Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Trox Info Expo 2018 - relacja

 wj  |  28.11.2018
Przykład opisu filtrów wg nowej klasyfikacji
Przykład opisu filtrów wg nowej klasyfikacji
Fot. WJ

Na corocznym spotkaniu z partnerami firmy Trox poświęconemu technologiom i nowościom, które odbyło się w Warszawie 6 listopada br., Piotr Urasiński przywitał gości i nawiązał do aktualnego problemu jakości powietrza zewnętrznego, wskazując na działania i produkty firmy pozwalające zapewnić odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego.

Michał Hycnar omówił zagadnienia oceny jakości powietrza i jego wpływu na zdrowie człowieka. Wskazywał na potrzebę uzdatniania powietrza wewnętrznego w układach wentylacji i na rolę filtrów powietrza. Przedstawił nową klasyfikację filtrów powietrza wg normy ISO 16890 oraz zagadnienia dotyczące dystrybucji powietrza w układach wentylacji. Zaprezentował nietypowe aplikacje nawiewników powietrza, a także nawiewniki zintegrowane i instalacje ogrzewania powietrznego. Omówił też zagadnienia dystrybucji powietrza i przywołał najczęściej zgłaszane przez projektantów problemy - są to: zbyt duża ilość powietrza (prędkość, temperatura, hałas), ograniczenia architektoniczne (brak miejsca na instalację elementów, estetyka elementów nawiewnych) i odpowiednie rozprowadzenie powietrza w wentylowanej/klimatyzowanej przestrzeni (zasięg, cyrkulacja, równomierność nawiewu). Zwracał uwagę na zasady projektowania dla różnych instalacji dystrybucji powietrza w funkcjach ogrzewania i chłodzenia. Zaprezentował również różne modele obliczeniowe wentylacji i klimatyzacji na przykładach rozwiązań oferowanych przez Trox.

Dowiedz się więcej: Trox Info Expo 2018

W drugiej części Trox Info Expo, Michał Urasiński omówił zmieniające się wymagania dla budynków w zakresie zapotrzebowania na energię. Potencjał redukcji zużywanej energii poprzez ich izolowanie termiczne jest coraz mniejszy, ale nadal spory w zakresie wentylacji, ogrzewania i przygotowania c.w.u. Rośnie też znaczenie systemów wentylacji zintegrowanych z systemami regulacji w kontekście spełnienia wymagań dotyczących wartości EP i EK w budynkach. Zagadnienia te poparł przykładem X-Aircontrol - zunifikowanego systemu regulacji wentylacji firmy Trox.

Ponadto Michał Urasiński omówił zagadnienia wentylacji zdecentralizowanej dla szkół oraz obiektów poddawanych termomodernizacji. Problem jest bardzo poważny zwłaszcza w szkołach. Uczniowie pod koniec lekcji marzną, by wyrwać się z ławki i wyjść na świeże powietrze. Zmęczenie organizmu i brak koncentracji to efekt braku wentylacji, a nie tylko dużej liczby lekcji. W momencie projektowania znacznej większości szkół w Polsce, nikt nie zawracał sobie głowy jakością środowiska wewnętrznego czy normami jakości powietrza zewnętrznego, a tym bardziej instalacją mechaniczną nawiewno-wywiewną z układem filtracji powietrza.

Wentylacja w szkołach miała być zapewniana poprzez otwieranie okien oraz układ grawitacyjny. Przyjęta granica dobrej jakości powietrza (1000 ppm CO2) jest notorycznie przekraczana. Długotrwałe przebywanie w warunkach wyższego stężenia CO2 oraz pyłów powoduje nie tylko spadek wydajności, senność, ale również zwiększa ryzyko zapadania na choroby układu oddechowego. Także szkoły są narażone na SBS, czyli syndrom chorego budynku, a pomiary poziomu stężenia dwutlenku węgla pomimo okresowego przewietrzania sal lekcyjnych pozostają na bardzo wysokich poziomach, sięgając nawet 3400 ppm.

Firma Trox opracowała gotowe do podłączenia urządzenie wentylacji zdecentralizowanej do przewietrzania i utrzymywania w pomieszczeniach warunków komfortu cieplnego - Schoolair. Jego montaż jest możliwy w trakcie roku szkolnego. Urządzenia są oferowane w wersji do montażu w parapecie i pod parapetem, do zabudowy pionowej, montażu sufitowego i jako jednostki podłogowe.

Na następne spotkanie Trox zaprasza za rok w nowej auli konferencyjno-szkoleniowej w siedzibie firmy.

[konferencja, Trox Info, Piotr Urasiński, dystrybucja powietrza, zanieczyszczenie powietrza, układ wentylacji, wentylacja, filtry powietrza, instalacje ogrzewania powietrznego, Michał Hycnar]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl