Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nielegalny handel czynnikami chłodniczymi

Redakcja RI  |  19.11.2018
EPEE i AREA walczą z nielegalnym handlem czynnikami chłodniczymi
EPEE i AREA walczą z nielegalnym handlem czynnikami chłodniczymi
Fot. EPEE

EPEE reprezentujące sektor chłodnictwa, klimatyzacji i pomp ciepła w Europie oraz trzy wiodące organizacje z branży ciepłowniczej, wentylacji, klimatyzacji i chłodnictwa (HVACR) - EFCTC, AREA i ADC3R - połączyły siły wzywając do lepszego egzekwowania legislacji UE w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych.

Ze względu na wzrastający nielegalny handel czynnikami chłodniczymi organizacje wzywają wszystkich uczestników rynku do kupowania wyłącznie czynników chłodniczych z renomowanych źródeł w celu zapewnienia bezpiecznego i sprawnego działania urządzeń HVACR. Nielegalnie importowane czynniki chłodnicze mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa instalatorów i użytkowników oraz dla niezawodności sprzętu. W razie wypadków, które mogą wynikać z użycia nieznanych substancji zawartych w nielegalnie przywiezionych zbiornikach lub butlach, ostatecznie odpowiedzialni będą instalatorzy.

Przeczytaj również: Czynniki chłodnicze – konsekwencje wdrażania rozporządzenia w sprawie F-gazów. Ekologia i rynek.

- "Od samego początku popieramy Rozporządzenie (UE) w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych i przestawienie się na czynniki chłodnicze o niższym GWP. Nie możemy sobie pozwolić na takie luki we wdrażaniu i brak skoordynowanego egzekwowania przepisów, zwłaszcza teraz, gdy świat zgodził się wycofywanie HFC w skali globalnej zgodnie z Poprawką z Kigali, która wejdzie w życie w tych państwach, które ratyfikują go w okresie krótszym niż 3 miesiące " - mówi Andrea Voigt, dyrektor generalny EPEE.

Nielegalny import i wynikający z niego obrót czynnikami chłodniczymi stanowią nie tylko zagrożenie dla bezpieczeństwa i niezawodności, lecz także zagrażają realizacji ambitnych celów redukcji emisji CO2 określonych w Rozporządzeniu (UE) w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych.

- "Nielegalny import nie jest konieczny, obecnie dostępne są odpowiednie czynniki chłodnicze o niższym GWP i technologie, które spełniają wymagania wynikające z Rozporządzenia (UE) w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych" - dodaje Andrea Voigt.

- "Władze są ostatecznie odpowiedzialne za właściwe egzekwowanie Rozporządzenia (UE) w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych i wzywamy wszystkie podmioty - w tym właściwe instytucje UE i krajowe - do wykonania swojej roli w celu egzekwowania ściślejszych kontroli na granicach UE" - dodaje Olivier Janin, Sekretarz Generalny AREA, organizacji firm z branży chłodnictwa, klimatyzacji i pomp ciepła.

Komisja Europejska zajmuje się tą kwestią priorytetowo, a organizacje zamierzają z nią współpracować w nadchodzących miesiącach w celu przyspieszenia prac. Rozporządzenie (UE) w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych weszło w życie w 2015 r. Jego celem jest zmniejszenie emisji z urządzeń ciepłowniczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła. HVACR. Jednym z jego głównych środków jest stopniowe wycofywanie HFC, którego celem jest przejście na czynniki chłodnicze o niższym współczynniku ocieplenia globalnego (GWP) poprzez stopniowe zmniejszanie wprowadzania na rynek UE f-gazów, których ilość wyrażana jest w tonach ekwiwalentu CO2.

Źródło: EPEE

[czynniki chłodnicze, Komisja Europejska, EPEE, urządzenie HVACR, nielegalny handel, urządzenia ciepłownicze, urządzenia chłodnicze, urządzenia klimatyzacyjne, pompy ciepła]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jesteś instalatorem zainteresowanym atrakcyjną ofertą handlową?

projektowanie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl