modernizacja oczyszczalni ścieków, Łowicz, NFOŚiG, oczyszczalnia ścieków, ścieki, zakłady przemysłowe, bomba ekologiczna, ekologia, dofinansowanie unijne]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl