Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Według NIK przepisy nadal pozwalają palić paliwami najgorszej jakości

Redakcja RI  |  07.11.2018
Według NIK przepisy pozwalają palić słabej jakości paliwami
Według NIK przepisy pozwalają palić słabej jakości paliwami
Fot. NIK

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski twierdzi, że przepisy w niewystarczającym stopniu zabezpieczają przed spalaniem paliw najgorszej jakości, w tym mułów i flotokoncentratów. Ponadto według niego okres wydłużenia o dwa lata możliwości palenia miałami węglowymi jest bezzasadny i wpływa negatywnie na jakość powietrza.

Prezes NIK na posiedzeniu sejmowej komisji ds. kontroli państwowej przedstawił informację o wynikach kontroli ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami. Wynika z niej, że od czasu poprzedniej kontroli z 2014 roku, sytuacja Polski, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, na tle innych krajów europejskich nie uległa poprawie.

Dowiedz się więcej: NIK przedstawił raport o ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami

Z informacji NIK wynika, że stężenia benzo(a)piernu w Polsce, czyli najbardziej toksycznych składników smogu, są największe w całej unii europejskiej. Kwiatkowski dodał także, że stężenia benzo(a)pirenu, które maksymalnie powinny wynosić według norm WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) 1 ng na metr sześc. w naszym kraju są przekroczone ponad ośmiokrotnie.

Nie lepiej jest z zanieczyszczeniami powietrza pyłami zawieszonymi PM10 i PM2,5, choć ich stężenie różni się w poszczególnych częściach kraju. Z raportu wynika, że najgorsza jakość powietrza jest na południu Polski, w centrum poziom jest umiarkowany, natomiast najlepsza jakość powietrza jest na północy. Ponadto szef NIK wskazał, że przepisy w dalszym stopniu dopuszczają do sprzedaży węgiel o wysokiej zawartości wilgoci, popiołu i siarki. Kwiatkowski zwrócił uwagę, że na północy kraju są miasta, gdzie dopuszczalne stężenia kilkukrotnie przekraczają dopuszczalne normy.

Chociaż przepisy mówią również o zakazie sprzedaży paliw z domieszkami mułów węglowych czy flotokoncentratów, to w praktyce weryfikacja tego może być trudna. Bowiem nie ma definicji mułów i flotokoncentratów. NIK mówi także o swoich wątpliwościach i niezrozumieniu, dlaczego pozwolono palić miałami węglowymi aż do 30 czerwca 2020 roku. Ten okres przejściowy był też krytykowany przez organizacje pozarządowe zajmujące się walką ze smogiem.

Przeczytaj również: Zaczęły obowiązywać nowe Normy Jakości Węgla

W odpowiedzi na zarzuty NIK, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski powiedział, że ustawa o jakości paliw wraz z towarzyszącymi jej rozporządzeniami przesuwa nas ze stanu chaosu jakościowego stałych paliw do sprecyzowania, co może być na polskim rynku zarówno w przypadku węgla importowanego, jak i krajowego. Ocenił, że obecne regulacje zdecydowanie przesuwają Polskę w kierunku osiągania coraz lepszych parametrów, jeśli chodzi o czyste powietrze.

Efekty rozporządzeń dot. norm jakości paliw stałych będą co dwa lata sprawdzane i w razie konieczności normy mogą zostać zaostrzone. Tobiszowski ocenił, że w związku z wprowadzeniem norm sprzedawany węgiel będzie lepszej jakości. Od 4 listopada obowiązuje konieczność posiadania przez sprzedających węgiel certyfikatów jakości, dzięki którym kupujący będą wiedzieć co dokładnie otrzymują.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[NIK, węgiel, ogrzewanie, palenie węglem, jakość paliw stałych, zanieczyszczenie powietrza, smog, walka ze smogiem, muł, węgiel słabej jakości, Normy Jakości Węgla]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak odzyskać 40% ciepła z wody prysznicowej » Projektujesz istalacje gazowe? To rozwiązanie jest dla Ciebie »
odzysk ciepła oczyszczanie ścieków
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Jak zostać elektrobohaterem? »

konkurs dla instalatorów

 Nagrzewnice z 3-biegowym silnikiem - na czym polega ich fenomen » Kto wyznacza nowe standardy w projektowniu instalacji? »
nagrzewnice innowacyjne projektowanie instalacji
czytam więcej » czytam więcej »

 


Poznaj sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Projektanci instalacji korzystają z tych programów » Ekologiczne ogrzewanie - jak to się robi? »
projektowanie instalacji
 czytam więcej » czytam więcej »

 

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja wentylacji w szpitalu
  • - Oddymianie klatek schodowych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl