Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Według Ministerstwa Energii najgorsze paliwa mają zniknąć z rynku

Redakcja RI  |  05.10.2018
Według Ministerstwa Energii najgorsze paliwa mają zniknąć z rynku
Według Ministerstwa Energii najgorsze paliwa mają zniknąć z rynku
Fot. pixabay.com

Ministerstwo Energii twierdzi, że rozporządzenie ws. wymagań jakości dla paliw stałych wyeliminuje z rynku najgorsze paliwa, przez które powstaje smoge. Jednak ekolodzy nie są tego samego zdania. Uważają, że miałem węglowym można będzie palić aż do połowy 2020 roku, a rozporządzenie to obrona lobby węglowego.

W czwartek podczas konferencji w Sejmie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformowali, że minister energii podpisał w ubiegłym tygodniu rozporządzenia wykonawcze do znowelizowanej 5 lipca br. ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, która wprowadziła m.in. normy jakościowe dla węgla i zakaz sprzedaży najgorszej jakości paliwa. Rozporządzenia dotyczą wymagań jakościowych dla paliw stałych, sposobu pobierania próbek paliw stałych, a także metod badania jakości paliw stałych oraz wzoru świadectwa jakości paliw stałych.

Dowiedz się więcej: Według Piotra Woźnego rozporządzenie ME poprawia jakość paliw używanych przez gospodarstwa domowe

Przedstawiciele rządu podkreślają, że ustawa oraz rozporządzenia sprawią, że muły i flotokoncentraty, czyli najgorszej jakości paliwa stosowane do palenia w kotłach, znikną z rynku. Co więcej, według Tchórzewskiego jest to jeden z najważniejszych filarów rządowego programu antysmogowego Czyste Powietrze. Obok ustawy i rozporządzeń są to ubiegłoroczne uregulowania dotyczące kotłów grzewczych (od lipca br. nie można kupić kotłów o niższej niż piąta klasa emisyjności), czy uruchomiony we wrześniu nabór wniosków do programu termomodernizacji i wymiany pieców w polskich domach.

Ustawa o jakości paliw jak i rozporządzenia zbudują w Polsce system kontroli na polskich składach węgla. Do kraju nie można będzie importować tzw. niesortu, a sprzedający węgiel będą musieli na żądanie klienta przedstawić informację na temat tego, czym handlują. Chodzi np. o kaloryczność węgla, czy jego zasiarczenie. Kontrole na składach prowadzić będą UOKiK, KAS oraz Inspekcja Handlowa.

Przedstawiciele resortów przedsiębiorczości i energii zwrócili jednak uwagę, że w przyjętym rozporządzeniu dot. wymagań jakościowych dla paliw stałych wprowadzono okres przejściowy dla miałów węglowych.

- "Nie będzie można używać najbardziej szkodliwych paliw jakimi są muły i flotokoncentraty, a te gorszej i słabszej jakości miały wykluczamy od lipca 2020 roku" - powiedziała Emilewicz. Dodała, że okres przejściowy jest podobny do tych jakie były przyjmowane w uchwałach antysmogowych przez województwa.

Przeczytaj również: Według Polskiego Alarmu Smogowego nowe normy węgla przyniosą zmianę, ale za dwa lata

MPiT i ME wyjaśniły w komunikacie, że parametry jakościowe miałów węglowych definiowane są w dwóch tabelach (nr. 5 i 6) rozporządzenia. Tabela nr 5 wskazuje normy jakościowe w sposób odpowiadający standardom uchwał antysmogowych przyjętych na terenie ośmiu województw w Polsce. Natomiast obrót miałami zdefiniowanymi w tabeli 6 dla potrzeb spalania ich w źródłach o mocy poniżej 1 MW, dopuszczony będzie jedynie do 30 czerwca 2020 roku (klauzula derogacyjna), a po upływie tego czasu minimalny standard jakościowy wyznaczać będą parametry jakościowe ustalone w tabeli nr 5.

Dodatkowo, miały o parametrach jakościowych zdefiniowanych w tabeli nr 6 wykorzystywane głównie jako paliwo stosowane w kotłach o wyższej mocy przez rolników, przedsiębiorstwa ogrodnicze, czy małe zakłady produkcyjne, resorty energii oraz przedsiębiorczości i technologii uzgodniły dokonanie nowelizacji przepisów ustawy o normach jakości paliw, która spowoduje, że miały węglowe zdefiniowane w tabeli 6 będą mogły być nabywane w okresie przejściowym (tj. do 30 czerwca 2020 r.) jedynie przez podmioty wykorzystujące te paliwa dla potrzeb działalności gospodarczej, działalności wytwórczej w rolnictwie, ogrodnictwie czy też warzywnictwie.

Niestety ze zdaniem MPiT i ME nie zgadza się Lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła, którzy twierdzi, że rozporządzenie ministra energii broni interesów lobby węglowego. Co więcej, resort energii nie uwzględnił większości postulatów zgłaszanych przez ruch antysmogowy, stronę samorządową oraz kilka ministerstw w tym resort środowiska, Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[ME, MPiT, Polski Alarm Smogowy, normy jakościowe paliw stałych, węgiel, uchwała antysmogowa, walka ze smogiem, smog, termomodernizacja, Program Czyste Powietrze, kotły grzewcze, wymiana kotłów]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl