Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

1 RE-Energy

 wj  |  Rynek Instalacyjny 11/2018  |  26.11.2018
1 RE-Energy w Warszawie
1 RE-Energy w Warszawie
Fot. WJ

Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej RE-Energy to nowe spotkanie branży, które jest kontynuacją wieloletniej tradycji targów OZE w Warszawskim Centrum ­EXPO XXI. Pierwsze targi Re-Energy odbyły się w dniach 11–13 października 2018 roku.

Koncepcja RE-Energy odbiega od tradycyjnego pojęcia targów i jest to międzynarodowa platforma spotkań ekspertów z branży odnawialnych źródeł energii, którzy prezentowali potencjał oraz możliwości rozwoju tego rynku. Organizatorzy targów zorganizowali też wiele spotkań towarzyszących wystawie i był to najmocniejszy magnes, który przyciągał specjalistów od OZE, a zwłaszcza fotowoltaiki. Trzy dni targowe były wypełnione konferencjami, podczas których omawiano istotne dla tego rynku tematy. Był też dzień dla osób prywatnych, niespecjalistów, których interesują kwestie OZE.

Dowiedz się więcej: Październik pod znakiem czystej energii!

Wystawcy i specjaliści biorący udział w konferencjach wskazywali, że wytwarzanie, dystrybucja i konsumpcja energii odnawialnej nie są tak skomplikowane jak się to niekiedy przedstawia, i jest to opłacalne. Było wiele ciekawostek związanych z fotowoltaiką – bo to ona ma obecnie najlepsze perspektywy rozwoju, po tym, jak energetyka wiatrowa została ograniczona m.in. poprzez regulacje dot. lokalizacji turbin i kwestie podatkowe. 

W pierwszym dniu targów odbył się m.in. III Kongres Magazynowania Energii w Polsce, na którym dyskutowano o potrzebie budowy takich magazynów. Wiele uwagi poświęcono kwestiom udziału magazynów energii w rynku mocy oraz świadczeniu przez nie usług DSR (Demand Side Response). Jest to idea elastycznego zarządzania zużyciem energii elektrycznej skoordynowanego z popytem na jej wykorzystywanie przez odbiorców. W takich systemach magazyny energii są podstawowym elementem systemu elektroenergetycznego. Dyskutowano też o budowie magazynów energii na potrzeby infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Prezentowano działające w naszym kraju instalacje demonstracyjne, których celem jest opracowanie modelu świadczenia takich usług. Ważnym tematem poruszanym podczas Kongresu była rola magazynów energii w klastrach energii. Sporo uwagi poświęcono też technologiom, trendom i problemom związanym z magazynowaniem energii. Przedstawiono rozwiązania stosowane w Europie i na świecie, zarówno w zakresie magazynów wielkoskalowych, jak i zasobników do domowego użytku. Dyskutowano też o roli magazynów energii w kontekście rozwoju w Polsce generacji ze źródeł odnawialnych.

Z kolei podczas debaty „Dokąd zmierza Polska fotowoltaika?” szukano odpowiedzi na pytanie, jakie czynniki obecnie wpływają na rozwój krajowego rynku PV, a jakie będą determinować jego rozwój w kolejnych latach. Jakie miejsce może zająć fotowoltaika w polskim miksie energetycznym? Jak należy wspierać poszczególne segmenty rynku fotowoltaicznego (instalacje prosumenckie, instalacje w segmencie C&I, naziemne farmy fotowoltaiczne)? Fotowoltaika zależy w dużym stopniu od cen na rynku energii. Wzrost cen energii wytwarzanej z węgla będzie impulsem do rozwoju fotowoltaiki, zwłaszcza instalacji nastawionych na konsumpcję energii na potrzeby własne. Z czasem bariery dla jej rozwoju, zarówno ekonomiczne, jak i prawne, będą malały, tak jak dla innych OZE. Jest to tendencja globalna i nie można jej zatrzymać. Z przedstawionej przez Grzegorza Wiśniewskiego z Instytutu Energetyki Odnawialnej prognozy cen energii elektrycznej do 2030 roku wynika, że rosną koszty wytwarzania w miksie energetycznym opartym na źródłach wysoce emisyjnych, co skłania do szukania alternatyw i tańszych rozwiązań opartych na OZE, zwłaszcza inwestycji w najtańszą energię odnawialną (PV i farmy wiatrowe).

Zgodnie z dotychczas proponowanym przez rząd scenariuszem węglowo-jądrowym energia elektryczna będzie kosztowała w 2030 roku (bez inflacji) ponad 30% więcej niż obecnie, a w perspektywie 2050 roku skala wzrostów przekroczy 60% w stosunku do 2018 roku. Zdaniem prezesa IEO inwestycje w odnawialne źródła energii są podstawowym środkiem zaradczym na rosnące koszty w przedsiębiorstwach. Obecna sytuacja sprawia, że inwestycje w OZE ograniczające zużycie energii w przedsiębiorstwach stają się rentowne na warunkach rynkowych.

Przeczytaj również: Najważniejsze zmiany w dyrektywach EPBD oraz EED wprowadzone dyrektywą 2018/844/EU

Pompom ciepła poświęcone było seminarium „Pompy ciepła i magazynowanie ciepła. Korzyści zastosowania dla gospodarki”. W ramach seminarium przedstawiono możliwości finansowania inwestycji w pompy ciepła i omówiono przykładowe realizacje. Drugiego dnia odbyła się VIII Międzynarodowa Konferencja Fotowoltaiki w Polsce. Pomimo braku takiego wsparcia dla tej technologii jak w innych krajach z roku na rok rośnie liczba systemów PV instalowanych w Polsce. Rozwój tej branży wymaga rozwiązywania problemów technicznych i administracyjnych związanych z przepisami prawnymi, projektowaniem, instalowaniem, przyłączaniem do sieci, monitorowaniem i serwisem. Zgłaszano obawy, że lawinowo rosnąca liczba inwestycji w PV może powodować powstawanie problemów pomiędzy inwestorami, instalatorami a operatorami systemów dystrybucyjnych. Podkreślano wagę jakości komponentów instalacji i radzono, jak realizować obowiązek uzgadniania projektów budowlanych z ochroną przeciwpożarową. Informowano też o nowych możliwościach finansowania systemów PV.

W trzecim dniu targów poszczególne wydarzenia kierowano do inwestorów indywidualnych i zainteresowanych OZE. Odbyło się forum „Fotowoltaika dla każdego” nt. małych instalacji. Starano się na nim odpowiedzieć na pytania, ile kosztuje instalacja, kiedy się zwróci, jak wygląda przyłączenie do sieci, jakiego wybrać operatora czy serwis i na co jeszcze zwracać uwagę. Z kolei na spotkaniu „Pompa ciepła w każdym domu” pokazywano m.in., jak ta technologia pozwala obniżyć koszty ogrzewania w porównaniu z gazem czy olejem opalowym, jak wpływa na koszty inwestycyjne i aranżację budowanych domów i odpowiadano na pytanie, czy można nią też chłodzić budynki.

Zorganizowano również specjalną Strefę Kariery z informacjami o rynku pracy w branży OZE i oczekiwaniach pracodawców. Dla biznesu przeznaczono Strefę Networkingu – spotkań kooperacyjnych. Była też strefa TermoEXPO poświęcona tematyce ekologicznego ogrzewania i termomodernizacji, jednak to fotowoltaika zdominowała targi. Kolejne – za rok.

[renexpo, oze, targi, fotowoltaika, biopaliwa, magazynowanie energii, targi renexpo 2018, bioenergia, odnawialne źródła energii, inteligentne i energooszczędne budynki]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 11/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl