Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Straż Miejska szkoli się, aby walczyć ze smogiem

Redakcja RI  |  06.11.2018
Straż Miejska walczy ze smogiem
Straż Miejska walczy ze smogiem
Fot. strazmiejska.waw.pl

Straż Miejska otrzymała nowe uprawnienia mandatowe jako narzędzie do walki z trucicielami powietrza. Od 1 listopada funkcjonariusze mogą sprawdzać, czy w kotłach lub kominkach spalane są paliwa niezakazane w uchwale antysmogowej.

W czasie kontroli zadaniem strażników miejskich będzie nie tylko sprawdzenie, czym palą mieszkańcy w domu, ale również profilaktyka i edukacja w zakresie ochrony środowiska. Funkcjonariusze rozdają także materiały informacyjne o konieczności wymiany starych kotłów.  Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Energii, od 4 listopada 2018 roku przy zakupie paliwa stałego – węgla – kupujący otrzymuje atest. Strażnicy będą mogli prosić o jego okazanie, aby sprawdzić, czy materiał palny spełnia określone parametry. Nagminne łamanie przepisów antysmogowych będzie skutkować surowymi karami.

Dowiedz się więcej: Zaczęły obowiązywać nowe Normy Jakości Węgla

Jakich materiałów nie wolno palić? Mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 0-3 mm, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla i paliw zawierających biomasę o wilgotności powyżej 20% (np. mokrego drewna). 

Ponadto w domowych kotłach nie wolno spalać: plastikowych pojemników, zużytych opon, przedmiotów z tworzyw sztucznych, elementów drewnianych pokrytych lakierem lub farbą, sztucznej skóry, opakowań po rozpuszczalnikach oraz środkach ochrony roślin, opakowań po farbach i lakierach oraz foliowych toreb.

- Funkcjonariusze przechodzą obecnie intensywne szkolenia mające na celu zdobycie doświadczenia i umiejętności prawidłowego rozpoznawania zabronionych paliw oraz innych niebezpiecznych materiałów. Na podstawie przygotowanych próbek strażnicy uczą się rozróżniania nielegalnych substancji używanych do palenia. Zdobyta w ten sposób wiedza będzie bardzo przydatna w pracy terenowej. Oprócz funkcjonariuszy w szkoleniu biorą również udział pracownicy Biura Ochrony Środowiska – mówi Naczelnik Oddziału Ochrony Środowiska Krzysztof Kosiński.

Źródło: strazmiejska.waw.pl

[Straż Miejska, walka ze smogiem, smog, czyste powietrze, zanieczyszczenie powietrza, węgiel, przepisy antysmogowe, uchwała antysmogowa]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak odzyskać 40% ciepła z wody prysznicowej » Projektujesz istalacje gazowe? To rozwiązanie jest dla Ciebie »
odzysk ciepła oczyszczanie ścieków
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Jak zostać elektrobohaterem? »

konkurs dla instalatorów

 Nagrzewnice z 3-biegowym silnikiem - na czym polega ich fenomen » Kto wyznacza nowe standardy w projektowniu instalacji? »
nagrzewnice innowacyjne projektowanie instalacji
czytam więcej » czytam więcej »

 


Poznaj sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Projektanci instalacji korzystają z tych programów » Ekologiczne ogrzewanie - jak to się robi? »
projektowanie instalacji
 czytam więcej » czytam więcej »

 

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja wentylacji w szpitalu
  • - Oddymianie klatek schodowych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl