Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Jak skutecznie walczyć ze smogiem?

Redakcja RI  |  20.11.2018  |  2
Doraźne metody radzenia sobie ze smogiem
Doraźne metody radzenia sobie ze smogiem
Fot. Termika

Drzewa nie tylko produkują tlen, ale również pochłaniają dwutlenek węgla oraz niebezpieczne substancje będące przyczyną smogu. Dlatego Politechnika Warszawska oraz Termo Organika włączyły się w jesienną akcję nasadzania drzew na warszawskiej Woli, zorganizowaną 16 listopada przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Kluczem do walki ze smogiem jest budowanie w społeczeństwie świadomości, gdzie leży źródło smogu. Mimo utartych przekonań największymi trucicielami powietrza w Polsce nie są wcale samochody czy przemysł, ale nieocieplone budynki ogrzewane za pomocą przestarzałych pieców, w których spala się niskiej jakości materiały. To musi się zmienić!

Dowiedz się więcej: Jak polskie miasta mogą walczyć ze smogiem? 5 sposobów

Jak wiadomo, Polska wciąż jest europejskim rekordzistą w zanieczyszczeniu pyłami, a średnioroczne stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu przekraczają dopuszczalne normy nawet o 500-600 proc. Wciąż jednak wielu z nas nie ma świadomości skąd się bierze smog oraz jak z nim skutecznie walczyć – dlatego tak ważne są akcje budujące świadomość społeczeństwa.

Między innymi w tym celu Politechnika Warszawska oraz Termo Organika aktywnie włączyły się w jesienną akcję nasadzania drzew przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Pod hasłem „Termomodernizacja najlepszy sposób na smog” miasto zaprosiło mieszkańców stolicy, studentów, młodzież z warszawskich szkół oraz najmłodszych przedszkolaków do zasadzenia pięknych, dorodnych klonów na warszawskiej Woli. Drzewa produkują tlen oraz pochłaniają dwutlenek węgla. Przez ich aparaty szparkowe, umiejscowione w liściach, dostają się do środka i są unieszkodliwiane różnorodne niebezpieczne gazy, np. dwutlenek siarki, dwutlenek azotu czy tlenek węgla. Na liściach osadza się pył zawieszony oznaczany symbolem PM10 i PM2,5.  To bardzo niebezpieczne składniki smogu.

W ciągu ostatnich lat wiele ośrodków naukowych potwierdziło tezę, że sadzenie drzew jest pożyteczne dla poprawy jakości powietrza. Akademicy SGGW z Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego informują, że sto dużych rozmiarów drzew jest w stanie usunąć około 450 kilogramów zanieczyszczeń rocznie, w tym ponad 130 kilogramów pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5. Warto wiedzieć, że duże drzewa oczyszczają powietrze kilkadziesiąt razy efektywniej niż mała zieleń.

Przeczytaj również: Mieszkańcy Gliwic sprawdzą prognozę jakości powietrza trzy dni do przodu

- Kompleksowa termomodernizacja pozwala na największą redukcję emisji niebezpiecznych substancji aż o 95% dla pyłów, 98% rakotwórczego benzo(a)pirenu, 80% dwutlenku siarki, 43% dla tlenków azotu czy w końcu o 72% dwutlenku węgla. Co ważne podkreślenia jest ekonomicznie opłacalna i znacząco ogranicza zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku. W analizowanym przeze mnie przypadku domu o powierzchni 125 m2 to właśnie kompleksowa termomodernizacja daje największe oszczędności w kosztach użytkowania, aż 3,3 tys. zł rocznie - powiedział dr inż. Szymon Firląg z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.

Polacy zamieszkują w niedostatecznie zaizolowanych budynkach. Szacuje się, że problem ten dotyczy ponad 72% jednorodzinnych domów mieszkalnych. Jednocześnie ok. 70% budynków jednorodzinnych ogrzewanych jest przy użyciu węgla, co powoduje, że w Polsce jest około 3,5 milionów kotłów węglowych. Wśród wykorzystywanych kotłów węglowych przeważają urządzenia wiekowe, wyeksploatowane, cechujące się niską efektywnością spalania i wysoką emisją szkodliwych substancji będących głównym źródłem smogu. Budynki wybudowane przed 1989 rokiem z reguły nie posiadają żadnej izolacji termicznej.

Zaledwie 1% wszystkich budynków w Polsce można uznać za energooszczędne - przede wszystkim te, które zostały zbudowane w ciągu ostatnich kilku lat. Dane m.in. Ministerstwa Środowiska jednoznacznie wskazują, że indywidualne ogrzewanie budynków mieszkalnych odpowiada za 40% emisji pyłu zawieszonego PM10 oraz 78% emisji wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, w tym rakotwórczego benzo(a)pirenu. Sadzenie drzew wspiera walkę ze smogiem i jest odpowiedzią na współczesne potrzeby polskiego społeczeństwa zagrożonego zanieczyszczeniem powietrza.

Raport Politechniki „Określenie głównych zalet ocieplania budynków istniejących oraz wpływu termomodernizacji na ograniczenie smogu (niskiej emisji)” można przeczytać tutaj.

[termomodernizacja, walka ze smogiem, smog, zanieczyszczenie powietrza, ograniczenie smogu, ogrzewanie budynków, ogrzewanie, izolacja termiczna]

Komentarze

(2)
Mroczek H | 04.01.2019, 23:12
[Zycie pokarze ze to jest wyzuczenie kasy z budzetu panstwa na wsiach i domkach jednorodzinych to
jest do opanowanja jakim palisz węglem lub smiecjamy lub plastykamy najwarznejsza sprwa to jak zmagazynować dym kominowy ze dostanie dotacje na ocieplenie budynku mieszkalnego do tego kupi nowy piec wraz bendzie palił co popadnie . Ministerstwo Ochrony Środowiska kupić drony brać prubki
dymu czym palisz wtrdy mandaty Mam pomysł jak magazynowac dym lekwidacja dymnika jeśli wygram w Tolotka to załrze takie Fime .Jestem Ekolgiem proadze gospodarstwo rolne prowadze
dośwoadzxzenie z dymem złapałem dym woreczek plastykowy szybko zawiążałem po 48 godzinach worek plastykowy był sito dym był zimny bo prachodzi przez piec kaflowy 4metrowy do dymnika
opał ma przeaznie dzewm lisciastym te same prube zrobjłem w worek plastykowy złapałem worek plastykowy tydzien worek plastykowy nie uleg zniszczenju jednak czad węglowy zabjera zycie i jelita gryzie dzewo lisciaste dym nie szkodzi długo szpiś jest dobre do wędzenia papierosy śą gorsze dzewa w zime nie wchłanajo są wmartwym pukcje ale dobrze ze nasadzajo młoe dzewka na lato jest super Pozdrawiam
sylwek | 13.01.2019, 12:21
W walce ze smogiem najskuteczniejsza jest wymiana pieca i ocieplenie domu, trzeba jednak zwracać szczególną uwagę na jakość użytych do termoizolacji materiałów i przede wszystkim sprawdzać styropiany na na stronie GUNBu w zakładce wyników badań. Byłem w szoku jak wielu producentów nie spełnia norm jakościowych, co gorsza nawet tych uznanych za liderów rynku
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl