Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Zestawienie aktualnych norm - stan na październik 2018

Normy obowiązujące, stan na październik 2018.
Normy obowiązujące, stan na październik 2018.
Fot. redakcja RI

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Z uwagi na ciągłą nowelizację i aktualizację Polskich Norm zalecamy zbadanie możliwości zastosowania najnowszego wydania tych norm oraz aktualnych projektów Polskich Norm zamieszczonych w zestawieniu. Zachęcamy też do odwiedzenia strony internetowej Polskiego Komitetu Normalizacyjnego www.pkn.pl.

Wybrane Polskie Normy ogłoszone przez PKN:

 • PN-EN 15004-7:2018-04 Stałe urządzenia gaśnicze - Urządzenia gaśnicze gazowe - Część 7: Właściwości fizyczne i projektowanie urządzeń gaśniczych gazowych na IG-01. 

Zakres: W niniejszym dokumencie określono charakterystyczne wymagania dotyczące stałych urządzeń gaśniczych gazowych w odniesieniu do środka gaśniczego IG-01. Przedstawiono szczegółowe informacje o właściwościach fizycznych, specyfikację, zastosowanie oraz wymagania bezpieczeństwa. Niniejszy dokument stosuje się w przypadku urządzeń pracujących przy ciśnieniu nominalnym 160 bar, 200 bar i 300 bar w temperaturze 15°C. Nie wyklucza to stosowania innych systemów, jednak dane projektowe dla innych wartości ciśnienia w tym momencie nie są dostępne.

 • PN-EN 15502-2-1+A1:2018-02 Kotły grzewcze opalane gazem - Część 2-1: Szczegółowa norma dotycząca urządzeń typu C i typu B2, B3 oraz urządzeń B5 o obciążeniu cieplnym nieprzekraczającym 1 000 kW.

Zakres: W niniejszej Normie Europejskiej określono wymagania i metody badań dotyczące w szczególności konstrukcji, bezpieczeństwa, użyteczności i racjonalnego użytkowania energii jak również klasyfikacji i oznakowania kotłów centralnego ogrzewania opalanych gazem, wyposażonych w palniki atmosferyczne, palniki nadmuchowe lub palniki z pełnym zmieszaniem.

 • PN-EN 16932-1:2015-05 Zewnętrzne systemy kanalizacyjne - Systemy pompowe - Część 1: Wymagania podstawowe.

Zakres: W niniejszej Normie Europejskiej określono wymagania do projektowania, konstrukcji i badań odbiorczych systemów pompowych do ścieków w zewnętrznych systemach kanalizacyjnych przeznaczonych do obsługi. Zawiera ona informację o systemach pompowych w zewnętrznych systemach kanalizacyjnych działających głównie grawitacyjnie, jak również w systemach ciśnieniowych i podciśnieniowych. Ten dokument określa wymagania podstawowe mające zastosowanie do wszystkich ściekowych systemów pompowych w zewnętrznych systemach kanalizacyjnych.

 • PN-EN 17032:2018-03 Szybko-schładzarki i szybko-zamrażarki do użytku profesjonalnego - Klasyfikacja, wymagania i warunki badań.

Zakres: W niniejszej Normie Europejskiej określono wymagania dotyczące konstrukcji, właściwości, wydajności, w tym zużycia energii szybko-schładzarek do zastosowań profesjonalnych w kuchniach komercyjnych, szpitalach, stołówkach, placówkach gastronomicznych i podobnych obszarach. Urządzenia objęte niniejszą Normą Europejską są przeznaczone do szybkiego schładzania gorących artykułów spożywczych o udźwigu do 300 kg. Niniejsza Norma Europejska dotyczy: szybko-schładzarek, szybko-zamrażarek, wielofunkcyjnych urządzeń szybko-schładzających/szybko-zamrażających.

Następujące urządzenia nie są objęte: szafy jezdne, szafy przelotowe, szafy ze zdalnym agregatem skraplającym, szafy ze skraplaczem chłodzonym wodą, tunele szybko-chłodzące i szybko-zamrażające, urządzenia szybko-schładzające i szybko-zamrażające w trybie ciągłym, piekarnia zintegrowana z urządzeniami do zamrażania i przechowywania.

 • PN-EN ISO 6412-1:2018-03 Dokumentacja techniczna wyrobu - Uproszczone przedstawianie rurociągów - Część 1: Zasady ogólne i rzutowanie prostokątne.

Zakres: W niniejszym dokumencie określono zasady i konwencje dotyczące wykonania uproszczonych rysunków dla wszystkich typów rur i rurociągów wykonanych z różnego rodzaju materiałów (sztywnych i elastycznych). Dokument jest stosowany, gdy tylko konieczne jest przedstawianie rur lub rurociągów w sposób uproszczony. Dla celów niniejszego dokumentu dane liczbowe ilustrują tylko tekst i nie są zalecane do traktowania jako przykłady projektów.

UWAGA Niniejszy dokument może być również używany do przedstawiania podobnych instalacji, takich jak systemy wentylacji lub klimatyzacji; w takich przypadkach termin "rura" zastępuje się terminem "kanał" itd.

 • PN-EN ISO 11296-1:2018-04 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do renowacji podziemnych bezciśnieniowych sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej - Część 1: Postanowienia ogólne.

Zakres: W niniejszym dokumencie określono wymagania i metody badań dotyczące systemów przewodów rurowych z tworzyw sztucznych przeznaczonych do renowacji podziemnych bezciśnieniowych sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej, pracujących grawitacyjnie i pod maksymalnym ciśnieniem 0,5 bara1. Niniejsza część ma zastosowanie do rur i kształtek jako wyrobów, jak również do systemu zainstalowanych wykładzin z tworzyw sztucznych. Nie dotyczy ona rurociągów istniejących ani wypełnień przestrzeni między nimi. Niniejszy dokument podaje ogólne wymagania wspólne dla wszystkich odpowiednich technik renowacji.

 • PN-EN ISO 11297-1:2018-05 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do renowacji podziemnych ciśnieniowych sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej - Część 1: Postanowienia ogólne.

Zakres: W niniejszym dokumencie podano wymagania i metody badań systemów przewodów rurowych z tworzyw sztucznych przeznaczonych do stosowania w renowacji podziemnych ciśnieniowych sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej, łącznie z hydraulicznymi i pneumatycznymi systemami ciśnieniowymi. Ma zastosowanie do fabrycznych rur i kształtek, jak również do systemu zainstalowanych wykładzin. Nie dotyczy rurociągów istniejących ani natryskiwanych powłok lub wypełnień przestrzeni między rurami. W niniejszym dokumencie określono wymagania ogólne, wspólne dla wszystkich stosowanych technik renowacji.

 • PN-EN ISO 11298-1:2018-05 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do renowacji podziemnych sieci wodociągowych - Część 1: Postanowienia ogólne.

W niniejszym dokumencie podano wymagania i metody badań systemów przewodów rurowych z tworzyw sztucznych przeznaczonych do stosowania w renowacji podziemnych sieci wodociągowych. Ma zastosowanie do fabrycznych rur i kształtek, jak również do systemu zainstalowanych wykładzin. Nie dotyczy rurociągów istniejących ani natryskiwanych powłok lub wypełnień przestrzeni między rurami. W niniejszym dokumencie określono wymagania ogólne, wspólne dla wszystkich stosowanych technik renowacji.

Projekty Polskich Norm:

 • Projekt PN-EN 13480-6:2017-10/prA1 Rurociągi przemysłowe metalowe - Część 6: Wymagania dodatkowe dla rurociągów podziemnych.

Zakres: W niniejszym dokumencie określono wymagania dotyczące rurociągów przemysłowych położonych całkowicie pod ziemią lub częściowo pod ziemią i częściowo w rurach osłonowych lub podobnym zabezpieczeniu. Dokument ten stosuje się łącznie z pozostałymi sześcioma częściami normy EN 13480. Gdy rurociąg podziemny wykonany zgodnie z wymaganiami niniejszej normy łączy się z rurociągiem wykonanym według innych wymagań, np. rurociągiem przesyłowym, zaleca się, aby połączenie stanowił element separujący oba rurociągi, np. zawór odcinający lub regulacyjny. Zaleca się wykonanie tego połączenia w pobliżu granicy terenu przemysłowego, przy czym może się ono znajdować wewnątrz lub na zewnątrz tej granicy. Temperatura robocza do 75 °C. 

UWAGA Dla wyższych temperatur zaleca się stosowanie EN 13941+A1:2010, pamiętając o tym, że CEN/TC 107 zajmuje się tylko rurociągami preizolowanymi pracującymi w temperaturach do 140 °C, mającymi średnice do 800 mm, które stanowią najnowszy stan techniki tych wyrobów.

[nowe normy pkn, normy pkn, polskie normy, pkn, branża instalacyjna, nowe normy z branży instalacyjnej, kotły grzewcze, wentylatory, energia słoneczna, systemy przewodów rurowych, badania ogniwowe]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Automatyka kotłów na pelety
 • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl