Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Hydraulika a żywotność pompy ciepła

Redakcja RI  |  21.08.2018
Pompa ciepła Caliane
Pompa ciepła Caliane
Fot. Sofath

Osoby, które chcą zbudować dom już na etapie jego projektowania staną przed wyborem, w jaki sposób go ogrzewać. Szukając konkretnego urządzenia warto zwrócić szczególną uwagę na żywotność urządzenia, które będzie ogrzewało budynek. Co więcej, powstała instalacja musi być jak najbardziej trwała i niezawodna.

Wybór spośród różnych rodzajów ogrzewania jest wyjątkowo trudny. Aby wybrać dobre urządzenie i rozwiązanie dla nas trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników m.in. czy działka ma dostęp do gazu i jej wielkość pozwala na instalację dolnego źródła ciepła w postaci kolektora poziomego dla gruntowej pompy ciepła. Warto także pamiętać, że oprócz sposobu ogrzewania budynku ważna jest też żywotność urządzenia. W przypadku pomp ciepła głównym elementem przenoszącym największe obciążenia, a przy tym również najbardziej skomplikowanym jest sprężarka, stanowiąca centrum całego układu. Jej żywotność szacowana jest na ok. 20-25 lat pracy, ale można ją jeszcze wydłużyć.

Dowiedz się więcej: Wpływ doboru pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej

Aby tak się stało, konieczne jest odpowiednie zaprojektowanie całego układu w taki sposób, żeby zapewnić sprężarce długie okresy pracy bez częstego włączania i wyłączania. Efekt ten najczęściej uzyskuje się poprzez zastosowanie zasobnika buforowego zwiększającego bezwładność cieplną instalacji. 

Zasobnik buforowy stosowany w instalacjach grzewczych pełni dwie podstawowe funkcje. Pierwszą z nich jest zwiększenie zładu instalacji, czyli ilości wody w niej zawartej. Większa ilość wody oznacza w praktyce zmniejszenie ilości cykli pracy sprężarki w pompie ciepła. Czynnik ten jest kluczowy dla jej trwałości, ponieważ częste uruchamianie i wyłączanie powoduje szybsze zużywanie się sprężarki. Samo zwiększenie zładu nie zawsze jest konieczne, a bezwładność cieplna ogrzewania podłogowego zwykle jest wystarczająca i nie wymaga stosowania zasobnika buforowego.

Przeczytaj również: Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda

W celu skorzystania z rozbudowanej automatyki obsługującej kilka stref grzewczych w budynku, niezbędne jest zastosowanie sprzęgła hydraulicznego zapewniającego poprawną pracę urządzenia. Tę drugą funkcję realizuje właśnie zasobnik buforowy. Do właściwej pracy pompa ciepła potrzebuje określonego przepływu wody przez wymiennik. Chcąc zamknąć wszystkie strefy grzewcze w budynku w instalacji bez sprzęgła hydraulicznego, doprowadzimy do zatrzymania przepływu i włączenia zabezpieczenia pompy ciepła. W instalacji wyposażonej w zasobnik buforowy zamknięcie stref spowoduje zatrzymanie odbioru ciepła z zasobnika. W tym momencie przepływ przez wymiennik jest ciągły, a pompa ciepła wyłączy się po osiągnięciu ustalonej temperatury w zasobniku buforowym.

Podobnie jak w przypadku innych systemów ogrzewania,  duże znaczenie dla instalacji pompy ciepła ma przeprowadzanie corocznych przeglądów, pozwalających zachować cały układ grzewczy w dobrej kondycji. Odpowiednio dobrana, zainstalowana i użytkowana pompa ciepła nie tylko ekonomicznie ogrzeje dom i zapewni ciepłą wodę użytkową, ale również zagwarantuje komfort domownikom znacznie dłużej niż inne źródła ciepła.

Źródło: Sofath

[ogrzewanie, pompa ciepła, sprzęgło hydrauliczne, żywotność pomp ciepła, ogrzewanie, instalacje grzewcze, ogrzewanie podłogowe, wymiennik ciepła, dolne źródło ciepła]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl