Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Złożono ponad 10 tys. wniosków o pomoc z programu Czyste Powietrze

Redakcja RI  |  06.11.2018
Program Czyste Powietrze umożliwia wymianę kotłów węglowych na ekologiczne urządzenie grzewcze
Program Czyste Powietrze umożliwia wymianę kotłów węglowych na ekologiczne urządzenie grzewcze
Fot. pixabay.com

Ponad 10 tys. wniosków o pomoc z programu Czyste Powietrze złożono do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Co więcej, potencjalnie zainteresowanych udziałem w programie jest ponad 50 tys. osób.

Kiedy będziemy widzieć efekty programu Czyste Powietrze? Według wiceministra środowiska Henryka Kowalczyka pierwsze rezultaty działania programu oddczujemy za 5-6 lat. 

- Program Czyste Powietrze jest obliczony na 10 lat. Szacujemy, że po 10 latach zredukujemy emisję o 80 proc. No więc po 5, czy 6 latach też już będzie widoczna poprawa. Ten program, mam nadzieję, wyeliminuje całkowicie tę niską emisję - powiedział wiceminister.

Dowiedz się więcej: Dotacje na program "Czyste Powietrze" w 2019 roku przekroczą 1 mld zł

Zainteresowanie programem jest bardzo duże, bowiem w ciągu 1,5 miesiąca jest ponad 10 tys. wniosków. Z kolei na portalu jest zalogowanych ponad 50 tys. osób, które według ministerstwa niedługo powinni złożyć wnioski. Minister Kowalczyk przypomniał, że najbiedniejsi mogą liczyć na 90 proc. dotacje z Programu, z 10 proc. udziałem własnym. W przypadku, kiedy te 10 proc. to także za duże obciążenie finansowe dla rodziny, można ubiegać się o niskooprocentowaną pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Program Czyste Powietrze dotyczy wymiany kotłów i termomodernizacji budynków. Będzie realizowany w latach 2018-2030, z czego przez 10 lat będzie można składać wnioski. Budżet programu ma wynieść 103 mld zł, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek 39,7 mld zł. Finalnym efektem programu ma być 4 mln domów o poprawionej efektywności energetycznej, 3 mln wymienionych źródeł ciepła starej generacji oraz 1 mln zamontowanych źródeł ciepła nowej generacji. Dodatkowym skutkiem ma być m.in. zmniejszenie zużycia energii końcowej o 21,8 mln MWh/rok.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[Program Czyste Powietrze, walka ze smogiem, termomodernizacja, smog, ocieplanie domów, wymiana ogrzewania, wymiana kotłów, program antysmogowy, ekoogrzewanie]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Z jakich urządzeń powinieneś skorzystać, żeby ogrzewać ekologicznie »

ogrzewanie ekologiczneCzy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Wybierz właściwy system wentylacji do budynku, domu, mieszkania »
oszczedzanie energii oprogramowanie
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej »  czytam więcej »

 Dobierz klimatyzator do swojego mieszkania » Nowoczesne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków  »
program lojalnościowy dla instalatorów oczyszczanie ścieków
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 

Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

Dowiedz się więcej »


 Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej » Zdradzamy błędy przy projektowaniu systemów tłocznych kanalizacji ściekowej »
kolekcja sanitarna  klimatyzator
czytam więcej » Na system tłoczny składają się przepompownie (pompy), współpracujące z nimi rurociągi tłoczne oraz studnie rozprężne. Najprostszym układem jest współpraca jednej przepompowni z rurociągiem tłocznym bez bocznych dopływów ciśnieniowych (...) czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Szkoła niemal zeroenergetyczna
  • - Systemy różnicowania ciśnienia
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl