Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ekoedukatorzy w Warszawie będą zachęcać do zmiany ogrzewania

Redakcja RI  |  12.10.2018
Miejski edukator #Oddychaj Warszawo
Miejski edukator #Oddychaj Warszawo
Fot. R. Motyl/um.warszawa.pl

Urząd Marszałkowski w Warszawie wysyła ekoedukatorów na spotkanie z mieszkańcami stolicy, którzy odwiedzą blisko 1850 domów jednorodzinnych. Ich celem jest przekonanie warszawiaków do zmiany nieekologicznego źródła ogrzewania na kotły gazowe lub przyłączyli się do miejskiej sieci ciepłowniczej.

– Prowadzimy w Warszawie intensywne działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Mamy największy w Unii Europejskiej system miejskiej sieci ciepłowniczej, z którego korzysta już 80 proc. mieszkańców stolicy. Warszawiacy jeżdżą ekologicznymi autobusami, tramwajami oraz korzystają z kolejnych kilometrów rowerowych ścieżek. Dzięki nowo powstałym parkom, skwerom i posadzeniu kilkuset tysięcy drzew tereny zieleni stanowią obecnie 40 proc. przestrzeni miasta. W trosce o czyste powietrze rozmawiamy także z mieszkańcami. Zachęcamy ich do ekologicznego ogrzewania domu i przypominamy o możliwości skorzystania z finansowego wsparcia, które daje stolica – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Dowiedz się więcej:  Warszawa dopłaca nawet 100 proc. kosztów do wymiany kotłów

Edukatorzy po raz drugi odwiedzają mieszkańców Warszawy. Pierwszą swoją wędrówkę rozpoczęli od prawobrzeżnych terenów miasta, które są najbardziej zagrożone niską emisją - Białołęka, Rembertów, Targówek, Wawer i Wesoła. Do końca października odwiedzą mieszkańców drugiej części Białołęki, Ursusa, Włoch i Mokotowa.

Podczas wizyty warszawiacy dowiadują się jakie przepisy nakłada uchwała antysmogowa. Do końca 2022 roku z domów muszą zniknąć wszystkie stare piece, które nie spełniają norm ekologicznego projektu. Od lipca tego roku mieszkańcy Mazowsza nie mogą ogrzewać gospodarstw mułem, wilgotnym drewnem i węglem brunatnym. Edukatorzy w prostych słowach tłumaczą, czym są spowodowane zanieczyszczenia powietrza oraz wskazują skuteczne sposoby na lokalną walkę ze smogiem. Przypominają również o pieniądzach, które mieszkańcy mogą uzyskać z warszawskich dotacji, pokrywających nawet do 100 procent inwestycji wymiany kotłowni.

Od września mieszkańcy stolicy ponownie mogą składać wnioski o dofinansowanie likwidacji starego pieca bądź przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej zaplanowanego na przyszły rok. Wystarczy wypełnić dokumenty w warszawskim Biurze Ochrony Środowiska lub Wydziale Ochrony Środowiska w swojej dzielnicy, aby dostać od 7 do nawet 20 tys. zł na ekoinwestycję. Do końca marca 2019 roku o pieniądze mogą ubiegać się zarówno osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne jak i przedsiębiorcy.

Przeczytaj również: Porównanie wpływu na środowisko spalania węgla kamiennego i tzw. błękitnego węgla w kotle c.o. z wykorzystaniem analizy tradycyjnej oraz analizy LCA

Program finansowego wsparcia do wymiany tzw. „kopciuchów” wystartował w styczniu 2017 roku i dzięki temu w ponad 650 lokalach zlikwidowano kotły na paliwo stałe, zastąpując je nowym źródłem ciepła. Co więcej, ponad 500 gospodarstw korzysta już z miejskiej sieci ciepłowniczej. Od końca 2017 roku warszawiacy mogą też skorzystać z osłonowego programu „Zielone wsparcie”, czyli finansowej pomocy dla osób, które zdecydowały się na wymianę starego kotła i ich rachunki obciążyły domowy budżet. Dodatkowo, drugą formą dofinansowania jest program „Zielone wsparcie do 100%” dedykowane warszawiakom, którzy chcą skorzystać z dotacji na modernizację kotłowni, ale nie mają pieniędzy na wkład własny do inwestycji.

Źródło: Urząd Miasta Stołecznego Warszawa

[Warszawa, Urząd Miasta Stołecznego Warszawa, wymiana kotła na paliwa stałe, kocioł gazowy, kocioł kondensacyjny, wymiana ogrzewania, sezon grzewczy, ekoedukatorzy, źródło ciepła, ogrzewanie, sieci ciepłownicze, smog, walka ze smogiem]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jesteś instalatorem praktykującym? Czy korzystasz już z usłaug tej hurtowni? »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl