Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Według Piotra Woźnego rozporządzenie ME poprawia jakość paliw używanych przez gospodarstwa domowe

Redakcja RI  |  05.10.2018
Ministerstwo Energii podpisało
Ministerstwo Energii podpisało
Fot. pixabay.com

Według pełnomocnika premiera ds. rządowego programu Czyste Powietrze, dzięki podpisanej ustawie i rozporządzeniom z rynku znikną paliwka, które nie są przystosowane do spalania w gospodarstwach domowych tzn. muły węglowe i flotokoncentraty. Co więcej, od lipca 2020 roku wycofane mają zostac gorszej jakości miały węglowe.

W ubiegłym tygodniu minister energii podpisał rozporządzenia wykonawcze do znowelizowanej 5 lipca br. ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, która wprowadziła m.in. normy jakościowe dla węgla i zakaz sprzedaży najgorszej jakości paliwa. Rozporządzenia dotyczą wymagań jakościowych dla paliw stałych, sposobu pobierania próbek paliw stałych, a także metod badania oraz wzoru świadectwa jakości paliw stałych.

Dowiedz się więcej: Według Polskiego Alarmu Smogowego nowe normy węgla przyniosą zmianę, ale za dwa lata

- "Rozporządzenia to ukoronowanie całego procesu dotyczącego legislacyjnej walki ze smogiem. Po pierwsze, wprowadzamy ustawowy zakaz stosowania mułów i flotokoncentratów. Po drugie, tworzymy narzędzie budowania świadomości konsumenckiej - świadectwa jakości paliw stałych. Klient, idąc na skład węgla i kupując paliwo, będzie mógł żądać od swojego sprzedawcy informacji na temat tego, co tak naprawdę od niego kupił. Do tego dobudowujemy kompetencje kontrolne UOKiK, Krajowej Administracji Skarbowej i Inspekcji Handlowej" - powiedział w rozmowie z PAP pełnomocnik premiera, wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wcześniej nie było takiego systemu kontrolnego, a składy węgla były tak naprawdę poza kontrolą państwa. W ciągu 10 lat na budowę takiego systemu na składach zostanie przeznaczone prawie 80 mln zł. Co więcej, przeciwko smogowi mają działać rozporządzenia dot. wymagań jakościowych dla paliw stałych, w tym także dla węgla. 

Woźny, pytany, czy dopuszczenie do obrotu miałów węglowych jeszcze przez 1,5 roku nie spowoduje reakcji ekologów walczących ze smogiem, wskazał, że kształt rozporządzenia to wynik kompromisu. Ma to też dać czas producentom, sprzedawcom węgla oraz konsumentów na dostosowanie się do nowych przepisów.

Przeczytaj również: Już jest! Pierwsza uchwała antysmogowa w Polsce

Według Woźnego tego typu klauzule derogacyjne są powszechnie stosowane. Podał przykład Krakowa, któremu uchwała antysmogowa woj. małopolskiego dała 2,5 roku na dostosowanie się do jej zapisów. W Krakowie - przypomniał - od 1 września 2019 r. nie będzie można stosować paliw stałych, zarówno węgla, jak i drewna do ogrzewania domów. Za to od 1 czerwca 2020 roku w całym kraju będzie można korzystać tylko z węgla brunatnego do ogrzewania domów.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[zanieczyszczenie powietrza, alarm smogowy, smog, walka ze smogiem, normy węgla, węgiel, Ministerstwo Energii, odpad węglowy, program Czyste Powietrze, normy jakości paliwa]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl