Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Jakie są koszty zdrowotne i finansowe smogu? MPiT przedstawiło raport

Redakcja RI  |  27.08.2018
Raport „Zewnętrzne koszty zdrowotne emisji zanieczyszczeń powietrza z sektora bytowo-komunalnego”
Raport „Zewnętrzne koszty zdrowotne emisji zanieczyszczeń powietrza z sektora bytowo-komunalnego”
Fot. pixabay.com

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce jest bardzo złożonym problemem. Dlatego Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przedstawiło raport „Zewnętrzne koszty zdrowotne emisji zanieczyszczeń powietrza z sektora bytowo-komunalnego”. Podjęto w nim próbę sprawdzenia, jak ogromne koszty finansowe i społeczne ponosimy przez ogrzewanie domów paliwami złej jakości.

Z raportu wynika, że tylko w 2016 r. zanieczyszczone powietrze pochodzące z tzw. niskiej emisji skróciło życie 19 tys. Polaków o łącznie 440 tys. lat. Tym samym według dostępnych wycen wartości przedwczesnych zgonów i utraconych lat życia koszty zdrowotne niskiej emisji w Polsce wynosiły nawet 30 mld euro.

Dowiedz się więcej: Walka ze smogiem? PAS protestuje przeciwko normom jakości węgla

- "Od dawna rząd wskazuje, że główną przyczyną występowania smogu w Polsce jest tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące z gospodarstw domowych, które ogrzewane są przez spalanie niskiej jakości paliw albo nawet śmieci. Dzisiejszy raport pokazuje, że takie ogrzewanie domu to ogromne zagrożenie dla zdrowia jego właścicieli, ich bliskich i całego otoczenia. Zagrożenie to można opisać zarówno w postaci zatrważającej liczby utraconych przez Polaków lat życia, jak i ogromnych kosztów ponoszonych m.in. przez budżet państwa" – powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Minister dodała także, że problem smogu jest szeroko omawiany przede wszystkim w sezonie grzewczym, a przypominać trzeba o nim cały rok. W końcu to w miesiącach letnich ludzie mają czas na przygotowanie się do zimy i próbę zmiany nawyków związanych z ogrzewaniem domu.

- "Przygotowany na nasze zlecenie dokument jasno wskazuje na coś, o czym nie myślimy na co dzień - cena energii to nie tylko koszt paliwa, ale i koszty leczenia chorób wywołanych wdychaniem zanieczyszczonego powietrza" – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Przeczytaj również: Oferteo: Wiemy, że smog jest problemem, ale wciąż ogrzewamy węglem

Dokument omawia jednak nie tylko kwestie związane z utraconym życiem i zdrowiem – porusza także kwestie finansowe. W tytule raportu pojawia się termin „zewnętrzne koszty zdrowotne”. Co to takiego?

- "Można to wyjaśnić na bardzo prostym przykładzie. Jeśli mam dom i opalam go jakimś paliwem, moim kosztem wewnętrznym jest cena tego paliwa. Kosztem zewnętrznym są zaś wszystkie skutki używania danego opału. Jeśli np. palę niskiej jakości węglem, który jest tani, mój koszt wewnętrzny jest niski. Ale już zewnętrzny – ogromny. Trzeba tu bowiem wliczyć wszystkie pieniądze, które wydaję na zwalczanie choroby wynikającej z zanieczyszczeń powietrza pochodzących z mojego gospodarstwa. Chodzi tu o koszt leków czy wartość pieniędzy, które tracę podczas zwolnień lekarskich" – wyjaśniła Jadwiga Emilewicz.

Głównym celem raportu jest próba odpowiedzi na pytanie, ile dokładnie wynoszą owe koszty wynikające tylko z tzw. niskiej emisji. Według danych za 2016 r. zewnętrzne koszty zdrowotne niskiej emisji wyniosły w Polsce między 12,8 mld euro a 30 mld euro. W przeliczeniu na mieszkańca Polski daje to kwotę 300-800 euro.

W jaki sposób wyliczono koszty zdrowotne w raporcie? Załóżmy, że ktoś wskutek oddychania złej jakości powietrzem, zachorował na nowotwór. Potrzebuje środków na leczenie, sam je wykłada i prosi o pomoc swoich bliskich. W dokumencie przyjęto, że rodzina pomaga potrzebującemu. Na podstawie przekazanych takiej osobie oraz jej własnych środków można wyliczyć, jakkolwiek brutalnie to zabrzmi, ile kosztuje życie chorego. Tym samym środki przekazane na leczenie chorej osoby, choć ludzkie życie jest bezcenne, bardziej pragmatycznie można traktować jako obciążenie dla całego społeczeństwa, jak i gospodarki kraju, bowiem mogłyby być przekazane na inne cele. Mówiąc inaczej – środki przeznaczane na leczenie choroby są środkami wewnętrznymi dla dotkniętej nimi rodziny, ale zewnętrznymi dla nas wszystkich.

Zobacz także: „Czyste powietrze”, czyli 103 mld zł na walkę ze smogiem do 2029 roku

Raport uświadamia więc, jak wielopłaszczyznowym problemem jest zanieczyszczenie powietrza w Polsce i pokazuje, że to my sami mamy wpływ na to, jakim powietrzem będziemy oddychali. Stanowi jednocześnie wstęp do dalszych, dokładniejszych badań nad problemem, prowadzonych po raz pierwszy na tak wysokim – rządowym - szczeblu.

Skuteczną walkę ze smogiem umożliwi m.in. nowelizacja Ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Jej projekt był rozpatrywany w trakcie ubiegłotygodniowego posiedzenia Stałego Komitetu Rady Ministrów i wkrótce trafi pod obrady rządu. Nowelizacja pozwoli uruchomić pilotażowy program termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych i wymiany wysokoemisyjnych źródeł emisji. Obejmie osoby najbardziej potrzebujące z polskich miast umieszczonych przez Światową Organizację Zdrowia na liście europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.

Powyższe działanie stanowić będzie uzupełnienie zapowiedzianego 7 czerwca tego roku przez premiera Mateusza Morawieckiego programu Czyste Powietrze, który realizowany będzie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z szesnastoma wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska. Program ten realizowany będzie w latach 2018-2029, a jego budżet wynosić będzie 103 mld złotych.

Pełna wersja raportu jest dostępna na stronie: https://www.mpit.gov.pl.

Źródło: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

[walka ze smogiem, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, termomodernizacja, program Czyste Powietrze, zanieczyszczenie powietrza, ogrzewanie, ogrzewanie węglem, ogrzewanie domu, spalanie niskiej jakości paliw, spalanie śmieci]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl