Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

W Olsztynie rusza budowa ciepłowni BIO

Redakcja RI  |  28.08.2018
Startuje budowa ciepłowni na biomasę w Olsztynie
Startuje budowa ciepłowni na biomasę w Olsztynie
Fot. gazetaolsztynska.pl, Zbigniew Woźniak

W Olsztynie na terenie kortowskiej ciepłowni wmurowano kamień węgielny rozpoczynający budowę instalacji na biomasę. Ciepło ma być wytwarzane ze źródeł zasilających różnymi paliwami.

Obecnie energia cieplna powstaje w Kortowie oraz kupowana jest od spółki Michelin. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie mieszkańcom Olsztyna gorącej wody oraz ogrzewania mieszkań. W najbliższym czasie powstaną kolejne punkty wytwarzania ciepła, które jest niezbędne, ponieważ jedna z firm zapowiedziała zaprzestanie zasilania miejskiej sieci.

Przeczytaj również: Polskie ciepłownictwo a rozwój OZE

- Ciepło z biomasy będzie trafiać do mieszkańców Olsztyna już w przyszłym roku. Nowa instalacja pozwoli na wytworzenie w sezonie grzewczym ok. 490 TJ ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej, co pozwoli na ogrzanie około 930 tys. m2 mieszkań odbiorców – informuje Konrad Nowak Prezes MPEC Sp. z o.o.

Moc cieplna kotła zasilanego biomasą będzie wynosić 25 MW. Dodatkowo instalacja będzie wyposażona w układ odzysku ciepła, który może odzyskać ze spalin nawet do 4 MWt przy zachowaniu odpowiednich parametrów spalin oraz wody. 

- Analizując obecne trendy w ciepłownictwie oraz  zmiany otoczenia, szczególnie w kontekście środowiskowym i związanej z tym legislacji, uznaliśmy, że nie możemy dalej bazować na systemie, w którym prawie 100% ciepła produkowane jest w oparciu o węgiel – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna i dodaje - dlatego ta inwestycja jest pierwszym krokiem do uzyskania świadectwa Efektywnego Energetycznie Systemu Ciepłowniczego.

Ciepłownia Kortowo BIO będzie rocznie zużywać ok. 55 tys. ton zrębki drzewnej. To bezpieczny poziom pozyskania jej z lokalnych lasów. Kolejnym krokiem będzie budowa elektrociepłowni zasilanej paliwem alternatywnym. Zgodnie ze strategią wojewódzką, źródło, które ma powstać przy ul. Lubelskiej, spalając 100 tys. ton paliwa alternatywnego, ma domknąć system gospodarki odpadowej. W rezultacie wykorzystanie węgla do produkcji ciepła w mieście spadnie docelowo o ponad połowę.

Zobacz także: Systemy ciepłownicze współpracujące z odnawialnymi źródłami energii i magazynami ciepła

- Do spełnienia tego kryterium potrzebna jest budowa innych niż konwencjonalne źródeł, pracujących na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej. Brak statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego praktycznie uniemożliwia pozyskiwanie finansowań na inwestycje ze środków unijnych. Kolejnym powodem podjęcia tego zamierzenia jest ucieczka przed rosnącymi kosztami uprawnień do emisji CO2, które mają coraz drastyczniejszy wpływ na kształtowanie ceny ciepła – dodaje – Konrad Nowak.

Przekazanie do użytkowania instalacji zasilanej biomasą planowane jest do 10.05.2019 r. Koszt budowy instalacji wynosi ok. 44 mln zł. Spółka na realizację tego zadania pozyskała dofinansowanie w formie dotacji na poziomie 49% (21,6 mln zł) w ramach Poddziałania 1.1.1 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz pożyczkę ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie ok. 22,4 mln zł.

Źródło: MPEC Olsztyn

[MPEC Olsztyn, biomasa, instalacja, odnawialne źródła energii, OZE, ogrzewanie, Olsztyn, elektrociepłownia, paliwo alterantywne, kocioł, woda]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl