Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wg premiera program "Czyste Powietrze" to niższe rachunki i zdrowsi ludzie

Redakcja RI  |  12.09.2018
Premier Morawiecki wspiera program "Czyste powietrze"
Premier Morawiecki wspiera program "Czyste powietrze"
Fot. pixabay.com

Program termomodernizacji domów będzie cywilizacyjnym przełomem - ogłosił premier Mateusz Morawiecki we wtorek podczas wizyty w Opocznie (Łódzkie). Dodał, że program przyczyni się do poprawy jakości życia, zdrowia, powietrza i co bardzo ważne obniży rachunki. Na ten cel w ciągu 10 lat zostanie przeznaczone ok. 100 mld zł.

Szef rządu podczas spotkania z mieszkańcami Opoczna przedstawił program "Czyste Powietrze", którego realizacja ma rozpocząć się w II połowie września br. Celem programu jest zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne, poprzez wymianę starych pieców i kotłów oraz termomodernizację budynków przy wsparciu dofinansowania rządowego. 

Dowiedz się więcej: NFOŚiGW gotowy do startu programu Czyste Powietrze

- "To program, który nie waham się nazwać programem cywilizacyjnym, bo on jak mało który ma służyć nie tylko temu, żeby było czystsze powietrze. A wiem, że Opoczno znajduje się na niechlubnej liście Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), gdzie cały czas powietrze jest bardzo zanieczyszczone. To jest niestety spuścizna po naszych poprzednikach, co zostało potwierdzone przez Trybunał Europejski. (...) Stwierdził on, że latach 2008-2015 nic lub zupełnie nic nie zostało zrobione przez naszych poprzedników" - oświadczył premier.

Morawiecki zapowiedział, że obecny rząd chce doprowadzić do poprawy jakości powietrza w kraju i na ten cel z różnych programów oraz pożyczek w ciągu 10 lat zostanie przeznaczone ok. 100 mld zł. Pieniądze w formie dofinansowania mają trafić do mieszkańców na ocieplanie budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych.

- "To fundamentalnie ważne z punktu widzenia kilku celów jednocześnie; po pierwsze to czyste powietrze, dobra atmosfera. Chcemy mieć dobrą atmosferę w naszym kraju.(...) Ale też dbamy o to, żeby rachunki za ciepło, energię były jak najniższe. Te 100 mld zł pozwoli na ocieplenie 4 może do 5 mln budynków jedno i wielorodzinnych, a to przełoży się na niższe rachunki. To realna część naszego programu samorządowego. Niższe rachunki, ciepły dom, czyste powietrze, zdrowsi ludzie i lepszy klimat" - mówił szef rządu.

Przeczytaj również: Rząd zachęca Polaków do poprawy parametrów energetycznych swoich domów

Zapewnił, że chce, by polska energetyka nadal była oparta na niezależnych, krajowych zasobach źródeł, w tym głównie węglu.

- "Przez najbliższe kilkadziesiąt lat na pewno tak będzie. Jednocześnie musimy znaleźć sposób na to, by pochodne paliwa węglowego nie truły (...) Dlatego właśnie przyjęliśmy kilkunastopunktowy program Czyste Powietrze. On się składa z wielu części, ale bardzo ważna jest ta dotycząca jakości kupowanych pieców, jakości paliw, ale najważniejsze jest ocieplanie budynków" - tłumaczył.

Podsumował, że jest to program potrzebny wszystkim i jak zaznaczył, to kolejna spełniona obietnica rządu zapowiadana m.in. w expose premiera. Minister środowiska Henryk Kowalczyk dodał, że wdrażany projekt jest "kompleksowy i realizujący wiele celów jednocześnie". Jak wyjaśnił, pozwoli on uzyskać gospodarstwom domowym realne oszczędności i poprawi jakość powietrza.

- "Proponujemy kompleksowe rozwiązanie, to znaczy wymiana źródła ogrzewania na czyste, termomodernizacja, polegająca na ociepleniu ścian, sufitów, wymianie okien i drzwi" - tłumaczył Kowalczyk. "Dopiero wtedy, po zrealizowaniu przedsięwzięcia właściciel domu jednorodzinnego powinien mniej płacić za ogrzewanie" - zapewnił.

Zobacz także: Komisja Europejska i Bank Światowy zapoznali się z programem „Czyste Powietrze”

Zwracał uwagę, że "koszty kwalifikowane, które przypadają na jednego właściciela domu jednorodzinnego, to jest maksymalna kwota 53 tysięcy zł". "To kwota, która w przeciętnej wielkości domu wystarcza, zarówno na ocieplenie okien, jak i wymianę pieca" - przekonywał. Minister wyjaśnił, że do kosztów kwalifikowanych rząd oferuje pomoc finansową w formie dotacji, uzależnioną od zamożności właściciela domu. "Najmniej zamożni otrzymają 90 procent i stopniowo co 10 procent, aż do najzamożniejszych, którzy otrzymają pomoc w wysokości 30 procent" - wyjaśnił minister środowiska.

W ramach programu będą oferowane również pożyczki na realizację inwestycji. Kowalczyk poinformował, że przedsięwzięcie zostanie uruchomione w drugiej połowie września. Program na wymianę pieców i termomodernizację będzie realizowany przez 12 lat, z czego przez 10 lat będzie można składać wnioski. Będą przyjmowały je Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[walka ze smogiem, termomodernizacja, termomodernizacja budynków, wymiana źródeł ogrzewania, wymiana kotła, dofinansowanie, smog, program Czyste Powietrze, Premier Mateusz Morawiecki]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czego możesz się spodziewać po nowych kurtynach powietrznych »

systemy wentylacyjne

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience »

wentylatory do łazienke

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Jaka jest alternatywa dla wentylatorów dachowych w restauracjach »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl