Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Straż Miejsca w Płocku zbada popiół z domowych palenisk

Redakcja RI  |  06.12.2018
Pobrana próbka popiołu przez Straż Miejską w Płocku
Pobrana próbka popiołu przez Straż Miejską w Płocku
Fot. strazmiejska.plock.eu

Mieszkańcy Płocka coraz częściej zgłaszają zawiadomienia do miejscowej Straży Miejskiej o możliwości palenia w domowych kotłach przez ich sąsiadów niedozwolonych odpadów. Z tego powodu zadecydowano o przeprowadzaniu kontroli i pobieraniu próbek popiołu w celu zbadania składu chemicznego.

Rzeczniczka płockiej Straży Miejskiej Jolanta Głowacka poinformowała, że w ostatnim czasie pobrano pierwsze próbki popiołu z dwóch różnych domowych palenisk, a specjalistyczne badania wyjaśnią czy ich właściciele palili odpadami. Badanie składu chemicznego popiołu pobranego z kotła to w Płocku to zupełna nowość. Jednak w związku z licznymi zgłoszeniami od mieszkańców, którzy podejrzewali, że ich sąsiedzi mogą spalać odpady, zapadła decyzja o wykorzystaniu tej metody wykrywania trucicieli.

Dowiedz się więcej: 80 proc. gmin może palić śmieciami, bo nie ma kontroli

Badania pobranych próbek przeprowadzi specjalistyczne laboratorium Centrum Badań Środowiska "Sorbchem", ustalając przede wszystkim skład chemiczny popiołu. Na podstawie tej analizy można będzie stwierdzić czy do kotła trafiały materiały, których nie wolno spalać w domowych instalacjach grzewczych. Dotychczas w trakcie kontroli domowych kotłów, strażnicy miejscy edukowali mieszkańców jaki wpływ na środowisko ma palenie odpadami i paliwami niskiej jakości. Od stycznia do 5 grudnia 2018 roku przeprowadzono 224 kontrole, a ich efektem było, m.in. pięć mandatów karnych oraz dwa wnioski do sądu o ukaranie właścicieli palenisk.

Teraz strażnicy miejscy będą pobierać do analizy próbki popiołu z kotłów, jednak będzie dotyczyć to sytuacji, kiedy rodzaj spalanych odpadów budzić będzie wątpliwości co do legalności ich palenia. Ponadto kontrole pieców, oprócz doraźnych zgłoszeń, prowadzone są i będą według specjalnego harmonogramu dla kolejnych płockich osiedli - pobraniu próbek popiołu, które w ciągu doby trafią do laboratorium, towarzyszyć będzie spisanie protokołu.

Rzeczniczka przypomniała również, że prezydent Płocka na podstawie Prawa ochrony środowiska upoważnił strażników miejskich do sprawowania od stycznia 2014 r. w jego imieniu kontroli w zakresie ochrony środowiska, w tym kontroli postępowania z odpadami oraz kontroli palenisk i kotłowni. Według obowiązujących przepisów, nie wolno m.in. spalać śmieci i tworzyw sztucznych, a także mułów i flotów węglowych, gdzie ilość drobnego węgla kamiennego lub brunatnego - ziarno do 3 mm - jest więcej niż 15 proc. oraz drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20 proc. - drewno przed spalaniem powinno być sezonowane co najmniej 2 lata.

Wykorzystujący do spalania zabronione odpady, zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska, może zostać ukarany mandatem od 20 do 500 zł, a w przypadku odmowy jego przyjęcia sprawa kierowana jest do sądu, który może zdecydować o nałożeniu grzywny do 5 tys.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[Straż Miejska, walka ze smogiem, smog, palenisko domowe, śmieci, program Czyste Powietrze, zanieczyszczenie powietrza, domowe kotły grzewcze, kocioł grzewczy, ogrzewanie]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jakie są korzyści z montażu stropów z rekuperacją w salach operacyjnych »

rekuperacja w salioperacyjnej

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy automatyzacja klimatyzacji musi być droga »

automatyzacja klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Co proponuje nowoczesna klimatyzacja »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w zakładach WOD-KAN
  • - Filtry antysmogowe do central
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl