Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Sąsiedzki dym nie zawsze jest szkodliwy wg WSA

Redakcja RI  |  05.09.2018  |  2
Dym z komina nie zawsze jest szkodliwy
Dym z komina nie zawsze jest szkodliwy
Fot. pixabay.com

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu orzekł, że proces dymienia powstaje zawsze, jednak w prawidłowo działającym kotle trwa on bardzo krótko. Co więcej, zadymienie nie zawsze ma negatywny wpływ na środowisko, dlatego jego negatywny skutek trzeba udowodnić.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (wyrok z dnia 22 lutego 2018 r., sygn. akt II SA/Po 801/17) oddalił pozew w sprawie sąsiedzkiego sporu. Pewna Pani poskarżyła się na sąsiadkę, że ta zadymia jej posesję i domagała się, aby przebudowała swój komin. Skarga trafiła do burmistrza, a ten rozpoczął postępowanie w sprawie wydania decyzji o negatywnym oddziaływaniu na środowisko. 

Dowiedz się więcej: Aspekty ekonomiczne i środowiskowe ogrzewania elektrycznego w nowo wznoszonych budynkach jednorodzinnych

W trakcie postępowania ustalono, że obie nieruchomości znajdują się na wsi, pozbawionym dostępu zarówno do sieci gazowej, jak i ciepłowniczej. Dlatego dom był ogrzewany przy użyciu indywidualnej instalacji grzewczej. Instalacja wymagała uzyskania pozwolenia na użytkowanie od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, która jak się okazało, była wydana. W toku postępowania nie stwierdzono, by do opalania domów dochodziło przy użyciu niedozwolonych materiałów opałowych. Dymy z kominów układają się w zależności od kierunku wiatru, temperatury powietrza, stopnia zachmurzenia i innych czynników atmosferycznych. Przesłuchany w sprawie świadek podkreślił, że każdy z okolicznych mieszkańców pali w piecach metodą tradycyjną, wskutek czego ze wszystkich kominów wydobywa się dym. Świadek nie zauważył też, aby po którejś ze stron następowało szczególne zadymienie, wszak zmienia się ono wraz z kierunkiem wiatru.

Co więcej, w wyniku kontroli okazało się, że w oskarżonym domostwie spalany jest ekogroszek, który potwierdza spełnienie wymagań w zakresie jakości paliwa określone w DTR dla tego kotła. Zebrany materiał dowodowy m.in. przeprowadzone oględziny kotła, spalanie odpowiedniego paliwa, analizy spalin, wykonane przez kominiarza pomiary i ocena kanału spalinowego, wentylacji nawiewnej i wywiewnej oraz analiza danych meteorologicznych uzyskanych z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Oddział wykluczyły  jednoznacznie negatywne oddziaływanie przedmiotowej kotłowni na środowisko. 

 Proces spalania paliwa - ekogroszku w przedmiotowym kotle nie powoduje przekroczenia granicznych dopuszczalnych wartości emisji tlenku węgla określonych w PN EN 303-5:2012. Jakość kotła grzewczego i spełnienie wymagań określonych dla kotłów grzewczych w przypisanych normach i Dyrektywach UE, potwierdził producent kotła w wydanej Deklaracji zgodności dla tego kotła.

Przeczytaj również: Systemy oddymiania budynków. Wentylacja

W oparciu o te dane burmistrz wydał decyzję, w której stwierdził brak negatywnego oddziaływania na środowisko. Pani, której przeszkadzał dym z komina sąsiadki odwołała się od tego rozstrzygnięcia do SKO, domagając się uchylenia tej decyzji.

SKO potrzymało decyzję burmistrza, wobec tego skarżąca zaskarżyła je do WSA w poznaniu. Sąd jednak skargę uznał za bezzasadną. Sąd uzasadnił, że z opinii biegłego wynika wprost, że kotłownia, która znajduje się na posesji sąsiadki stanowi przejaw zwykłego korzystania ze środowiska, co do którego nie trzeba uzyskiwać pozwolenia. Ponadto w jego opinii zarzut zadymienia nie znalazł potwierdzenia w materiale dowodowym zgromadzonym w sprawie.

Podobnie, z materiału dowodowego nie wynika, aby dym wydobywający się z kotłowni negatywnie oddziaływał na środowisko. Mając powyższe na uwadze, WSA w Poznaniu oddalił skargę, zwracając przy tym uwagę, że art. 363 ust. 1  Prawa ochrony środowiska co prawda umożliwia wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta nakazanie osobie fizycznej w drodze decyzji wykonanie w określonym czasie czynności, ale wyłącznie wówczas, gdy działanie takiej osoby negatywnie oddziałuje na środowisko, a to nie miało miejsca w niniejszej sprawie.

Źródło: Orzeczenia NSA

[ogrzewanie, kocioł gazowy, komin, spalanie paliwa, ekogroszek, PN EN 303-5:2012, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, kotłownia, negatywne oddziaływanie na środowisko, emisja tlenku węgla, zadymianie, dym]

Komentarze

(2)
sempre | 18.03.2019, 13:56
Jak dla mnie absolutną podstawą w tych czasach jest to - http://https://sklep.bezpiecznarodzina.pl/pl/p/Inteligentny-Czujnik-Dymu-BD.301/65 Nie rozumiem, dlaczego ludzie nie kupują czujek. Tutaj macie czujkę za małą kasę. Zatem - po co kombinować? W dodatku opcja z powiadomieniami. Czy tak nie lepiej? Zdecydowanie lepiej?
amp | 21.05.2019, 11:34
Jak długo będą pokłady węgla na świecie, tak długo będzie istniał problem smogu w polsce i nadal będzie się debatować jak ten problem rozwiązać, czyli jeszcze ok. 500 lat. Zakładając "optymistyczną" wersję, że co roku w wyniku zanieczyszczenia powietrza przez spalanie węgla umiera w polsce ok 50 tysięcy ludzi, do tego czasu uśmierconych zostanie 25 000 000 ludzi.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl