Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Mieszkańcy Katowic mogą już odwiedzać Miejskie Centrum Energii

Redakcja RI  |  26.09.2018
Miejskie Centrum Energii dla mieszkańców Katowic
Miejskie Centrum Energii dla mieszkańców Katowic
Fot. katowice.eu

W sobotę w centrum Katowic zostało otwarte Miejskie Centrum Energi. Ma to być miejsce informacji np. o dostępnych dotacjach dotyczących źródeł ciepła, miejsce edukacji nt. zachowań proekologicznych, przestrzeń wystawowa i warsztatowa.

Otwarcie Miejskiego Centrum Energii zbiegło się z obchodami Dni Energii, edukacyjnego przedsięwzięcia, które co roku przygotowuje katowicki magistrat. Tego dnia katowicki rynek wypełniły stoiska z pokazami, warsztatami, happeningami i poradami firm oraz instytucji zajmujących się energią. W tym roku kontekstami tego wydarzenia stały się: przypadający w sobotę coroczny Dzień bez samochodu (w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu) oraz grudniowy szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach.

Przeczytaj również: Prąd i ciepła woda ze śmieci? To możliwe!

Miejskie Centrum Energii mieści się dostępnym z ulicy niewielkim lokalu z witryną. Na parterze mieści się punkt konsultacyjny z kącikiem dla dzieci, a na antresoli część wystawowa oraz warsztatowa.

- "Chodziło nam, żeby można tu było zajrzeć "po drodze" i zdobyć potrzebne informacje bez konieczności odwiedzania wydziałów urzędu miasta" - powiedziała PAP naczelniczka wydziału kształtowania środowiska magistratu Barbara Lampart.

Centrum działa jako część referatu zarządzania energią w wydziale kształtowania środowiska, który na co dzień zajmuje się akcjami informacyjnymi, doradczymi i edukacyjnymi nt. poprawy jakości powietrza oraz efektywności energetycznej. Mieszkańcy będą mogli tam m.in. zyskać wiedzę na temat możliwości zmian sposobu ogrzewania w mieszkaniach oraz o dostępnych dotacjach na ten cel.

Urzędnicy katowickiego magistratu podjęli już współpracę m.in. z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, aby udzielać nie tylko informacji o miejskich programach wsparcia, ale też o innych projektach na szczeblu województwa i kraju m.in. o rządowym programie Czyste Powietrze. "Już teraz nasi pracownicy odbierają telefony z pytaniami o Czyste Powietrze" - podkreśliła w sobotę Lampart.

Dowiedz się więcej: Nabór wniosków do programu „Czyste powietrze” rusza 19 września!

Prócz tego mieszkańcy Katowic będą mogli znaleźć w Centrum odpowiedzi na pytania, m.in. jak oszczędzać energię na co dzień, do kiedy należy wymienić stary kocioł opalany węglem, poznać sposób działania np. instalacji odnawialnych źródła energii, dowiedzieć się czym jest regionalna uchwała antysmogowa, jakie paliwa mogą być stosowane do ogrzewania mieszkań albo czym różni się dom pasywny od niskoenergetycznego czy co to jest zielona energia. 

Jak powiedział PAP pomysłodawca Centrum, kierownik referatu zarządzania energią Daniel Wolny, w nowym miejscu - prócz codziennych porad - planowane są wystawy, warsztaty i współpraca z doradcami energetycznymi działającymi w WFOŚiGW. 

- "Chcielibyśmy organizować spotkania z mieszkańcami, jak mogą wpłynąć na poprawę jakości powietrza w Katowicach i jak zwiększyć efektywność energetyczną we własnych gospodarstwach domowych. Myślimy o kontynuacji szkoleń dla administratorów budynków nt. możliwości ograniczania opłat za nośniki energii i wodę. W planach mamy zakup kamery termowizyjnej do wykonywania zdjęć elewacji budynków publicznych i prywatnych" -wymieniał w sobotę Wolny.

Zobacz też: Blisko tysiąc wniosków złożono o pomoc z programu Czyste Powietrze

Samorządowcy mają nadzieję, że miejsce będzie żyło. "Zależało nam, aby miejsce było dostępne z ulicy, aby było po drodze, aby była witryna zachęcająca do wejścia" - akcentowała Lampart. "Tym, co ma zostać po COP24, jest większa świadomość ekologiczna mieszkańców. Aby budować tę świadomość, stworzyliśmy takie miejsce, gdzie można to robić już od progu" - powiedziała koordynująca projekty społeczne w katowickim magistracie Violetta Niziołek-Żądło.

Miejskie Centrum Energii w Katowicach będzie działało w tych samych godzinach, jak biuro obsługi mieszkańca katowickiego urzędu miasta, czyli 7.30 do 17.00 w poniedziałki oraz od 7.30 do 15.30 od wtorku do piątku. Projekt wnętrz i identyfikacji wizualnej Centrum wraz z prezentowaną wewnątrz wystawą, powstały we współpracy z katowicką pracownią Wzorro Design. W aranżacji wykorzystano m.in. korek, sklejkę czy też rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[Miejskie Centrum Energii, zarządzanie energią, czyste powietrze, program Czyste Powietrze, Dni Energii, odnawialne źródła energii, OZE, wymiana kotła, walka ze smogiem, smog]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl