Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Politechnika Łódzka otrzymała dofinansowanie na budowę pasywnego budynku

Redakcja RI  |  30.10.2018
Politechnika Łódzka będzie mieć pasywny budynek administracyjny
Politechnika Łódzka będzie mieć pasywny budynek administracyjny
Fot. pixabay.com

Politechnika Łódzka pozyskała ok. 5,4 mln zł unijnego dofinansowania na budowę nowoczesnego pasywnego budynku biurowego. W ramach inwestycji wartej ponad 9 mln zł powstanie obiekt wpisujący się w kierunki badań prowadzonych na łódzkiej uczelni.

- "Jest to pierwsza tego typu inwestycja infrastrukturalna na Politechnice Łódzkiej. Uczelnia prowadzi różne badania związane z ochroną środowiska. Tym projektem wpisujemy się w ten kierunek działań. Budownictwo pasywne jest jedną z najbardziej zaawansowanych form budownictwa energooszczędnego cieszącą się obecnie coraz większą popularnością, dlatego też nie sposób nie wdrożyć na uczelni technicznej najnowocześniejszych rozwiązań w tym zakresie. Nowa inwestycja powstaje z myślą o poprawie jakości powietrza" - podkreślił rektor PŁ prof. Sławomir Wiak.

Przeczytaj również: Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Rzeczniczka Politechniki Łódzkiej wyjaśniła, że istotą standardu budynków pasywnych jest ograniczenie zużycia energii potrzebnej do ich bieżącej eksploatacji, a w szczególności znacznej redukcji zapotrzebowania na energię do ogrzewania czy przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu będzie występować mniejsza emisja szkodliwych substancji do atmosfery i obniżenie kosztów związanych z energią.

Projekt Politechniki Łódzkiej obejmuje budowę pasywnego budynku biurowego na potrzeby administracji i studentów uczelni wraz z wymianą oświetlenia zewnętrznego na energooszczędne. Czterokondygnacyjny budynek będzie pełnił funkcję biurową, dydaktyczno-naukową i demonstracyjną. Miejscem szczególnym będzie sterownia, pomieszczenie z urządzeniami zawiadującymi i monitorującymi działanie systemów budynku oraz oświetlenia kampusu, czyli demonstrujące zastosowane w budynku technologie, dostępne dla odwiedzających.

Samowystarczalność energetyczną obiektu ma zapewnić m.in. jego termoizolacja, jak największe przeszklenie fasady południowej dla pozyskania ciepła od słońca, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii poprzez montaż paneli fotowoltaicznych w oknach, na dachu i fasadzie budynku oraz użycie pompy ciepła. Budynek będzie mieć konstrukcję zwartej bryły, zbliżonej do sześcianu.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[budownictwo pasywne, Politechnika Łódzka, termoizolacja, odnawialne źródła energii, OZE, zużycie energii, samowystarczalność energetyczna, ogrzewanie, budownictwo energooszczędne]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl