Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Rozwój kogeneracji ma być drogą do czystszego powietrza

Redakcja RI  |  16.10.2018
Czyste powietrze dzięki kogeneracji?
Czyste powietrze dzięki kogeneracji?
Fot. pixabay.com

Podczas konferencji „Kogeneracja – czyste powietrze dla miast – jak Państwo wspiera rozwój kogeneracji?" wiceminister energii Tomasz Dąbrowski powiedział, że rozwój kogeneracji w polskich miastach bezpośrednio wpłynie na jakość dostarczanego ciepła. Według niego jest to dobra droga do czystszego powietrza.

Zdaniem wiceministra Tomasza Dąbrowskiego nowy mechanizm wsparcia dla energii z wysokosprawnej kogeneracji ma zapewnić stymulowanie budowy nowych jednostek i utrzymanie produkcji energii w już istniejących. 

Dowiedz się więcej: Perspektywy dla polskiego ciepłownictwa

– "Jednym z celów wdrożenia nowego mechanizmu jest konieczność poprawy jakości powietrza w miastach, która może zostać zapewniona poprzez rozwój ciepłownictwa systemowego opartego na jak najmniej emisyjnych źródłach" – powiedział. Podkreślił również, jak istotne znaczenie ma ta kwestia dla samorządów, do których należy większość aktywów ciepłowniczych, w szczególności w małych miejscowościach.

Minister Dąbrowski odwołał się także do projektu ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Przewiduje ona możliwość budowy w wyniku wygrania aukcji oraz naborów przewidzianych na lata 2019-2028 – ponad 5 GW mocy wytwórczych kogeneracji. Połączenie ze skutecznym wydatkowaniem środków krajowych i unijnych na budowę oraz modernizację sieci ciepłowniczych wraz z przyłączaniem do nich nowych odbiorców może przynieść poprawę jakości powietrza w miastach.

Jak powiedział minister, obecnie trwają rozmowy z Komisją Europejską w ramach procesu prenotyfikacji nowego mechanizmu wsparcia dla energii elektrycznej z kogeneracji. Wdrożenie mechanizmu planowane jest na 1 stycznia 2019 roku, a pierwsze aukcje i nabory zostaną przeprowadzone w drugiej połowie 2019 roku.

Przeczytaj również: Konin otrzymał dofinansowanie na kogenerację biomasową

Ponadto uczestnicy spotkania dyskutowali o roli kogeneracji w polityce energetyczno-klimatycznej Polski i Unii Europejskiej oraz skutecznym wykorzystaniu potencjału rozwojowego kogeneracji do eliminowania niskiej emisji w miastach. Podkreślono, że produkcja energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji jest procesem umożliwiającym znaczne podniesienie efektywności wykorzystania nośników energii, a jednostki kogeneracji bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo dostaw do krajowego systemu elektroenergetycznego i systemów ciepłowniczych.

Źródło: Ministerstwo Energii

[kogeneracja, efektywność energetyczna, Komisja Europejska, produkcja energii elektrycznej, zanieczyszczenie powietrza, czyste powietrze, dostarczanie ciepła, poprawa jakości powietrza, energia elektryczna, modernizacja sieci ciepłowniczych]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl