Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

BIM a instalatorzy

Redakcja RI  |  Rynek Instalacyjny 11/2018  |  26.11.2018
BIM a instalatorzy
BIM a instalatorzy
Fot. pixabay.com

Z raportu pt. „Wykorzystanie narzędzi obliczeniowych i modelowania informacji o budynku”, opublikowanego przez USP Marketing Consultancy, wynika, że prawie połowa europejskich instalatorów nie ma wystarczającej wiedzy na temat BIM (modelowania informacji o budynku) i zakresu, w jakim może ich ta technologia dotyczyć.

Aż 48% badanych instalatorów znających BIM przyznało, że nie ma wystarczającej wiedzy na temat tej technologii i swojej roli w nowym podejściu do projektowania i montażu instalacji. Polska i Wielka Brytania to kraje, w których największy odsetek instalatorów – odpowiednio 61 i 57% – wskazuje na brak wystarczającej wiedzy o BIM. We Francji odpowiedziało w ten sposób 26% instalatorów, w Belgii 46%, a w Niemczech i Holandii po 48%.

Tylko 16% europejskich instalatorów HVAC i hydraulików znających BIM przyznało, że ma wystarczającą wiedzę na temat BIM i swojej w nim roli. Najwięcej osób stwierdziło tak we Francji (21%), Polsce (21%) i Niemczech (18%). W pozostałych krajach, Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii, 12–13%. 38% badanych instalatorów uważa, że nie musi pracować w BIM, gdyż instalują oni po prostu systemy HVAC zgodnie z rysunkami – 27% jest odmiennego zdania. 

Stosunkowo dużo francuskich i holenderskich instalatorów HVAC i hydraulików uważa, że należy pracować w BIM – 43% we Francji i 41% w Holandii. Autorzy raportu uważają, że jest to efektem m.in. sporych wzrostów inwestycji w sektorze budowlanym w ostatnich latach i korzystania w trakcie ich realizacji z technologii BIM w branży instalacyjnej. We Francji jest to też efekt przepisów dotyczących dużych projektów, które należy wykonywać w tej technologii.

mat. USP Marketing Consultancy

[technologia BIM, instalatorzy HVAC, BIM, branża instalacyjna, projektowanie instalacji, sektor budowlany]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 11/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl