Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Łódź otrzyma dofinansowanie na walkę ze smogiem

Redakcja RI  |  24.10.2018
Łódź będzie walczyć ze smogiem m.in. dzięki wsparciu UE
Łódź będzie walczyć ze smogiem m.in. dzięki wsparciu UE
Fot. pixabay.com

Łódź pozyskała ponad 28 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej na na dwa projekty umożliwiające wsparcie walki ze smogiem. Dzięki pozyskanym środkom w ciągu najbliższych trzech lat kotły węglowe w 65 kamienicach komunalnych zostaną wymienione na ogrzewanie gazowe lub podłączeniem do sieci miejskiej.

Wartość obu projektów z zakresu ochrony powietrza, które dofinansuje Regionalny Program Operacyjny Woj. Łódzkiego wynosi 36 mln, z czego 28 mln zł to dofinansowanie unijne.

- "Dzięki projektom 26 kamienic zyska podłączenie do sieci gazowej. To rozwiązanie będzie stosowane na terenach, gdzie nie ma miejskiej sieci cieplnej, natomiast 39 nieruchomości podłączone zostanie do miejskiego ciepłociągu" - powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Przeczytaj również: Dotacje na program "Czyste Powietrze" w 2019 roku przekroczą 1 mld zł

W ciągu ostatnich dwóch lat w Łodzi, w ramach programów walki ze smogiem, zlikwidowano 2,5 tys. kotłów i łącznie na dofinansowanie wymiany źródeł ciepła przeznaczono 8 mln zł. Według wicedyrektora Biura Strategii Miasta Sławomira Granatowskiego, realizacja obu projektów rozpocznie się jeszcze w tym roku, a ich zakończenie planowane jest na 2021 roku. Prace będą przebiegać etapowo - na początku niezbędne będzie przygotowanie dokumentacji dla stworzenia centralnej kotłowni w każdej z wyznaczonych kamienic, z której będzie rozprowadzone ciepło do mieszkań. Powstaną także nowe instalacje wentylacyjne i kominowe, a kotły zostaną zlikwidowane.

Zgodnie z zasadami konkursu w ramach RPO WŁ, dofinansowanie mogło objąć jedynie nieruchomości należące do miasta, posiadające uregulowaną sytuację własnościową. Kamienice, które zostaną podłączone do sieci gazowej znajdują się, m.in. przy ul. Legionów, Franciszkańskiej, Piotrkowskiej, Sterlinga, Orlej, Struga, Pomorskiej, z kolei do sieci CO przyłączone będą m.in. domy przy ul. Tymienieckiego, Targowej, Abramowskiego, Kopernika. Wiele z tych budynków to zabytki, znajdujące się na terenie podlegającym rewitalizacji obszarowej.

Według urzędu, prawie 30 proc. mieszkańców aglomeracji łódzkiej wykorzystuje do ogrzewania swoich domów węgiel, spalając go we własnych kotłach węglowych lub piecach ceramicznych. W opinii ekspertów paleniska te nie posiadają warunków do uzyskania pełnego spalenia paliw oraz filtrów powstrzymujących emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Dodatkowo ubóstwo energetyczne i niska świadomość ekologiczna sprawiają, że jako paliw używa się często najgorszych odmian węgla lub jego pochodnych oraz substancji do tego nieprzeznaczonych.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[dofinansowanie, walka ze smogiem, smog, zanieczyszczenie powietrza, ogrzewanie, wymiana kotła węglowego, kocioł węglowy, kocioł gazowy, ekologiczne ogrzewanie, sieć cieplna]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl