Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

WFOŚiGW muszą w ciągu 10-12 lat zrealizować zadania dot. programu Czyste Powietrze

Redakcja RI  |  12.09.2018
WFOŚiGW ma za zadanie wspomagać działania ograniczające zanieczyszczenie powietrza
WFOŚiGW ma za zadanie wspomagać działania ograniczające zanieczyszczenie powietrza
Fot. pixabay.com

Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mają na najbliższe 10-12 lat wielkie zadania związane z programem Czyste Powietrze - mówił we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk. 11 września WFOŚiGW obchodziły 25 rocznicę powstania.

To przeogromny program o wielkiej skali finansowej - mówił Kowalczyk na konferencji prasowej, towarzyszącej obchodom w warszawskiej Bibliotece Uniwersyteckiej. "Wojewódzkie fundusze będą w nim wspierane przez NFOŚ, ale bardzo liczymy na to, że udźwigną ciężar organizacyjny przyjmowania wniosków, rozliczania itd." - podkreślał minister.

Dowiedz się więcej: Program NFOŚiGW Czyste Powietrze - start kampanii edukacyjno-szkoleniowej

Przypomniał, że tzw. wysoka emisja z dużych źródeł, która "jeszcze przez 20-30 laty byłą wielką zmorą dla czystego powietrza" to etap "za nami". "Jesteśmy w połowie drogi" - ocenił Kowalczyk. "Najpierw był program odsiarczania spalin, modernizacja elektrowni, elektrociepłowni, systemów ciepłowniczych, budynków publicznych. Program Czyste Powietrze uzupełnia to co było robione dotychczas" - dodał prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierz Kujda.

Przewodniczący Konwentu Prezesów WFOŚiGW Ireneusz Stachowiak przypominał, że dzięki wsparciu Wojewódzkich Funduszy powstało 3 tys. oczyszczalni ścieków i blisko 100 tys. km sieci wodno-kanalizacyjnych, a suma zrealizowanych projektów sięga 30 mld zł. Jak zaznaczył, po przystąpieniu Polski do UE dzięki wsparciu WFOŚ udało się współfinansować projekty UE. "To dzięki nam samorządy uzyskały możliwość uzyskania wkładu własnego do tych projektów" - podkreślił. Stachowiak wyraził nadzieję, że za kolejną dekadę będzie można uznać za sukces rozpoczynany w tym roku program Czyste Powietrze.

Prezes NFOŚiGW podkreślił, że polski system finansowania ochrony środowiska "sprawdził się, jest efektywny, jest chwalony w Europie i na świecie". Jak mówił, w swojej historii NFOŚiGW zawarł umowy na ok. 47 mld zł, a pieniędzy z UE było ok. 40 mld zł. "Trzeba więc pamiętać, że w systemie ochrony środowiska mamy więcej pieniędzy polskich niż unijnych" - podkreślił Kujda.

Przeczytaj również: Komisja Europejska i Bank Światowy zapoznali się z programem „Czyste Powietrze”

Zaznaczył, że wspólne działania NFOŚiGW i funduszy wojewódzkich zredukowały emisję dwutlenku siarki do atmosfery o 800 tys. ton rocznie, pyłów - o co najmniej 260 tys. ton rocznie, a oszczędności w zużyciu energii elektrycznej szacuje się na 3-4 TWh rocznie. Dziś NFOŚiGW wraz z funduszami wojewódzkimi razem modernizują i budują ok. 300 oczyszczalni ścieków i następne 10 tys. km kanalizacji - dodał Kujda.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[walka ze smogiem, termomodernizacja, termomodernizacja budynków, wymiana źródeł ogrzewania, wymiana kotła, dofinansowanie, smog, program Czyste Powietrze, WFOŚiGW, NFOŚiGW, oczyszczalnia ścieków, sieci wodno-kanalizacyjne]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl