Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

NFOŚiGW przekaże ponad 9 mln zł na modernizację sieci ciepłowniczych

Redakcja RI  |  28.11.2018
Poprawa efektywności dystrybucja ciepła w Olecku, Solec-Zdrój i Włoszczowa
Poprawa efektywności dystrybucja ciepła w Olecku, Solec-Zdrój i Włoszczowa
Fot. pixabay.com

Mieszkańcy Włoszczowy, Solca-Zdroju i Olecka będą mogli liczyć na czystsze powietrze oraz komfort w korzystaniu z ciepła, dzięki dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wyeliminowanie strat w przesyle ciepła to nie tylko poprawa gospodarowania zasobami energetycznymi, ale także ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, czyli przeciwdziałanie w lokalnej skali nadmiernemu ociepleniu klimatu.

Gminie Włoszczowa otrzymała dotację na projekt pn. Modernizacja sieci ciepłowniczej we Włoszczowie. Koszt całkowity projektu wyniesie 7 380 000 zł i będzie prowadzony do końca listopada 2020 roku. Dzięki dotacji zostanie zmodernizowana sieć ciepłownicza, nastąpi także jej przebudowa na magistralę wykonaną z rur preizolowanych ułożoną w gruncie, a także likwidacja istniejących trzech grupowych węzłów cieplnych. Jednocześnie dojdzie do wymiany osiedlowych sieci niskoparametrowych NP na sieci wysokoparametrowe WP, realizowanej w technologii rur preizolowanych z systemem sygnalizacji stanów awaryjnych. Wszystko to ma na celu zmniejszenie strat ciepła i tym samym zmniejszenie zużycia energii końcowej. Inwestycja przyczyni się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych (głównie CO2) oraz pozostałych zanieczyszczeń emitowanych w trakcie produkcji ciepła, w tym pyłów, SO2 i NOx.

Przeczytaj również: Województwo Podlaskie otrzymało dofinansowanie na modernizację energetyczną budynków

Solec-Zdrój otrzymał dofinansowanie otrzymał projekt pn. Budowa sieci ciepłowniczej na terenie Uzdrowiska Solec-Zdrój celem likwidacji indywidualnych kotłowni, który zostanie zrealizowany do 30 listopada 2020 roku. Całkowity koszt przedsięwzięcia przewidziano na poziomie 3 360 360 zł. W ramach tej kwoty zaplanowano wybudowanie sieci ciepłowniczej o długości 1,35 km i 10 węzłów cieplnych, co zwiększy efektywność energetyczną oraz  poprawi jakość powietrza powietrza na terenie gminy. Nastąpi likwidacja indywidualnych, niskosprawnych źródeł ciepła (węglowych i gazowych) oraz przyłączenie dotychczasowych i nowych odbiorców do efektywnego źródła kogeneracyjnego, opartego o niskoemisyjne paliwo, jakim jest gaz ziemny. Realizacja projektu przyczyni się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery (CO2, NOx, SO2, pyłów, w tym PM10). Jednocześnie nastąpi zmniejszenie zużycia energii pierwotnej o 22 931,97 GJ/rok. Roczny spadek emisji gazów cieplarnianych wyniesie 701,77 tony równoważnika CO2/rok. Redukcja emisji pyłów osiągnie poziom 1,18 Mg/rok.

Olecko przeznaczy dotację na realizację projektu pn. Modernizacja systemu ciepłowniczego Olecka – poprawa efektywności dystrybucji ciepła. Całkowity koszt projektu, który ma być realizowany do końca listopada 2019 r., wyniesie 6 319 115 zł. Dzięki niej zostanie zmodernizowane 0,08 km sieci ciepłowniczej oraz wybudowane 2,52 km nowej instalacji.

Zobacz także: Program „Czyste Powietrze” – wymagania techniczne i projektowe, beneficjenci oraz warunki wsparcia

Projekt przewiduje modernizację systemu ciepłowniczego w Olecku (38 węzłów cieplnych, w tym nowo zbudowane), wymianę istniejących preizolowanych sieci cieplnych na sieci cieplne preizolowane o większej średnicy oraz budowa nowej sieci cieplnej wraz z przyłączami. Realizacja inwestycji powiązana jest z budową centralnej kotłowni miejskiej o mocy 5 MW, wykorzystującej do produkcji ciepła odnawialne źródło energii: zrębki drzewne (biomasę). Powstanie zakładu spowoduje wyłączenie istniejącej, centralnej kotłowni węglowej przy ul. Składowej. Z kolei wybudowanie sieci cieplnej umożliwi połączenie nowej kotłowni na biomasę z istniejącą infrastrukturą przesyłową. Natomiast budowa przyłączy i nowych węzłów cieplnych umożliwi podłączenie kolejnych odbiorców oraz przyczyni się do likwidacji pięciu kotłowni indywidualnych i jednej lokalnej.

Na efekt ekologiczny złoży się kilka rezultatów: nastąpi zmniejszenie zużycia energii pierwotnej o 13 566,81 GJ/rok, a szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych wyniesie 1 372,90 tony równoważnika CO2/rok, z kolei spadek emisji pyłów osiągnie pułap 6,6 Mg/rok.

Źródło: NFOŚiGW

[dofinansowanie, dotacja, zużycie energii pierwotnej, sieć ciepłownicza, system ciepłowniczy, węzły cieplne, odnawialne źródła energii, zanieczyszczenia, modernizacja sieci ciepłowniczej]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj działanie nowoczesnej studni wodomierzowej »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Zobacz film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe są wystarczające »

Jak nie dać sie czadowi »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl