Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Straż Miejsca w Płocku zbada popiół z domowych palenisk

Redakcja RI  |  06.12.2018
Pobrana próbka popiołu przez Straż Miejską w Płocku
Pobrana próbka popiołu przez Straż Miejską w Płocku
Fot. strazmiejska.plock.eu

Mieszkańcy Płocka coraz częściej zgłaszają zawiadomienia do miejscowej Straży Miejskiej o możliwości palenia w domowych kotłach przez ich sąsiadów niedozwolonych odpadów. Z tego powodu zadecydowano o przeprowadzaniu kontroli i pobieraniu próbek popiołu w celu zbadania składu chemicznego.

Rzeczniczka płockiej Straży Miejskiej Jolanta Głowacka poinformowała, że w ostatnim czasie pobrano pierwsze próbki popiołu z dwóch różnych domowych palenisk, a specjalistyczne badania wyjaśnią czy ich właściciele palili odpadami. Badanie składu chemicznego popiołu pobranego z kotła to w Płocku to zupełna nowość. Jednak w związku z licznymi zgłoszeniami od mieszkańców, którzy podejrzewali, że ich sąsiedzi mogą spalać odpady, zapadła decyzja o wykorzystaniu tej metody wykrywania trucicieli.

Dowiedz się więcej: 80 proc. gmin może palić śmieciami, bo nie ma kontroli

Badania pobranych próbek przeprowadzi specjalistyczne laboratorium Centrum Badań Środowiska "Sorbchem", ustalając przede wszystkim skład chemiczny popiołu. Na podstawie tej analizy można będzie stwierdzić czy do kotła trafiały materiały, których nie wolno spalać w domowych instalacjach grzewczych. Dotychczas w trakcie kontroli domowych kotłów, strażnicy miejscy edukowali mieszkańców jaki wpływ na środowisko ma palenie odpadami i paliwami niskiej jakości. Od stycznia do 5 grudnia 2018 roku przeprowadzono 224 kontrole, a ich efektem było, m.in. pięć mandatów karnych oraz dwa wnioski do sądu o ukaranie właścicieli palenisk.

Teraz strażnicy miejscy będą pobierać do analizy próbki popiołu z kotłów, jednak będzie dotyczyć to sytuacji, kiedy rodzaj spalanych odpadów budzić będzie wątpliwości co do legalności ich palenia. Ponadto kontrole pieców, oprócz doraźnych zgłoszeń, prowadzone są i będą według specjalnego harmonogramu dla kolejnych płockich osiedli - pobraniu próbek popiołu, które w ciągu doby trafią do laboratorium, towarzyszyć będzie spisanie protokołu.

Rzeczniczka przypomniała również, że prezydent Płocka na podstawie Prawa ochrony środowiska upoważnił strażników miejskich do sprawowania od stycznia 2014 r. w jego imieniu kontroli w zakresie ochrony środowiska, w tym kontroli postępowania z odpadami oraz kontroli palenisk i kotłowni. Według obowiązujących przepisów, nie wolno m.in. spalać śmieci i tworzyw sztucznych, a także mułów i flotów węglowych, gdzie ilość drobnego węgla kamiennego lub brunatnego - ziarno do 3 mm - jest więcej niż 15 proc. oraz drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20 proc. - drewno przed spalaniem powinno być sezonowane co najmniej 2 lata.

Wykorzystujący do spalania zabronione odpady, zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska, może zostać ukarany mandatem od 20 do 500 zł, a w przypadku odmowy jego przyjęcia sprawa kierowana jest do sądu, który może zdecydować o nałożeniu grzywny do 5 tys.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[Straż Miejska, walka ze smogiem, smog, palenisko domowe, śmieci, program Czyste Powietrze, zanieczyszczenie powietrza, domowe kotły grzewcze, kocioł grzewczy, ogrzewanie]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Nowoczesne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków  »

 oczyszczanie ścieków

Dowiedz się więcej »


 Czy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Wybierz właściwy system wentylacji do budynku, domu, mieszkania »
oszczedzanie energii oprogramowanie
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej »  czytam więcej »

 


Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

 

Dowiedz się więcej »


 Dobierz klimatyzator do swojego mieszkania » Jesteś Instalatorem? Odbierz kod na darmową kawę »
program lojalnościowy dla instalatorów kawa dla instalatora
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej » Zdradzamy błędy przy projektowaniu systemów tłocznych kanalizacji ściekowej »
kolekcja sanitarna  klimatyzator
czytam więcej » Na system tłoczny składają się przepompownie (pompy), współpracujące z nimi rurociągi tłoczne oraz studnie rozprężne. Najprostszym układem jest współpraca jednej przepompowni z rurociągiem tłocznym bez bocznych dopływów ciśnieniowych (...) czytam więcej »

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - O programie Czyste Powietrze
  • - Narzędzia do modelowania budynku
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl