Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Trwają prace nad projektami odrębnych ustaw o architektach i inżynierach budownictwa

Redakcja RI  |  22.08.2018
Trwają rozmowy o rozdzieleniu zawodów architekt i inżynier budownictwa
Trwają rozmowy o rozdzieleniu zawodów architekt i inżynier budownictwa
Fot. pixabay.com

Jak poinformowała Polska Izba Inżynierów Budownictwa 14 sierpnia 2018 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju z reprezentantami Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Izby Architektów RP. Spotkanie miało na celu przeprowadzenie rozmów w związku z projektami ustaw o architektach i inżynierach budownictwa.

Polska Izba Inżynierów Budownictwa jest przeciwna rozdzielaniu regulacji dotyczących zawodu architekta i inżyniera budownictwa. Zawody te od początku nadawania uprawnień budowlanych uznawane były zawsze za profesje pokrewne i związane z samodzielnymi funkcjami technicznymi w budownictwie.

11 lipca br. PIIB otrzymała z MIiR, w ramach tzw. prekonsultacji, sygnalizowane już wcześniej dwa projekty ustaw: o architektach oraz o inżynierach budownictwa. Generalne stanowisko PIIB w tej sprawie było już przedmiotem dyskusji na XVII Krajowym Zjeździe Sprawozdawczo-Wyborczym PIIB, które odbyło się w Warszawie w dniach 29-30 lipca 2018 r. Na podstawie i przez wymuszoną krótkim czasem prekonsultacji, ograniczonej dyskusji wewnątrzizbowej, została opracowana obszerna opinia na temat przedłożonych projektów ustaw, odwołująca się m.in. do wcześniejszych zamierzeń legislacyjnych resortu odpowiedzialnego za budownictwo.

Przeczytaj również: Nowe akty prawne i projekty ustaw

Generalny postulat PIIB, aby nie rozdzielać regulacji dotyczących zawodów i związać je, tak jak ma to miejsce od kilkudziesięciu lat, z samodzielnymi funkcjami technicznymi w budownictwie, wynikającymi z kolei z prawa budowlanego – nie zyskał uznania Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju i nadal trwają prace nad odrębnymi aktami prawnymi. Podczas spotkania 14 sierpnia br. przedstawicieli MIiR, Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa i Izby Architektów RP, w toku ponad 4-godzinnej wymiany poglądów omówiono kilka najbardziej kontrowersyjnych propozycji przepisów, jakie miałyby regulować relacje między zawodami i ich rolę w procesach: planistycznym, inwestycyjnym i budowlanym.

Kluczową kwestią jest fundamentalna różnica w ustanowieniu nowych zasad obu zawodów, widoczna już w początkowych zapisach projektów ustaw. Sytuuje ona zawód architekta wokół idei wszechobecnej i bardzo szeroko rozumianej architektury, natomiast zawód inżyniera budownictwa jako wykonawcy czynności określonych w posiadanych uprawnieniach budowlanych. Konsekwencją takiego podejścia byłaby m.in. likwidacja aktualnej specjalności architektonicznej, jako takiej, gdyż w propozycjach IARP dotychczasowe uprawnienia architektoniczne byłyby „niepodzielne” i przynależne tylko architektom, tj. osobom z wykształceniem architektonicznym, po egzaminie w IARP i członkom tej izby.

Zobacz też: Sąd Administracyjny: Rada gminy nie może zabronić ogrzewania węglem

Departament Architektury, Budownictwa i Geodezji przygotuje i przedstawi wnioski z przeprowadzonych rozmów, aby przedstawiciele izb zawodowych mogli się do nich odnieść również w formie pisemnej. Najprawdopodobniej nie było to ostatnie spotkanie w tej sprawie.

Źródło: Polska Izba Inżynierów Budownictwa

[Polska Izba Inżynierów Budownictwa, architekt, inżynier budownictwa, uprawnienia budowlane, prawo budowlane, prawo]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl