Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Czy ulga termomodernizacyjna naprawdę jest korzystna?

Redakcja RI  |  05.11.2018  |  1
Przykładowe oszczędności podatkowych związanych z planowaną ulgą termomodernizacyjną
Przykładowe oszczędności podatkowych związanych z planowaną ulgą termomodernizacyjną
Fot. Rynek Pierwotny

Ulga termomodernizacyjna ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku dla właścicieli domów jednorodzinnych. Jednak jak podaje portal money.pl, ulga termomodernizacyjna, która ma wynosić maks. 53 tys. złotych, może wcale nie być limitem korzyści podatnika.

Osoba odliczająca niektóre wydatki termomodernizacyjne od dochodu podatkowego będzie mogła zaoszczędzić najwyżej 2194 zł (jeśli płaci podatek PIT ze stawką 18 proc.). Ministerstwo Finansów szacuje, że przeciętna oszczędność podatnika korzystającego z ulgi termomodernizacyjnej będzie jeszcze mniejsza i nie przekroczy 2000 zł.

Dowiedz się więcej: Sejm zajmie się termomodernizacją

Dlaczego korzyści podatkowe dla właścicieli domów, którzy będą chcieli zrobić termomodernizację mogą być mniejsze niż zakładają? Według ekspertów portalu rynekpierwotny.pl zgodnie z projektem ustawy nowelizującej ustawę o PIT, osoby korzystające z ulgi termomodernizacyjnej będą mogły pomniejszyć podstawę ustalenia podatku dochodowego (tzn. dochód) o 23 proc. wydatków termomodernizacyjnych poniesionych w danym roku podatkowym. Jednak fiskus pozwoli na uwzględnienie podatku VAT w odliczanej kwocie, ale będzie wymagał, aby inwestycja termomodernizacyjna zakończyła się w ciągu trzech kolejnych lat (licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek). Przekroczenie wspomnianego terminu (3 lata) będzie skutkowało koniecznością zwrotu korzyści podatkowych.

Po analizie projektu ustawy wprowadzającej ulgę termomodernizacyjną można łatwo zobaczyć, że fiskus chce wprowadzić dość istotne ograniczenia. Po pierwsze, od dochodu będzie można odliczyć tylko 23 proc. z sumy wydatków termomodernizacyjnych o maksymalnej wartości 53 000 zł. Rzeczywisty limit odliczenia wyniesie zatem 12 190 zł (23 proc. x 53 000 zł).

Co więcej, według portalu RynekPierwotny.pl, wydatki termomodernizacyjne będzie można powiązać z: ociepleniem budynku, wymianą kotłów, instalacji c.o., okien, drzwi zewnętrznych i pokrycia dachowego, a także zastosowaniem odnawialnych źródeł energii. Po zaakceptowaniu nowej ulgi podatkowej przez Sejm, Senat oraz Prezydenta ma pojawić się rozporządzenie określające dokładny zakres usług, materiałów budowlanych oraz urządzeń akceptowanych w ramach odliczenia. Co ważne, ulga termomodernizacyjna nie będzie dotyczyła wydatków objętych innymi ulgami podatkowymi lub wsparciem ze strony NFOŚiGW albo wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Przeczytaj również: Sejmowa komisja chce wprowadzić ulgę termomodernizacyjną

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów oszacowali, ile wyniesie przeciętny zysk podatkowy dla osoby, która skorzysta z nowej ulgi termomodernizacyjnej. Do obliczeń przyjęto, że wydatki termomodernizacyjne (zaakceptowane przez fiskusa) wyniosą łącznie 45 000 zł. Będzie to skutkowało sumą odliczenia od dochodu na poziomie 10 350 zł (45 000 zł x 23 proc.). Kwota 10 350 zł nie oznacza jednak poziomu ostatecznych korzyści podatnika.

Wyżej wymienioną sumę (23 proc. wydatków) trzeba odliczyć od podstawy opodatkowania (dochodu), a nie od podatku PIT. W ramach przykładu uwzględnionego przez Ministerstwo Finansów przyjęto, że podatnik, podobnie jak zdecydowana większość Polaków, płaci PIT o stawce 18 proc. Według analizy portalu RynekPierwotny.pl przyjęcie takiego założenia skutkuje oszczędnością podatkową na poziomie 1863 zł (18 proc. x 10 350 zł). Przykładowy podatnik w ramach ulgi termomodernizacyjnej otrzyma zatem refundację na poziomie około 4,1 proc. początkowych wydatków. Ten przelicznik na poziomie 4,1 proc. mogą przyjąć wszystkie osoby planujące skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej i kwalifikujące się tylko do pierwszego przedziału skali podatkowej (dochód polegający opodatkowaniu do 85 528 zł rocznie).

Źródło: money.pl/Rynekpierwotny.pl

[ulga termomodernizacyjna, termomodernizacja, ocieplenie budynku, wymiana kotła, zanieczyszczenie powietrza, odnawialne źródła energii, walka ze smogiem, smog]

Komentarze

(1)
Wojciech | 11.04.2019, 07:25
Redakcjo!

W najnowszych wytycznych nie ma ani słowa o limitowaniu poniesionych kosztów do 23%. Jest za to wzmianka, że kwota wydatków uwzględnia podatek VAT, czyli ulga dotyczy kwoty brutto na fakturze.

https://www.gov.pl/documents/1079560/1080340/projekt_obja%C5%9Bnie%C5%84_09-04-2019.pdf/b8aad5eb-a7dc-fcbd-4357-905f7012188e

Pozdrawiam.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl