Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Według NIK przepisy nadal pozwalają palić paliwami najgorszej jakości

Redakcja RI  |  07.11.2018
Według NIK przepisy pozwalają palić słabej jakości paliwami
Według NIK przepisy pozwalają palić słabej jakości paliwami
Fot. NIK

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski twierdzi, że przepisy w niewystarczającym stopniu zabezpieczają przed spalaniem paliw najgorszej jakości, w tym mułów i flotokoncentratów. Ponadto według niego okres wydłużenia o dwa lata możliwości palenia miałami węglowymi jest bezzasadny i wpływa negatywnie na jakość powietrza.

Prezes NIK na posiedzeniu sejmowej komisji ds. kontroli państwowej przedstawił informację o wynikach kontroli ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami. Wynika z niej, że od czasu poprzedniej kontroli z 2014 roku, sytuacja Polski, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, na tle innych krajów europejskich nie uległa poprawie.

Dowiedz się więcej: NIK przedstawił raport o ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami

Z informacji NIK wynika, że stężenia benzo(a)piernu w Polsce, czyli najbardziej toksycznych składników smogu, są największe w całej unii europejskiej. Kwiatkowski dodał także, że stężenia benzo(a)pirenu, które maksymalnie powinny wynosić według norm WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) 1 ng na metr sześc. w naszym kraju są przekroczone ponad ośmiokrotnie.

Nie lepiej jest z zanieczyszczeniami powietrza pyłami zawieszonymi PM10 i PM2,5, choć ich stężenie różni się w poszczególnych częściach kraju. Z raportu wynika, że najgorsza jakość powietrza jest na południu Polski, w centrum poziom jest umiarkowany, natomiast najlepsza jakość powietrza jest na północy. Ponadto szef NIK wskazał, że przepisy w dalszym stopniu dopuszczają do sprzedaży węgiel o wysokiej zawartości wilgoci, popiołu i siarki. Kwiatkowski zwrócił uwagę, że na północy kraju są miasta, gdzie dopuszczalne stężenia kilkukrotnie przekraczają dopuszczalne normy.

Chociaż przepisy mówią również o zakazie sprzedaży paliw z domieszkami mułów węglowych czy flotokoncentratów, to w praktyce weryfikacja tego może być trudna. Bowiem nie ma definicji mułów i flotokoncentratów. NIK mówi także o swoich wątpliwościach i niezrozumieniu, dlaczego pozwolono palić miałami węglowymi aż do 30 czerwca 2020 roku. Ten okres przejściowy był też krytykowany przez organizacje pozarządowe zajmujące się walką ze smogiem.

Przeczytaj również: Zaczęły obowiązywać nowe Normy Jakości Węgla

W odpowiedzi na zarzuty NIK, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski powiedział, że ustawa o jakości paliw wraz z towarzyszącymi jej rozporządzeniami przesuwa nas ze stanu chaosu jakościowego stałych paliw do sprecyzowania, co może być na polskim rynku zarówno w przypadku węgla importowanego, jak i krajowego. Ocenił, że obecne regulacje zdecydowanie przesuwają Polskę w kierunku osiągania coraz lepszych parametrów, jeśli chodzi o czyste powietrze.

Efekty rozporządzeń dot. norm jakości paliw stałych będą co dwa lata sprawdzane i w razie konieczności normy mogą zostać zaostrzone. Tobiszowski ocenił, że w związku z wprowadzeniem norm sprzedawany węgiel będzie lepszej jakości. Od 4 listopada obowiązuje konieczność posiadania przez sprzedających węgiel certyfikatów jakości, dzięki którym kupujący będą wiedzieć co dokładnie otrzymują.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[NIK, węgiel, ogrzewanie, palenie węglem, jakość paliw stałych, zanieczyszczenie powietrza, smog, walka ze smogiem, muł, węgiel słabej jakości, Normy Jakości Węgla]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Z jakich urządzeń powinieneś skorzystać, żeby ogrzewać ekologicznie »

ogrzewanie ekologiczneCzy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Wybierz właściwy system wentylacji do budynku, domu, mieszkania »
oszczedzanie energii oprogramowanie
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej »  czytam więcej »

 Dobierz klimatyzator do swojego mieszkania » Nowoczesne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków  »
program lojalnościowy dla instalatorów oczyszczanie ścieków
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 

Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

Dowiedz się więcej »


 Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej » Zdradzamy błędy przy projektowaniu systemów tłocznych kanalizacji ściekowej »
kolekcja sanitarna  klimatyzator
czytam więcej » Na system tłoczny składają się przepompownie (pompy), współpracujące z nimi rurociągi tłoczne oraz studnie rozprężne. Najprostszym układem jest współpraca jednej przepompowni z rurociągiem tłocznym bez bocznych dopływów ciśnieniowych (...) czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Szkoła niemal zeroenergetyczna
  • - Systemy różnicowania ciśnienia
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl