Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych

Redakcja RI  |  09.10.2018
NFOŚiGW przyznało dofinansowanie 10 miastom na m.in. oczyszczanie ścieków
NFOŚiGW przyznało dofinansowanie 10 miastom na m.in. oczyszczanie ścieków
Fot. pixabay.com

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże dziesięciu miejscowościom w Polsce ponad 78 mln zł dofinansowania na inwestycje wodno-kanalizacyjne.

Dzięki dofinansowaniu będzie możliwa rozbudowa oraz usprawnienie działania lokalnych sieci wodno-kanalizacyjnych na obszarze aglomeracji Somonino (woj. pomorskie), w gminie Ksawerów (woj. łódzkie), na terenie gminy Giżycko (woj. warmińsko-mazurskie), w Międzyzdrojach (woj. zachodniopomorskie), na terenie gminy Piątnica (woj. podlaskie), w Polance Wielkiej (woj. małopolskie), w Rawiczu-Żołędnicy (woj. wielkopolskie), w Markach i w Mińsku Mazowieckim (woj. mazowieckie) oraz w Leżajsku (woj. podkarpackie).

Przeczytaj również: NFOŚiGW nie przyznało dotacji dla instalacji geotermalnych

Somonino otrzymało dofinansowanie na projekt pn. Rozbudowa i modernizacja systemu wodno-kanalizacyjnego na terenie aglomeracji. W ramach przedsięwzięcia przewidziano wybudowanie 8 km kanalizacji sanitarnej, 0,3 km sieci wodociągowej, oraz zakup wielofunkcyjnego pojazdu do obsługi sieci wod-kan. W Rybakach nastąpi także przebudowa stacji uzdatniania wody. Prace zostaną zakończone we wrześniu 2020 r., a efekt ekologiczny będzie osiągnięty rok później.

Gmina Ksawerów otrzyma dofinansowanie i przeprowadzi inwestycje pn. Rozbudowa sieci wod-kan z wdrożeniem inteligentnych systemów zarządzania siecią wodno-kanalizacyjną. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano budowę sieci kanalizacji sanitarnej w Ksawerowie o długości ponad 1,6 km, a także 0,58 km sieci wodociągowej. Uruchomiony zostanie system zarządzania siecią wodno-kanalizacyjną, w tym specjalne urządzenia do monitorowania pracy przepompowni ścieków oraz stacji uzdatniania wody. Dzięki temu aż 65 osób będzie mogło skorzystać z kanalizacji sanitarnej, a 32 dodatkowe osoby skorzystają z ulepszonego zaopatrzenia w wodę. Prace powinny skończyć się z końcem października br., natomiast osiągnięcie efektu ekologicznego spodziewane jest w październiku 2019 r.

Giżycko przeprowadzi projekt pn. Modernizacja sieci kanalizacyjnej na terenie Gminy Giżycko. Głównym efektem przedsięwzięcia będzie remont 1,10 km kanalizacji sanitarnej, który ma zakończyć się 31 października 2019 r. Efekt ekologiczny osiągnięty zostanie rok później i będzie dwuwymiarowy: 150 nowych użytkowników skorzysta z sieci kanalizacyjnej, a także z ulepszonego oczyszczania ścieków.

Zobacz także: Budowa ciepłowni geotermalnej w Białce Tatrzańskiej ze wsparciem NFOŚiGW

W Międzyzdrojach, dzięki dofinansowaniu zostanie zrealizowany projekt pn. Uporządkowanie gospodarki ściekowej oraz modernizacja oczyszczalni ścieków na terenie aglomeracji Międzyzdroje. Wsparcie posłuży do przebudowy oczyszczalni ścieków komunalnych, głównie w zakresie przeróbki i zagospodarowania osadów. Wybudowana zostanie również kanalizacja sanitarna o długości 7,56 km. Koniec prac zaplanowany jest z końcem 2020 r. Rok później zostanie osiągnięty efekt ekologiczny: 1515 nowych użytkowników skorzysta z sieci kanalizacyjnej. Ilość suchej masy komunalnych osadów ściekowych poddanych procesom przetwarzania sięgnie 0,57 tys. ton/ rok.

Piątnica zrealizuje inwestycję n. Rozbudowa systemu wodno-kanalizacyjnego na terenie Gminy Piątnica w obszarze aglomeracji. Projekt przewiduje budowę: 7,12 km kanalizacji sanitarnej i 1,78 km sieci wodociągowej, która ma być zrealizowana do końca 2019 r. W konsekwencji 1201 nowych użytkowników zostanie podłączonych do sieci kanalizacyjnej i tym samym będzie korzystać z ulepszonego oczyszczania ścieków.

Gmina Polanka Wielka otrzyma środki na budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowości Polanka Wielka. W ramach projektu do końca czerwca 2021 r. zostanie wybudowana kanalizacja sanitarna o długości 17,94 km. Spowoduje to podłączenie do sieci 1412 nowych użytkowników. Taki efekt ekologiczny w pełni zostanie uzyskany do końca czerwca 2022 r.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Rawiczu Sp. z o.o. otrzyma zdofinansowanie w wysokości 1 880 310 zł na budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowości Żołędnicy. Budowa sieci ma zakończyć się w czerwcu 2019 r. Rok później aż 380 osób będzie mogło korzystać z sieci. Natomiast Wodociągi Mareckie otrzymają dofinansowania na II etap budowy kanalizacji sanitarnej. Inwestycja realizowana w Markach, w aglomeracji Warszawa, ma być zakończona do 25 maja 2021 r. Zostaną zrealizowane kilka zadania inwestycyjne m.in.: wykonanie kolektorów kanalizacyjnych o długości 14,5 km, umożliwiających zebranie ścieków z nieskanalizowanych dotychczas obszarów aglomeracji. Ponadto wybudowana zostanie stacja uzdatniania wody, powstanie również system monitoringu stanu pracy ponad 60 istniejących w Markach sieciowych pompowni ścieków oraz pompowni planowanych do wykonania w ramach realizowanych obecnie zadań.

Dowiedz się więcej: Kolejnych osiem inwestycji wod-kan otrzyma dotacje unijne

Mińsk Mazowiecki dzięki dotacji stworzą innowacyjny system gospodarki osadowej i uzdatniania wody. W ramach projektu została zaplanowana przebudowa części osadowej oczyszczalni ścieków w Mińsku Mazowieckim, w tym budowa instalacji do wytwarzania biogazu z osadów ściekowych i wykorzystania go do produkcji ciepła i energii elektrycznej na potrzeby oczyszczalni, a także zakup maszyn i urządzeń potrzebnych do technicznej obsługi przetwarzania osadów. Prace zostaną zakończone w czerwcu 2022 r. a związany z nimi efekt ekologiczny ma być osiągnięty rok później.

NFOŚiGW przekaże także pożyczkę Miejskiemu Zakładowi Komunalnemu Sp. z o.o. z siedzibą w Leżajsku na realizację projektu pn. Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Leżajsku. Wsparcie dotyczy realizowanej w Leżajsku rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków wraz z usprawnieniem zarządzania majątkiem sieciowym. Zakończenie prac spodziewane pod koniec 2020 r., a efekt ekologiczny zostanie osiągnięty rok później.

Źródło: NFOŚiGW

[NFOŚiGW, oczyszczalnia ścieków, oczyszczanie ścieków, ścieki, uzdatnianie wody, efekt ekologiczny, kanalizacja, kanalizacja sanitarna, system wodno-kanalizacyjny, energia elektryczna, sieć wodociągowa]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl