Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Projekty zmian w prawie dot. inżynierów budownictwa

Redakcja RI  |  Rynek Instalacyjny 9/2018  |  20.09.2018
Polska Izba Inżynierów Budownictwa
Polska Izba Inżynierów Budownictwa
Fot. PIIB

Zbigniew Kledyński, prezes Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, podczas obrad KR PIIB (5 września) zreferował stan prac legislacyjnych dotyczących inżynierów budownictwa.

Jak poinformował, 14 sierpnia na spotkaniu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju z reprezentantami PIIB oraz Izby Architektów RP konsultowano projekty ustaw o architektach oraz o inżynierach budownictwa. PIIB jest przeciwna rozdzielaniu regulacji dotyczących zawodu architekta i inżyniera budownictwa. Zawody te od początku nadawania uprawnień budowlanych uznawane były za pokrewne i związane z samodzielnymi funkcjami technicznymi w budownictwie wynikającymi z Prawa budowlanego. PIIB postulowała zatem, aby regulacji dotyczących tych zawodów nie rozdzielano. Na to nie godzi się jednak Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. W ministerstwie nadal trwają prace nad odrębnymi aktami prawnymi.

Dowiedz się więcej: Trwają prace nad projektami odrębnych ustaw o architektach i inżynierach budownictwa

Dyskutowano też m.in. na temat znaczenia kilku najbardziej kontrowersyjnych propozycji przepisów, jakie miałyby regulować relacje między zawodami i ich rolę w procesie planistycznym, inwestycyjnym i budowlanym. Między zawodami inżyniera budownictwa oraz architekta ma powstać istotna różnica w ich konstytuowaniu, widoczna już w początkowych zapisach projektów ustaw. Sytuują one zawód architekta wokół idei wszechobecnej i bardzo szeroko rozumianej architektury, natomiast zawód inżyniera budownictwa jako wykonawcy czynności określonych w posiadanych uprawnieniach budowlanych. Konsekwencją byłaby m.in. likwidacja aktualnie istniejącej specjalności architektonicznej, gdyż w propozycjach IARP dotychczasowe uprawnienia architektoniczne byłyby „niepodzielne” i przynależne tylko architektom, tj. osobom z wykształceniem architektonicznym, po egzaminie w IARP i członkom tej izby.

Strony umówiły się, że przygotują na piśmie konkluzje z przeprowadzonych rozmów, tak aby mogli się do nich odnieść przedstawiciele izb zawodowych. PIIB spodziewa się kolejnych spotkań w tej ­sprawie.

Źródło: PIIB

[Polska Izba Inżynierów Budownictwa, architekt, inżynier budownictwa, uprawnienia budowlane, prawo budowlane, prawo]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 9/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl