Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Czy będzie program antysmogowy dla budynków wielorodzinnych?

Redakcja RI  |  19.10.2018  |  1
Ministerstwo Środowiska do programu Czyste Powietrze chce włączyć budynki wielorodzinne
Ministerstwo Środowiska do programu Czyste Powietrze chce włączyć budynki wielorodzinne
Fot. pixabay.com

W przyszłym roku Ministerstwo Środowiska chce rozpocząć prace nad programem antysmogowym, który będzie dotyczył budynków wielorodzinnych. Chodzi m.in. o upowszechnienie sieci ciepłowniczej w takich domach.

W trakcie 8. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który poświęcony był tematowi smogu minister środowiska przyznał, że wdrażany obecnie rządowy program "Czyste powietrze" jest nastawiony w dużej części na likwidację tzw. niskiej emisji z domów jednorodzinnych. W kolejnym etapie planowane są również działania obejmujące budownictwo wielorodzinne, są to często stare budynki w bardzo złym stanie technicznym.

Dowiedz się więcej: Minister Środowiska zapowiada modyfikację w programie Czyste Powietrze

- "Po wdrożeniu i pełnym uruchomieniu - łącznie z wypłatą środków - programu Czyste powietrze zamierzamy przystąpić do opracowania programu dla budynków wielorodzinnych, bo to także jest niezwykle ważne. Oczywiście będzie to na innych zasadach, bo to rządzi się trochę innymi prawami. To jest to, co planujemy robić" - powiedział Kowalczyk. Pytany przez PAP o horyzont czasowy przygotowania takiego programu minister odpowiedział, że jest to "perspektywa co najmniej roku".

W ramach toczących się obecnie rozmów dotyczących renegocjacji finansowanego z unijnych funduszy programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko mowa również o przesunięciu niektórych niewykorzystanych w poszczególnych działaniach środków na przedsięwzięcia związane np. z rozwojem sieci ciepłowniczych - także w budynkach komunalnych. Kowalczyk przypomniał, że na przestrzeni lat realizowane były różne programy termomodernizacyjne dla budownictwa wielorodzinnego, jednak nie było takiego programu w szerszej skali.

- "Niestety, nie zawsze te programy były przeprowadzone sprawnie, stąd nie wszyscy właściciele budynków z nich skorzystali" - mówił minister, wskazując na zróżnicowanie form własności takich budynków - od komunalnych, po spółdzielcze czy prywatne.

W obecnym programie "Czyste powietrze" także przewidziany jest rozwój ciepłownictwa. Kowalczyk przypomniał, że rozwój sieci ciepłowniczej - zarówno węzły cieplne jak i przyłączenia do sieci - są w ramach programu tzw. kosztem kwalifikowanym, czyli mogącym liczyć na dofinansowanie.

Przeczytaj również: Sosnowiec stworzy mapę smogową

- "Natomiast wielkim wyzwaniem jest to, żeby samorządy prowadziły przedsiębiorstwa energetyki cieplnej w taki sposób, żeby dla odbiorców ciepła z sieci ciepłowniczej barierą nie była cena. To jest najistotniejsze i tu jest wielkie zadanie dla samorządu" - podkreślił minister.

Minister zauważył, że obecny program "Czyste powietrze", w ramach którego na działania antysmogowe (m.in. likwidację źródeł niskiej emisji i termomodernizację) trafią 103 mld zł w ciągu 10-12 lat, ma również duże znaczenie dla polityki klimatycznej. "Drugi, obok wymiany pieców, komponent programu - termomodernizacja, statystycznie obniży nasze zapotrzebowanie energetyczne o 40 proc. - to jest bardzo konkretnym efektem w polityce klimatycznej" - podkreślił Kowalczyk.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[walka ze smogiem, smog, program Czyste Powietrze, energetyka cieplna, ciepłownictwo, sieci ciepłownicze, działania antysmogowe, zapotrzebowanie energetyczne]

Komentarze

(1)
Bozena | 22.06.2019, 08:51
Szumnie sie mówi o programie-a jest tylko dla wybranców albo sam w sobie dla samych urzędników ze cos robimy . .Domy wielorodzinne zamieszkuja zazwyczaj zubozali ludzie , często patologia pala w piecach czym sie da -żeby potem nie było za póżno jesli puszcza z dymem taki dom .
Wlasciciel to druga strona medalu -stoi bezradny w temacie gdyż na nic go juz nie stać w naszym kochanym kraju .
Trzebcia strona medalu to kant ,fundusze srodowiska nas kantuja oszukują że cos mają jakis program -konia z rzedem temu co go widział lub cos otrzymał od tej skostniałej instytucji ,Ja sie zglosilam do programu pilotazowego i co? i co ano nic nici zadenego odzewu .
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl