Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Czy oczyszczalnia ścieków w Łowiczu to bomba ekologiczna?

Redakcja RI  |  21.08.2018
Modernizacja Łowickiej oczyszczalni ścieków jest zagrożona
Modernizacja Łowickiej oczyszczalni ścieków jest zagrożona
Fot. pixabay.com

Jak wynika ze stanowiska przedstawicieli spółki, która obecnie przeprowadza modernizację łowickiej oczyszczalni ścieków, może ona stać się bombą ekologiczną. Dlaczego? Ponieważ ich zdaniem projekt, który został dostarczony przez miasto, jest wadliwy. Koszt przebudowy oczyszczalni ma wynieść 74 mln zł.

Wykonawca modernizacji przesłał pismo do władz miasta Łowicz z informacją, że w miejskim projekcie przyjęto przepustowość oczyszczalni na poziomie 97,5 tys. RLM (równoważnej liczbie mieszkańców), a jej obecne obciążenie już teraz przekracza 100 tys. RLM. Co więcej, wg wykonawcy nominalne obciążenie oczyszczalni nie gwarantuje uzyskania efektu ekologicznego. Polska Izba Gospodarcza „Ekorozwój” w Warszawie rekomenduje przepustowość oczyszczalni ścieków na poziomie 140 tys. RLM. W przeciwnym wypadku wydanie 74 mln zł z publicznych pieniędzy jest nieuzasadnione i inwestycja powinna zostać przerwana, ponieważ istnieje ryzyko utraty dofinansowania z pozyskanych środków unijnych.

Przeczytaj również: Oczyszczalnia ścieków skaziła wodę

Wykonawca dołączył do pisma korespondencję własną oraz PIG „Ekorozwój”. Wynika z niej, że oczyszczalnia w planowanym kształcie „będzie szkodziła zdrowiu ludzi”. Dodatkowo pojawiła się informacja, że ścieki dowożone do oczyszczalni transportem samochodowym z zakładów przemysłowych oraz gospodarstw domowych nie są objęte poborem prób do badań ładunku dopływającego na oczyszczalnię, co ma być sprzeczne z informacją przekazaną wykonawcy przez projektanta.

PIG „Ekorozwój” o możliwych nieprawidłowościach w projekcie poinformował prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który dofinansowuje ten projekt. Jednak burmistrz Łowicza zapewnia, że rekordowa inwestycja nie jest zagrożona, ale nie jest wykluczone, że zmieni się jej wykonawca.

Źródło: portalkomunalny.pl

[modernizacja oczyszczalni ścieków, Łowicz, NFOŚiG, oczyszczalnia ścieków, ścieki, zakłady przemysłowe, bomba ekologiczna, ekologia, dofinansowanie unijne]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl