Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Rząd chce przeznaczyć 800 mln zł na termomodernizację

Redakcja RI  |  11.10.2018
Rząd chce przeznaczyć 800 mln zł na termomodernizację i wymianę kotłów grzewczych
Rząd chce przeznaczyć 800 mln zł na termomodernizację i wymianę kotłów grzewczych
Fot. pixabay.com

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podała, że Rada Ministrów przyjęła projekt umożliwiający w najbliższych latach przeznaczenie 883 mln zł na termomodernizację domów i wymianę kotłów węglowych w miastach, które odnotowują najwyższe zanieczyszczenie powietrza w wyniku smogu. Ponad 700 mln zł będzie pochodzić z tzw. opłaty foliówkowej.

Jest to projekt noweli ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, który przygotował resort przedsiębiorczości i technologii. Nowe prawo pozwoli uruchomić zapowiadaną w lutym br. przez premiera Mateusza Morawieckiego inicjatywę "Stop Smog". To pilotażowy projekt termomodernizacji budynków oraz wymiany źródeł ciepła w kilkudziesięciu polskich miastach, które znalazły się na stworzonej przez WHO liście 50 aglomeracji z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. W 2016 roku na liście znalazły się 33 miasta, dwa lata później już 36.

Dowiedz się więcej: Rząd przyjął projekt ustawy o uldze termomodernizacyjnej

Projekt będzie tworzyć podstawy prawne i finansowe do realizacji pilotażowych przedsięwzięć niskoemisyjnych (termomodernizacyjnych), których adresatem będą rodziny dotknięte tzw. ubóstwem energetycznym. Dzięki temu pomoc otrzymają mniej zamożne rodziny, które mają gorszą sytuację majątkową i w związku z tym nie są w stanie zaspokoić potrzeb energetycznych związanych z ogrzewaniem mieszkania i wody. 

- "Wyprowadzanie ludzi z ubóstwa energetycznego przez programy termomodernizacji jest nie tylko walką o ciepłe domy i zmniejszenie smogu, ale także walką o zapewnienie dostępu do podstawowych zdobyczy cywilizacyjnych poprawiających egzystencję i komfort życia" - podano w komunikacie.

Dzięki ustawie ze środków publicznych dofinasowane zostanie m.in. docieplenie domów i wymiana przestarzałych nieekologicznych kotłów węglowych. Zgodnie z projektem noweli, na pilotaż termomodernizacyjny zostanie przeznaczone z budżetu państwa 883,20 mln zł w latach 2019-2024, które zasilą Fundusz Termomodernizacji i Remontów (prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego). Większość tej kwoty, bo ponad 700 mln zł ma pochodzić z opłaty recyklingowej. Jest to opłata ponoszona przez sieci handlowe za wydawanie toreb foliowych. W latach 2019-2020 na pilotaż zostanie przeznaczone 180 mln zł, a w latach 2021-2024 - 703,20 mln zł.

CIR podało również, że pieniądze w pierwszej kolejności trafią do miast liczących mniej niż 100 tys. mieszkańców, szczególnie tych które znalazły się na listach WHO. O objęciu danej gminy wsparciem będzie decydował wniosek o dofinansowanie pozytywnie rozpatrzony przez ministra przedsiębiorczości i technologii. O wyborze miast do wsparcia w pierwszej kolejności decydował stosunkowo wysoki poziom tzw. ubóstwa energetycznego - z raportu Instytutu Badań Strukturalnych z lutego 2018 r. wynika, że 87 proc. mieszkańców funkcjonujących w warunkach tzw. ubóstwa energetycznego mieszka w miastach liczących do 100 tys. osób.

Przeczytaj również: Złożono już ok. 2 tys. wniosków o pomoc z programu Czyste Powietrze

Co z pozostałymi miastami powyżej 100 tys. osób? Wnioski mają być rozpatrywane indywidualnie. Ustalenie szczegółów planów naprawczych dla tych miast będzie wykonane po przeprowadzeniu rozmów z udziałem ich władz i lokalnych organizacji pozarządowych zajmujących się jakością powietrza.

Ponadto CIR wyjaśniło, że planowanie i realizacja termomodernizacji oraz wymiany pieców będzie zadaniem gminy - co do zasady osoba, która będzie realizowała przedsięwzięcie niskoemisyjne w budynku jednorodzinnym nie poniesie z tego tytułu żadnej opłaty. Gminny program niskoemisyjny w 70 proc. finansowany będzie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, a w 30 proc. przez gminę w przypadku miast do 100 tys. mieszkańców (w przypadku miast powyżej 100 tys. mieszkańców udział gminy musi być powyżej 30 proc.). Oszacowano, że termomodernizacja jednego domu to koszt ok. 53 tys. zł brutto.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[CIR, Rada Ministrów, termomodernizacja, wymiana kotłów, ogrzewanie, ocieplenie budynku, ogrzewanie pomieszczeń, ubóstwo energetyczna, walka ze smogiem, smog]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Konkurs dla małych projektantów! Spraw prezent swojemu dziecku »

wentylacja

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jakie są korzyści z montażu stropów z rekuperacją w salach operacyjnych »

rekuperacja w salioperacyjnej

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy automatyzacja klimatyzacji musi być droga »

automatyzacja klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w zakładach WOD-KAN
  • - Filtry antysmogowe do central
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl