Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Czy ulga termomodernizacyjna naprawdę jest korzystna?

Redakcja RI  |  05.11.2018  |  1
Przykładowe oszczędności podatkowych związanych z planowaną ulgą termomodernizacyjną
Przykładowe oszczędności podatkowych związanych z planowaną ulgą termomodernizacyjną
Fot. Rynek Pierwotny

Ulga termomodernizacyjna ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku dla właścicieli domów jednorodzinnych. Jednak jak podaje portal money.pl, ulga termomodernizacyjna, która ma wynosić maks. 53 tys. złotych, może wcale nie być limitem korzyści podatnika.

Osoba odliczająca niektóre wydatki termomodernizacyjne od dochodu podatkowego będzie mogła zaoszczędzić najwyżej 2194 zł (jeśli płaci podatek PIT ze stawką 18 proc.). Ministerstwo Finansów szacuje, że przeciętna oszczędność podatnika korzystającego z ulgi termomodernizacyjnej będzie jeszcze mniejsza i nie przekroczy 2000 zł.

Dowiedz się więcej: Sejm zajmie się termomodernizacją

Dlaczego korzyści podatkowe dla właścicieli domów, którzy będą chcieli zrobić termomodernizację mogą być mniejsze niż zakładają? Według ekspertów portalu rynekpierwotny.pl zgodnie z projektem ustawy nowelizującej ustawę o PIT, osoby korzystające z ulgi termomodernizacyjnej będą mogły pomniejszyć podstawę ustalenia podatku dochodowego (tzn. dochód) o 23 proc. wydatków termomodernizacyjnych poniesionych w danym roku podatkowym. Jednak fiskus pozwoli na uwzględnienie podatku VAT w odliczanej kwocie, ale będzie wymagał, aby inwestycja termomodernizacyjna zakończyła się w ciągu trzech kolejnych lat (licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek). Przekroczenie wspomnianego terminu (3 lata) będzie skutkowało koniecznością zwrotu korzyści podatkowych.

Po analizie projektu ustawy wprowadzającej ulgę termomodernizacyjną można łatwo zobaczyć, że fiskus chce wprowadzić dość istotne ograniczenia. Po pierwsze, od dochodu będzie można odliczyć tylko 23 proc. z sumy wydatków termomodernizacyjnych o maksymalnej wartości 53 000 zł. Rzeczywisty limit odliczenia wyniesie zatem 12 190 zł (23 proc. x 53 000 zł).

Co więcej, według portalu RynekPierwotny.pl, wydatki termomodernizacyjne będzie można powiązać z: ociepleniem budynku, wymianą kotłów, instalacji c.o., okien, drzwi zewnętrznych i pokrycia dachowego, a także zastosowaniem odnawialnych źródeł energii. Po zaakceptowaniu nowej ulgi podatkowej przez Sejm, Senat oraz Prezydenta ma pojawić się rozporządzenie określające dokładny zakres usług, materiałów budowlanych oraz urządzeń akceptowanych w ramach odliczenia. Co ważne, ulga termomodernizacyjna nie będzie dotyczyła wydatków objętych innymi ulgami podatkowymi lub wsparciem ze strony NFOŚiGW albo wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Przeczytaj również: Sejmowa komisja chce wprowadzić ulgę termomodernizacyjną

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów oszacowali, ile wyniesie przeciętny zysk podatkowy dla osoby, która skorzysta z nowej ulgi termomodernizacyjnej. Do obliczeń przyjęto, że wydatki termomodernizacyjne (zaakceptowane przez fiskusa) wyniosą łącznie 45 000 zł. Będzie to skutkowało sumą odliczenia od dochodu na poziomie 10 350 zł (45 000 zł x 23 proc.). Kwota 10 350 zł nie oznacza jednak poziomu ostatecznych korzyści podatnika.

Wyżej wymienioną sumę (23 proc. wydatków) trzeba odliczyć od podstawy opodatkowania (dochodu), a nie od podatku PIT. W ramach przykładu uwzględnionego przez Ministerstwo Finansów przyjęto, że podatnik, podobnie jak zdecydowana większość Polaków, płaci PIT o stawce 18 proc. Według analizy portalu RynekPierwotny.pl przyjęcie takiego założenia skutkuje oszczędnością podatkową na poziomie 1863 zł (18 proc. x 10 350 zł). Przykładowy podatnik w ramach ulgi termomodernizacyjnej otrzyma zatem refundację na poziomie około 4,1 proc. początkowych wydatków. Ten przelicznik na poziomie 4,1 proc. mogą przyjąć wszystkie osoby planujące skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej i kwalifikujące się tylko do pierwszego przedziału skali podatkowej (dochód polegający opodatkowaniu do 85 528 zł rocznie).

Źródło: money.pl/Rynekpierwotny.pl

[ulga termomodernizacyjna, termomodernizacja, ocieplenie budynku, wymiana kotła, zanieczyszczenie powietrza, odnawialne źródła energii, walka ze smogiem, smog]

Komentarze

(1)
Wojciech | 11.04.2019, 07:25
Redakcjo!

W najnowszych wytycznych nie ma ani słowa o limitowaniu poniesionych kosztów do 23%. Jest za to wzmianka, że kwota wydatków uwzględnia podatek VAT, czyli ulga dotyczy kwoty brutto na fakturze.

https://www.gov.pl/documents/1079560/1080340/projekt_obja%C5%9Bnie%C5%84_09-04-2019.pdf/b8aad5eb-a7dc-fcbd-4357-905f7012188e

Pozdrawiam.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl