Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wg premiera program "Czyste Powietrze" to niższe rachunki i zdrowsi ludzie

Redakcja RI  |  12.09.2018
Premier Morawiecki wspiera program "Czyste powietrze"
Premier Morawiecki wspiera program "Czyste powietrze"
Fot. pixabay.com

Program termomodernizacji domów będzie cywilizacyjnym przełomem - ogłosił premier Mateusz Morawiecki we wtorek podczas wizyty w Opocznie (Łódzkie). Dodał, że program przyczyni się do poprawy jakości życia, zdrowia, powietrza i co bardzo ważne obniży rachunki. Na ten cel w ciągu 10 lat zostanie przeznaczone ok. 100 mld zł.

Szef rządu podczas spotkania z mieszkańcami Opoczna przedstawił program "Czyste Powietrze", którego realizacja ma rozpocząć się w II połowie września br. Celem programu jest zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne, poprzez wymianę starych pieców i kotłów oraz termomodernizację budynków przy wsparciu dofinansowania rządowego. 

Dowiedz się więcej: NFOŚiGW gotowy do startu programu Czyste Powietrze

- "To program, który nie waham się nazwać programem cywilizacyjnym, bo on jak mało który ma służyć nie tylko temu, żeby było czystsze powietrze. A wiem, że Opoczno znajduje się na niechlubnej liście Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), gdzie cały czas powietrze jest bardzo zanieczyszczone. To jest niestety spuścizna po naszych poprzednikach, co zostało potwierdzone przez Trybunał Europejski. (...) Stwierdził on, że latach 2008-2015 nic lub zupełnie nic nie zostało zrobione przez naszych poprzedników" - oświadczył premier.

Morawiecki zapowiedział, że obecny rząd chce doprowadzić do poprawy jakości powietrza w kraju i na ten cel z różnych programów oraz pożyczek w ciągu 10 lat zostanie przeznaczone ok. 100 mld zł. Pieniądze w formie dofinansowania mają trafić do mieszkańców na ocieplanie budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych.

- "To fundamentalnie ważne z punktu widzenia kilku celów jednocześnie; po pierwsze to czyste powietrze, dobra atmosfera. Chcemy mieć dobrą atmosferę w naszym kraju.(...) Ale też dbamy o to, żeby rachunki za ciepło, energię były jak najniższe. Te 100 mld zł pozwoli na ocieplenie 4 może do 5 mln budynków jedno i wielorodzinnych, a to przełoży się na niższe rachunki. To realna część naszego programu samorządowego. Niższe rachunki, ciepły dom, czyste powietrze, zdrowsi ludzie i lepszy klimat" - mówił szef rządu.

Przeczytaj również: Rząd zachęca Polaków do poprawy parametrów energetycznych swoich domów

Zapewnił, że chce, by polska energetyka nadal była oparta na niezależnych, krajowych zasobach źródeł, w tym głównie węglu.

- "Przez najbliższe kilkadziesiąt lat na pewno tak będzie. Jednocześnie musimy znaleźć sposób na to, by pochodne paliwa węglowego nie truły (...) Dlatego właśnie przyjęliśmy kilkunastopunktowy program Czyste Powietrze. On się składa z wielu części, ale bardzo ważna jest ta dotycząca jakości kupowanych pieców, jakości paliw, ale najważniejsze jest ocieplanie budynków" - tłumaczył.

Podsumował, że jest to program potrzebny wszystkim i jak zaznaczył, to kolejna spełniona obietnica rządu zapowiadana m.in. w expose premiera. Minister środowiska Henryk Kowalczyk dodał, że wdrażany projekt jest "kompleksowy i realizujący wiele celów jednocześnie". Jak wyjaśnił, pozwoli on uzyskać gospodarstwom domowym realne oszczędności i poprawi jakość powietrza.

- "Proponujemy kompleksowe rozwiązanie, to znaczy wymiana źródła ogrzewania na czyste, termomodernizacja, polegająca na ociepleniu ścian, sufitów, wymianie okien i drzwi" - tłumaczył Kowalczyk. "Dopiero wtedy, po zrealizowaniu przedsięwzięcia właściciel domu jednorodzinnego powinien mniej płacić za ogrzewanie" - zapewnił.

Zobacz także: Komisja Europejska i Bank Światowy zapoznali się z programem „Czyste Powietrze”

Zwracał uwagę, że "koszty kwalifikowane, które przypadają na jednego właściciela domu jednorodzinnego, to jest maksymalna kwota 53 tysięcy zł". "To kwota, która w przeciętnej wielkości domu wystarcza, zarówno na ocieplenie okien, jak i wymianę pieca" - przekonywał. Minister wyjaśnił, że do kosztów kwalifikowanych rząd oferuje pomoc finansową w formie dotacji, uzależnioną od zamożności właściciela domu. "Najmniej zamożni otrzymają 90 procent i stopniowo co 10 procent, aż do najzamożniejszych, którzy otrzymają pomoc w wysokości 30 procent" - wyjaśnił minister środowiska.

W ramach programu będą oferowane również pożyczki na realizację inwestycji. Kowalczyk poinformował, że przedsięwzięcie zostanie uruchomione w drugiej połowie września. Program na wymianę pieców i termomodernizację będzie realizowany przez 12 lat, z czego przez 10 lat będzie można składać wnioski. Będą przyjmowały je Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[walka ze smogiem, termomodernizacja, termomodernizacja budynków, wymiana źródeł ogrzewania, wymiana kotła, dofinansowanie, smog, program Czyste Powietrze, Premier Mateusz Morawiecki]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl