Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nowa przepompownia ścieków w Elblągu

Redakcja RI  |  27.08.2018
Nowa oczyszczalnia ścieków w Elblągu
Nowa oczyszczalnia ścieków w Elblągu
Fot. elblag.eu

Kolejna ważna dla miasta inwestycja zrealizowana. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zakończyło budowę nowej przepompowni ścieków P-8. Zastąpiła ona mocno wyeksploatowaną przepompownię z lat 70-tych ubiegłego wieku.

- Cieszę się, że ta inwestycja została zrealizowana. Ten temat od wielu lat czekał na środki finansowe. Był to od paru lat coraz większy problem w związku z tym, że Modrzewinie mamy coraz więcej inwestorów. Na modernizację oczyszczalni pozyskaliśmy środki unijne, ale budowa tego obiektu nie jest objęta projektem i została sfinansowana ze środków własnych Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Nowa przepompownia ma moc przerobową dziś jeszcze niewykorzystaną, ale mamy tereny na Modrzewinie Północ,  więc zaprojektowaliśmy to tak, abyśmy nie musieli do tego tematu wracać za kilka lat. Chcę pogratulować panu dyrektorowi Andrzejowi Kurkiewiczowi realizacji tego przedsięwzięcia – podkreśla Prezydent Witold Wróblewski.

Przeczytaj również: Czy oczyszczalnia ścieków w Łowiczu to bomba ekologiczna?

Nowa przepompownia jest drugą pod względem wydajności przepompownią ścieków w Elblągu, jej wynik to 500 l/s, co daje 1800 m3/h.

- Dostarcza ona do oczyszczalni około 30 procent wszystkich ścieków, które tam trafiają. Obsługuje Zawadę, Nad Jarem i Modrzewinę. Do tej pory ścieki z Modrzewiny trafiały do oczyszczalni w taki dosyć prowizoryczny sposób, bo poprzez przepompownię jednostki wojskowej. W tej chwili ta przepompowania przejmuje całość ścieków z tej dzielnicy – zaznacza dyrektor EPWiK  Andrzej Kurkiewicz.

W celu zwiększenia niezawodności pracy obiektu oraz obniżenia uciążliwości odorowej przed wlotem do nowej przepompowni zamontowano rozdrabniarkę części stałych w dopływających ściekach. Ponadto na terenie przepompowni zamontowano agregat prądotwórczy, który zapewni pracę obiektu na wypadek przerw w dostawie energii elektrycznej. W ramach inwestycji przeprowadzono również rozbiórkę starej przepompowni oraz wybudowano kanał sanitarny wzdłuż ulicy Mazurskiej od skrzyżowania z ulicą Kwiatkowskiego do nowej przepompowni i kolektor tłoczny.

Realizacja inwestycji rozpoczęła się w 2016 roku. Kosztowała 3,7 mln zł, z czego sam kanał wzdłuż ulicy Mazurskiej od skrzyżowania z ulicą Kwiatkowskiego do nowej przepompowni to wydatek ok. 600 tys. zł. Inwestycja zrealizowana została w całości ze środków własnych EPWiK Sp. z o.o.

Źródło: elblag.eu

[przepompownia ścieków, Elbląg, wodociągi, oczyszczalnia ścieków, Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, agregat prądotwórczy, energia elektryczna, kanał sanitarny, kanalizacja, ścieki]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl