Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Według Patryka Jakiego w ciągu kadencji możliwa jest wymiana wszystkich starych kotłów

Redakcja RI  |  14.09.2018
Jaki planuje apelować do mieszkańców o wymianę starych kotłów na nowoczesne źródła ogrzewania
Jaki planuje apelować do mieszkańców o wymianę starych kotłów na nowoczesne źródła ogrzewania
Fot. pixabay.com

Jeżeli byłaby duża determinacja i pomoc samorządu, w ciągu jednej kadencji można sprawić, że wymienimy wszystkie tzw. kopciuchy - powiedział w czwartek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki na kongresie Impact mobility rEVolution'18 w Katowicach.

Wiceminister, jednocześnie kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy, wziął udział w panelu tego wydarzenia poświęconemu czystemu powietrzu w miastach. Jak powiedział, walka o czyste powietrze jest jednym z najważniejszych wyzwań dzisiejszych dużych aglomeracji, jak Katowice czy Warszawa.

Dowiedz się więcej: MPiT chce uszczelnić przepisy dotyczące kotłów grzewczych

- "Musimy zadać sobie przede wszystkim pytanie, jakie są przyczyny tego, że jakość powietrza jest tak słaba, jakie są recepty i jakie są konsekwencje, bo musimy też budować świadomość tego, jak istotny jest to problem społeczny. Organizacje pozarządowe wskazują, że nawet tysiąc osób rocznie ma bardzo poważne problemy ze zdrowiem, w tym może umierać, ze względu na jakość powietrza" - powiedział Jaki.

Wiceminister wymienił trzy główne przyczyny złej jakości powietrza w Warszawie. "Pierwsza to są korki, czyli niska jakość transportu. Druga przyczyna to jest to, co organizacje pozarządowe nazywają ciekawie: "kopciuchy". Trzeci element to polityka przestrzenna miasta, czyli zabudowanie korytarzy powietrznych w mieście przez deweloperów" - mówił.

"Jakich recept szukać? Jeśli chodzi o transport, to poprawienie jakości. Oczywiście przyszłością miast jest transport zbiorowy. Zadaniem włodarzy jest to, aby stworzyć taką ciekawą ofertę transportu zbiorowego, aby zachęcić mieszkańców poszczególnych miast, żeby zostawiali transport indywidualny i korzystali z transportu zbiorowego" - zdiagnozował kandydat na prezydenta stolicy.

Przeczytaj również: Jakie są koszty zdrowotne i finansowe smogu? MPiT przedstawiło raport

Pytany, jak ma się to do jego postulatu, by "nie karać kierowców", Jaki podkreślił, że nie jest on sprzeczny z postulatem rozwoju transportu zbiorowego. Wyjaśnił, że wielu z indywidualnych kierowców, to osoby o "wysokiej świadomości problemu", nie mają jednak alternatywy "w postaci mądrego transportu zbiorowego".

- "Zadaniem miasta jest przygotowanie na tyle atrakcyjnej oferty, aby kierowcy sami zmieniali transport indywidualny na zbiorowy i jestem przekonany, że tak może się stać. W Warszawie jest wiele innych rozwiązań, które mogłyby sprawić, że jakość transportu poprawi się, a przez to będziemy mieć mniejszy problem ze smogiem" - zastrzegł wiceminister.

"Warszawa jest jedyną stolicą w Europie bez nawet jednej pełnej obwodnicy. Ma to kluczowe znaczenie dlatego, że wystarczy, abyśmy wybudowali jedną obwodnicę i nawet 20-30 proc. ruchu tranzytowego możemy wyprowadzić z Warszawy. Jakie to ma znaczenie? Kluczowe. Miasto bez ciężarówek - od razu poprawia się jakość transportu i smog jest siłą rzeczy mniejszy" - przekonywał.

"Drugi element, związany z tzw. kopciuchami: są duże pieniądze europejskie, jest praca w samorządzie, żeby poprawić świadomość mieszkańców i trzeba po prostu wymienić stare piece na nowoczesne źródła ogrzewania. I to można, jeżeli byłaby duża determinacja jednostki samorządu terytorialnego, w przeciągu jednej kadencji można sprawić, że wymienimy wszystkie kopciuchy. I jakość powietrza się naprawdę od razu automatycznie poprawi, jeżeli będzie duża pomoc samorządu" - uznał Jaki.

Zobacz też: Rząd zachęca Polaków do poprawy parametrów energetycznych swoich domów

"Trzeci element, związany z polityką przestrzenną: dzisiejsze nowoczesne miasta tak planują swoją przestrzeń, że widzą naturalne kliny powietrza; budują tak, aby widzieć naturalne kliny powietrza w zielonych miejscach, w lasach. Warszawa z czterech najważniejszych klinów powietrznych trzy już ma praktycznie zabudowane. Ostatni, który został, czyli Las Kabacki, także idzie w kierunku wysokiej zabudowy deweloperskiej" - zaznaczył wiceminister sprawiedliwości.

"Zadaniem samorządu jest powstrzymanie tego, to znaczy wyznaczenie takich terenów, w których tradycyjna zabudowa mieszkaniowa może powstawać, ale również takich, gdzie są usługi, biura, miejsca zielone i parki - i to wszystko musi być zrównoważone" - zaakcentował. Pytany, czy jego koncepcja budowy nowej, 19. dzielnicy wzdłuż rzeki nie przyczyni się do zablokowania przewietrzania Warszawy Jaki zaprzeczył, akcentując że ma to być "dzielnica budowana według nowych standardów, związanych z mądrym, zrównoważonym planowaniem przestrzennym". Jak dodał, w dzielnicy tej miałyby powstawać "w miarę możliwości autonomiczne budynki, które będą samowystarczalne energetycznie", ma ona być "w pełni zielona (...) - czyli tworzymy zielone płuco Warszawy w centrum", docelowo można też będzie po niej poruszać się tylko transportem nisko- lub zeroemisyjnym.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[ogrzewanie, kopciuchy, stare kotły grzewcze, nowoczesne źródła ogrzewania, kocioł gazowy, zanieczyszczenie powietrza, smog, walka ze smogiem, wymiana kotłów grzewczych]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl