Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nowa przepompownia ścieków w Elblągu

Redakcja RI  |  27.08.2018
Nowa oczyszczalnia ścieków w Elblągu
Nowa oczyszczalnia ścieków w Elblągu
Fot. elblag.eu

Kolejna ważna dla miasta inwestycja zrealizowana. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zakończyło budowę nowej przepompowni ścieków P-8. Zastąpiła ona mocno wyeksploatowaną przepompownię z lat 70-tych ubiegłego wieku.

- Cieszę się, że ta inwestycja została zrealizowana. Ten temat od wielu lat czekał na środki finansowe. Był to od paru lat coraz większy problem w związku z tym, że Modrzewinie mamy coraz więcej inwestorów. Na modernizację oczyszczalni pozyskaliśmy środki unijne, ale budowa tego obiektu nie jest objęta projektem i została sfinansowana ze środków własnych Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Nowa przepompownia ma moc przerobową dziś jeszcze niewykorzystaną, ale mamy tereny na Modrzewinie Północ,  więc zaprojektowaliśmy to tak, abyśmy nie musieli do tego tematu wracać za kilka lat. Chcę pogratulować panu dyrektorowi Andrzejowi Kurkiewiczowi realizacji tego przedsięwzięcia – podkreśla Prezydent Witold Wróblewski.

Przeczytaj również: Czy oczyszczalnia ścieków w Łowiczu to bomba ekologiczna?

Nowa przepompownia jest drugą pod względem wydajności przepompownią ścieków w Elblągu, jej wynik to 500 l/s, co daje 1800 m3/h.

- Dostarcza ona do oczyszczalni około 30 procent wszystkich ścieków, które tam trafiają. Obsługuje Zawadę, Nad Jarem i Modrzewinę. Do tej pory ścieki z Modrzewiny trafiały do oczyszczalni w taki dosyć prowizoryczny sposób, bo poprzez przepompownię jednostki wojskowej. W tej chwili ta przepompowania przejmuje całość ścieków z tej dzielnicy – zaznacza dyrektor EPWiK  Andrzej Kurkiewicz.

W celu zwiększenia niezawodności pracy obiektu oraz obniżenia uciążliwości odorowej przed wlotem do nowej przepompowni zamontowano rozdrabniarkę części stałych w dopływających ściekach. Ponadto na terenie przepompowni zamontowano agregat prądotwórczy, który zapewni pracę obiektu na wypadek przerw w dostawie energii elektrycznej. W ramach inwestycji przeprowadzono również rozbiórkę starej przepompowni oraz wybudowano kanał sanitarny wzdłuż ulicy Mazurskiej od skrzyżowania z ulicą Kwiatkowskiego do nowej przepompowni i kolektor tłoczny.

Realizacja inwestycji rozpoczęła się w 2016 roku. Kosztowała 3,7 mln zł, z czego sam kanał wzdłuż ulicy Mazurskiej od skrzyżowania z ulicą Kwiatkowskiego do nowej przepompowni to wydatek ok. 600 tys. zł. Inwestycja zrealizowana została w całości ze środków własnych EPWiK Sp. z o.o.

Źródło: elblag.eu

[przepompownia ścieków, Elbląg, wodociągi, oczyszczalnia ścieków, Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, agregat prądotwórczy, energia elektryczna, kanał sanitarny, kanalizacja, ścieki]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl