Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Startuje nabór wniosków programu "Silesia pod błękitnym niebem"

Redakcja RI  |  05.12.2018
Ruszył nabór wniosków w programie "Silesia pod błękitnym niebem"
Ruszył nabór wniosków w programie "Silesia pod błękitnym niebem"
Fot. pixabay.com

29 listopada wystartował nabór wniosków w ramach programu "Silesia pod błękitnym niebem". Program skierowany jest do przedsiebiorców, którzy chcą przeprowadzić prace badawcze pozwalające walczyć ze smogiem. Budżet konkursu wynosi 100 mln zł, środki zostały zapewnione przez województwo śląskie i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Województwo Śląskie intensywnie działa na rzecz walki ze smogiem. W ubiegłym roku Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę antysmogową. Kolejnym krokiem było podpisanie umowy na realizację projektu "Silesia pod błękitnym niebem" podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.

Dowiedz się więcej: NCBR i Województwo Śląskie rozpoczyna współpracę w ramach projektu „Silesia pod błękitnym niebem”

- "Obszar tematyczny jest mocno rozbudowany i obejmie takie dziedziny jak: energetyka, inżynieria biomedyczna, informatyka, transport, medycyna. Przeprowadzane dotychczas badania oraz wywiady z przedsiębiorcami wskazują na bardzo duże zainteresowanie firm działalnością B+R w obszarze ograniczania emisji oraz magazynowania energii. Możliwość uzyskania dodatkowych środków może być zachętą także dla tych, którzy do tej pory nie planowali takich inwestycji" - powiedział we wtorek Bartosz Rozpondek, dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, które wraz z NCBR jest odpowiedzialne za nabory.

Ponadto województwo Śląskie dysponuje dużym zapleczem naukowym, na co nie bez powodu zwraca się uwagę w kontekście prac badawczych. Wspólne przedsięwzięcie zakłada także zacieśnienie współpracy środowisk naukowych z biznesem, co jest kluczem przy innowacyjnych projektach. Projekty badawcze mogą realizować również firmy spoza województwa śląskiego, jednak muszą one dotyczyć i być wdrożone tylko na obszarze tego regionu. W przypadku przedsiębiorstw z siedzibą w Śląskiem obowiązek komercjalizacji badań może być spełniony za sprawą udzielenia licencji do wyników przeprowadzonych badań bądź ich sprzedaży.

Na jakie badania można pozyskać środki? Na rozwiązania do pozyskiwania i magazynowania energii z odnawialnych źródeł energii, technologie w zakresie biopaliw, technologie energetyczne ograniczające emisję gazów cieplarnianych, kopalnianych i pozostałych zanieczyszczeń do środowiska, energetyka prosumencka, technologie inteligentnych sieci i połączeń międzysystemowych, technologie wykorzystujące odzysk energii z odpadów, wytwarzanie i magazynowanie paliw alternatywnych do zasilania pojazdów, technologie w dziedzinie budownictwa energooszczędnego i inteligentnego.

Pierwszy nabór w ramach programu rozpoczął się 29 listopada 2018 r. i potrwa do 28 lutego 2019 r.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[NCBR, Narodowe Centrum Badań Rozwoju, sezon grzewczy, ogrzewanie, zanieczyszczenie powietrza, energia z odnawialnych źródeł, poprawa jakości powietrza, degradacja środowiska]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jaki wentylator przyczyni się do ochrony środowiska i Twojego portfela »

wentylacja ekologiczna

 Kolekcje sanitarne jakich jeszcze nie widziałeś » 8 nieoczywistych przyczyn usterek w przepompowniach »
kolekcja sanitarna przepompownie
czytam więcej » Nie ma przepompowni bezobsługowych, ponieważ w technice nie spotyka się urządzeń bezawaryjnych. Przepompownia bezobsługowa jest tylko w okresach między awariami. (...) czytam więcej »

 


Ogrzewanie ekologicznie - z jakich urządzeń korzystać »

ogrzewanie ekologiczne

 Czy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Poznaj 1 sposób na właściwy system wentylacji »
oszczędzanie energii wentylacja
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej » czytam więcej »

 

Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

Dowiedz się więcej »>

>

 Idą mrozy! Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu » Zdradzamy innowacyjne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków »
oczyszczanie ścieków
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Strugi z wentylatorów ppoż.
  • - Centrale dla inteligentnych domów
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl