Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Sosnowiec stworzy mapę smogową

Redakcja RI  |  16.10.2018
Sosnowiec stworzy mapę, gdzie występuje smog
Sosnowiec stworzy mapę, gdzie występuje smog
Fot. pixabay.com

Samorząd Sosnowca przy współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa chce stworzyć "mapę smogową". Mapa ma być oceną stanu powietrza w mieście, ze wskazaniem obszarów czy budynków, które są największym źródłem zanieczyszczeń, czyli niskiej emisji.

Jak poinformował PAP w poniedziałek rzecznik sosnowieckiego magistratu Rafał Łysy, prace nad mapą potrwają około dwóch miesięcy. Prace nad mapą rozpoczną się wraz ze spadkiem temperatur i rozpoczęciem faktycznego sezonu grzewczego. Prace obejmą całe miasto – samorządowcy chcą zidentyfikować lokalne potrzeby w każdym miejscu zabudowanym.

Dowiedz się więcej: Od 4 listopada kupujący węgiel mogą zażądać świadectwa jego jakości

Sosnowiec skorzysta z usług Eko Patrolu Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach, który już w marcu br. na zamówienie samorządu województwa przeprowadził pilotażowe mobilne badania jakości powietrza. Badania zostały przeprowadzone w ośmiu miejscowościach regionu, w których nie działał stacjonarny, państwowy monitoring jakości powietrza.

Eko Patrol GIG odwiedził wówczas: Buczkowice, Czeladź, Gorzyce, Kłobuck, Kroczyce, Pyskowice, Radlin oraz Skoczów. Samochód elektryczny krążył z zainstalowaną na dachu aparaturą, pozwalającą badać powietrze w czasie rzeczywistym (przy łączeniu się z bazami danych, np. bazą danych obiektów topograficznych). Korzystano również ze specjalnie wyposażonego drona, który podlatując do kominów - dzięki wytwarzanemu podciśnieniu - zasysał dym i poddawał go analizie. Podobne badanie, jednak bardziej kompleksowe zamówił Sosnowiec. Pomiary będą wykonywane w zakresie: stężeń pyłów zawieszonych PM1, PM2,5, PM10 oraz tlenku węgla (CO).

Eko Patrol GIG będzie pracował na obszarze zabudowanym miasta, z uwzględnieniem warunków meteorologicznych i rodzaju zabudowy (wielorodzinna, jednorodzinna ogrzewana paliwem stałym) - w kilku seriach pomiarowych umożliwiających porównania, przez co najmniej dwa miesiące sezonu grzewczego. Wyniki zostaną przedstawione w formie raportu oraz mapy występowania zanieczyszczeń. Co ważne, efektem działań będzie "mapa smogowa", czyli aktualna ocena stanu powietrza w mieście, ze wskazaniem obszarów i budynków, które są źródłem największych zanieczyszczeń pochodzących ze spalania w kotłach centralnego ogrzewania.

Przeczytaj również: Program "Czyste Powietrze" cieszy się dużym zainteresowaniem

"Mapa smogowa" ma pomóc w kontrolach straży miejskiej, ale też w przyznawaniu dotacji na modernizacje ogrzewania. Sosnowiec stopniowo zwiększa środki na walkę z niską emisją - z ok. 700 tys. zł w 2016 r. do 2,3 mln zł w 2017 r. i 3 mln w 2018 r. Wzrosła także kwota jednostkowej dotacji - do 80 proc. kosztów związanych z inwestycjami w podłączenie do sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe, elektryczne i na olej opałowy (maksymalnie do 8 tys. zł; wcześniej było 50 proc. kosztów; nie więcej niż 3 tys. zł).

W przypadku braku możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej miasto umożliwiło dotowanie kotłów na paliwo stałe, spełniające standard klasy 5, z automatycznym zasilaniem. Dzięki temu w latach 2015-2016 zlikwidowano ok. 500 starych palenisk węglowych, a w latach 2017-2018 liczba ta może przekroczyć 1,4 tys.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[walka ze smogiem, smog, sieci ciepłownicze, sieci gazowe, paleniska węglowe, węgiel, mapa smogowa, ogrzewanie gazowe, ogrzewanie, Sosnowiec, zanieczyszczenie powietrza, czyste powietrze]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl