RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zestawienie aktualnych norm - stan na październik 2018

Normy obowiązujące, stan na październik 2018.
Fot. redakcja RI

Normy obowiązujące, stan na październik 2018.


Fot. redakcja RI

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Zobacz także

Rafał Żytomirski Nowoczesne rozwiązania dla kotłowni z kotłami na paliwa stałe

Nowoczesne rozwiązania dla kotłowni z kotłami na paliwa stałe Nowoczesne rozwiązania dla kotłowni z kotłami na paliwa stałe

Mimo wielu innych dostępnych źródeł energii cieplnej kotły na paliwa stałe wciąż cieszą się dużą popularnością. Jednak od czasów, gdy do ogrzewania używano prostych, często nieekonomicznych kotłów, wiele...

Mimo wielu innych dostępnych źródeł energii cieplnej kotły na paliwa stałe wciąż cieszą się dużą popularnością. Jednak od czasów, gdy do ogrzewania używano prostych, często nieekonomicznych kotłów, wiele się zmieniło. Producenci wciąż udoskonalają oferowane urządzenia, umożliwiając kontrolę procesów spalania, poprawiając wydajność i sprawność kotłów oraz zmniejszając emisję do atmosfery szkodliwych produktów spalania.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Eksploatacyjna sprawność kotła kondensacyjnego

Eksploatacyjna sprawność kotła kondensacyjnego Eksploatacyjna sprawność kotła kondensacyjnego

Na rynku pojawia się coraz więcej różnego rodzaju źródeł ciepła. Badania pokazują, że prawidłowo eksploatowany kocioł kondensacyjny zasilany gazem ziemnym może generować relatywnie niskie koszty.

Na rynku pojawia się coraz więcej różnego rodzaju źródeł ciepła. Badania pokazują, że prawidłowo eksploatowany kocioł kondensacyjny zasilany gazem ziemnym może generować relatywnie niskie koszty.

Redakcja RI news Nowe normy – kwiecień 2024 r.

Nowe normy – kwiecień 2024 r. Nowe normy – kwiecień 2024 r.

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Z uwagi na ciągłą nowelizację i aktualizację Polskich Norm zalecamy zbadanie możliwości zastosowania najnowszego wydania tych norm oraz aktualnych projektów Polskich Norm zamieszczonych w zestawieniu. Zachęcamy też do odwiedzenia strony internetowej Polskiego Komitetu Normalizacyjnego www.pkn.pl.

Wybrane Polskie Normy ogłoszone przez PKN:

  • PN-EN 15004-7:2018-04 Stałe urządzenia gaśnicze - Urządzenia gaśnicze gazowe - Część 7: Właściwości fizyczne i projektowanie urządzeń gaśniczych gazowych na IG-01. 

Zakres: W niniejszym dokumencie określono charakterystyczne wymagania dotyczące stałych urządzeń gaśniczych gazowych w odniesieniu do środka gaśniczego IG-01. Przedstawiono szczegółowe informacje o właściwościach fizycznych, specyfikację, zastosowanie oraz wymagania bezpieczeństwa. Niniejszy dokument stosuje się w przypadku urządzeń pracujących przy ciśnieniu nominalnym 160 bar, 200 bar i 300 bar w temperaturze 15°C. Nie wyklucza to stosowania innych systemów, jednak dane projektowe dla innych wartości ciśnienia w tym momencie nie są dostępne.

  • PN-EN 15502-2-1+A1:2018-02 Kotły grzewcze opalane gazem - Część 2-1: Szczegółowa norma dotycząca urządzeń typu C i typu B2, B3 oraz urządzeń B5 o obciążeniu cieplnym nieprzekraczającym 1 000 kW.

Zakres: W niniejszej Normie Europejskiej określono wymagania i metody badań dotyczące w szczególności konstrukcji, bezpieczeństwa, użyteczności i racjonalnego użytkowania energii jak również klasyfikacji i oznakowania kotłów centralnego ogrzewania opalanych gazem, wyposażonych w palniki atmosferyczne, palniki nadmuchowe lub palniki z pełnym zmieszaniem.

  • PN-EN 16932-1:2015-05 Zewnętrzne systemy kanalizacyjne - Systemy pompowe - Część 1: Wymagania podstawowe.

Zakres: W niniejszej Normie Europejskiej określono wymagania do projektowania, konstrukcji i badań odbiorczych systemów pompowych do ścieków w zewnętrznych systemach kanalizacyjnych przeznaczonych do obsługi. Zawiera ona informację o systemach pompowych w zewnętrznych systemach kanalizacyjnych działających głównie grawitacyjnie, jak również w systemach ciśnieniowych i podciśnieniowych. Ten dokument określa wymagania podstawowe mające zastosowanie do wszystkich ściekowych systemów pompowych w zewnętrznych systemach kanalizacyjnych.

  • PN-EN 17032:2018-03 Szybko-schładzarki i szybko-zamrażarki do użytku profesjonalnego - Klasyfikacja, wymagania i warunki badań.

Zakres: W niniejszej Normie Europejskiej określono wymagania dotyczące konstrukcji, właściwości, wydajności, w tym zużycia energii szybko-schładzarek do zastosowań profesjonalnych w kuchniach komercyjnych, szpitalach, stołówkach, placówkach gastronomicznych i podobnych obszarach. Urządzenia objęte niniejszą Normą Europejską są przeznaczone do szybkiego schładzania gorących artykułów spożywczych o udźwigu do 300 kg. Niniejsza Norma Europejska dotyczy: szybko-schładzarek, szybko-zamrażarek, wielofunkcyjnych urządzeń szybko-schładzających/szybko-zamrażających.

Następujące urządzenia nie są objęte: szafy jezdne, szafy przelotowe, szafy ze zdalnym agregatem skraplającym, szafy ze skraplaczem chłodzonym wodą, tunele szybko-chłodzące i szybko-zamrażające, urządzenia szybko-schładzające i szybko-zamrażające w trybie ciągłym, piekarnia zintegrowana z urządzeniami do zamrażania i przechowywania.

  • PN-EN ISO 6412-1:2018-03 Dokumentacja techniczna wyrobu - Uproszczone przedstawianie rurociągów - Część 1: Zasady ogólne i rzutowanie prostokątne.

Zakres: W niniejszym dokumencie określono zasady i konwencje dotyczące wykonania uproszczonych rysunków dla wszystkich typów rur i rurociągów wykonanych z różnego rodzaju materiałów (sztywnych i elastycznych). Dokument jest stosowany, gdy tylko konieczne jest przedstawianie rur lub rurociągów w sposób uproszczony. Dla celów niniejszego dokumentu dane liczbowe ilustrują tylko tekst i nie są zalecane do traktowania jako przykłady projektów.

UWAGA Niniejszy dokument może być również używany do przedstawiania podobnych instalacji, takich jak systemy wentylacji lub klimatyzacji; w takich przypadkach termin "rura" zastępuje się terminem "kanał" itd.

  • PN-EN ISO 11296-1:2018-04 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do renowacji podziemnych bezciśnieniowych sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej - Część 1: Postanowienia ogólne.

Zakres: W niniejszym dokumencie określono wymagania i metody badań dotyczące systemów przewodów rurowych z tworzyw sztucznych przeznaczonych do renowacji podziemnych bezciśnieniowych sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej, pracujących grawitacyjnie i pod maksymalnym ciśnieniem 0,5 bara1. Niniejsza część ma zastosowanie do rur i kształtek jako wyrobów, jak również do systemu zainstalowanych wykładzin z tworzyw sztucznych. Nie dotyczy ona rurociągów istniejących ani wypełnień przestrzeni między nimi. Niniejszy dokument podaje ogólne wymagania wspólne dla wszystkich odpowiednich technik renowacji.

  • PN-EN ISO 11297-1:2018-05 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do renowacji podziemnych ciśnieniowych sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej - Część 1: Postanowienia ogólne.

Zakres: W niniejszym dokumencie podano wymagania i metody badań systemów przewodów rurowych z tworzyw sztucznych przeznaczonych do stosowania w renowacji podziemnych ciśnieniowych sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej, łącznie z hydraulicznymi i pneumatycznymi systemami ciśnieniowymi. Ma zastosowanie do fabrycznych rur i kształtek, jak również do systemu zainstalowanych wykładzin. Nie dotyczy rurociągów istniejących ani natryskiwanych powłok lub wypełnień przestrzeni między rurami. W niniejszym dokumencie określono wymagania ogólne, wspólne dla wszystkich stosowanych technik renowacji.

  • PN-EN ISO 11298-1:2018-05 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do renowacji podziemnych sieci wodociągowych - Część 1: Postanowienia ogólne.

W niniejszym dokumencie podano wymagania i metody badań systemów przewodów rurowych z tworzyw sztucznych przeznaczonych do stosowania w renowacji podziemnych sieci wodociągowych. Ma zastosowanie do fabrycznych rur i kształtek, jak również do systemu zainstalowanych wykładzin. Nie dotyczy rurociągów istniejących ani natryskiwanych powłok lub wypełnień przestrzeni między rurami. W niniejszym dokumencie określono wymagania ogólne, wspólne dla wszystkich stosowanych technik renowacji.

Projekty Polskich Norm:

  • Projekt PN-EN 13480-6:2017-10/prA1 Rurociągi przemysłowe metalowe - Część 6: Wymagania dodatkowe dla rurociągów podziemnych.

Zakres: W niniejszym dokumencie określono wymagania dotyczące rurociągów przemysłowych położonych całkowicie pod ziemią lub częściowo pod ziemią i częściowo w rurach osłonowych lub podobnym zabezpieczeniu. Dokument ten stosuje się łącznie z pozostałymi sześcioma częściami normy EN 13480. Gdy rurociąg podziemny wykonany zgodnie z wymaganiami niniejszej normy łączy się z rurociągiem wykonanym według innych wymagań, np. rurociągiem przesyłowym, zaleca się, aby połączenie stanowił element separujący oba rurociągi, np. zawór odcinający lub regulacyjny. Zaleca się wykonanie tego połączenia w pobliżu granicy terenu przemysłowego, przy czym może się ono znajdować wewnątrz lub na zewnątrz tej granicy. Temperatura robocza do 75 °C. 

UWAGA Dla wyższych temperatur zaleca się stosowanie EN 13941+A1:2010, pamiętając o tym, że CEN/TC 107 zajmuje się tylko rurociągami preizolowanymi pracującymi w temperaturach do 140 °C, mającymi średnice do 800 mm, które stanowią najnowszy stan techniki tych wyrobów.

Komentarze

Powiązane

Szperacz McGyver, czy bezmyślny niedouk?

McGyver, czy bezmyślny niedouk? McGyver, czy bezmyślny niedouk?

Dzisiaj przykład z serii "weźmy sobie cokolwiek i zróbmy z tego instalację". Ale czy wykonawca zilustrowanej instalacji to McGyver, czy raczej bezmyślny niedouk?

Dzisiaj przykład z serii "weźmy sobie cokolwiek i zróbmy z tego instalację". Ale czy wykonawca zilustrowanej instalacji to McGyver, czy raczej bezmyślny niedouk?

Szperacz Dobić wodę. c.o. jest możliwe

Dobić wodę. c.o. jest możliwe Dobić wodę. c.o. jest możliwe

Trochę przeciągnąłem swoją nieobecność - wybaczcie. Mam nadzieję, że nie podłożę się zbytnio jakością zdjęć. Są tylko minimalnie nieostre :) Temat za to ciekawy.

Trochę przeciągnąłem swoją nieobecność - wybaczcie. Mam nadzieję, że nie podłożę się zbytnio jakością zdjęć. Są tylko minimalnie nieostre :) Temat za to ciekawy.

Szperacz Niezły kocioł

Niezły kocioł Niezły kocioł

Mariusz Mazur podrzucił nam kolejną "perełkę" związaną z wykonaniem instalacji grzewczej...

Mariusz Mazur podrzucił nam kolejną "perełkę" związaną z wykonaniem instalacji grzewczej...

Szperacz Ogólne pomieszanie

Ogólne pomieszanie Ogólne pomieszanie

Na każdym zebraniu jest tak, że ktoś musi zacząć pierwszy... ;) A na zdjęciu kolejna absurdalna realizacja instalacji, sfotografowana i przesłana przez naszego czytelnika.

Na każdym zebraniu jest tak, że ktoś musi zacząć pierwszy... ;) A na zdjęciu kolejna absurdalna realizacja instalacji, sfotografowana i przesłana przez naszego czytelnika.

Krystyna Nowotczyńska, Jerzy Nowotczyński news Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm

Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Redakcja RI news Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm styczeń 2020

Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm styczeń 2020 Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm styczeń 2020

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Waldemar Joniec news Trendy energetyczne

Trendy energetyczne Trendy energetyczne

Na II Kongresie „Trendy energetyczne” zorganizowanym w Krakowie przez GLOBEnergia blisko 300 uczestników podczas dwóch dni debat (8–9 października) dyskutowało o przyszłości energetyki odnawianej i ogrzewaniu...

Na II Kongresie „Trendy energetyczne” zorganizowanym w Krakowie przez GLOBEnergia blisko 300 uczestników podczas dwóch dni debat (8–9 października) dyskutowało o przyszłości energetyki odnawianej i ogrzewaniu z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Najwięcej uwagi poświęcono rewolucji fotowoltaicznej. W trakcie kongresu padło wiele ważnych deklaracji, w tym ze strony przedstawicieli rządu, które będą miały wpływ na dalszy rozwój energetyki odnawialnej w Polsce. Wicepremier Jarosław Gowin i Hanna...

Redakcja RI news Konkurs „TOPTEN Kotły grzewcze na paliwa stałe 2019”

Konkurs „TOPTEN Kotły grzewcze na paliwa stałe 2019” Konkurs „TOPTEN Kotły grzewcze na paliwa stałe 2019”

VIII edycja Konkursu „TOPTEN Kotły grzewcze na paliwa stale 2019” organizowana przez Polską Izbę Ekologii i Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii została zakończona prezentacją jego wyników...

VIII edycja Konkursu „TOPTEN Kotły grzewcze na paliwa stale 2019” organizowana przez Polską Izbę Ekologii i Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii została zakończona prezentacją jego wyników podczas Uroczystej Gali 18. Edycji Konkursu EKOLAURY w dniu 29 października br. Nabór zgłoszeń do Konkursu „TOPTEN Kotły grzewcze na paliwa stałe” trwał od 10 maja 2019 r. do 20 września 2019 r.

Redakcja RI Rynek urządzeń grzewczych pod lupą inspekcji

Rynek urządzeń grzewczych pod lupą inspekcji Rynek urządzeń grzewczych pod lupą inspekcji

Inspekcja Handlowa zyska uprawnienia w walce z handlem kotłami na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów. Ponadto za wprowadzanie na polski rynek tzw. kopciuchów będą grozić kary – to główne założenia...

Inspekcja Handlowa zyska uprawnienia w walce z handlem kotłami na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów. Ponadto za wprowadzanie na polski rynek tzw. kopciuchów będą grozić kary – to główne założenia nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o inspekcji handlowej, które przyjął Sejm po poprawkach Senatu. To kolejny ważny krok w walce ze smogiem. Teraz nowelizacja czeka na podpis Prezydenta.

Redakcja RI news Nowy program rządu wspierający walkę ze smogiem

Nowy program rządu wspierający walkę ze smogiem Nowy program rządu wspierający walkę ze smogiem

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział podczas II Kongresu Trendy Energetyczne nowy program wspierający nowoczesne, niskoemisyjne technologie w ogrzewaniu domów. Program ma ruszyć do końca tego roku,...

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział podczas II Kongresu Trendy Energetyczne nowy program wspierający nowoczesne, niskoemisyjne technologie w ogrzewaniu domów. Program ma ruszyć do końca tego roku, a jego budżet wyniesie 200 milionów złotych.

Redakcja RI news Pompa ciepła lub kocioł na biomasę zamiast sieci ciepłowniczej

Pompa ciepła lub kocioł na biomasę zamiast sieci ciepłowniczej Pompa ciepła lub kocioł na biomasę zamiast sieci ciepłowniczej

Jak podaje gazetaprawna.pl, deweloperzy i właściciele domów będą mogli wybrać czy chcą podłączyć się do sieci ciepłowniczej, czy jednak zainwestują w pompę ciepła lub kotła na biomasę. Warunkiem jest tylko...

Jak podaje gazetaprawna.pl, deweloperzy i właściciele domów będą mogli wybrać czy chcą podłączyć się do sieci ciepłowniczej, czy jednak zainwestują w pompę ciepła lub kotła na biomasę. Warunkiem jest tylko spełnienie odpowiednich parametrów, czyli takich, które obowiązują zgodnie z uchwałą smogową.

Redakcja RI news Nowelizacja Prawa ochrony środowiska – kary za „kopciuchy” i obowiązkowe podłączanie do sieci ciepłowniczych

Nowelizacja Prawa ochrony środowiska – kary za „kopciuchy” i obowiązkowe podłączanie do sieci ciepłowniczych Nowelizacja Prawa ochrony środowiska – kary za „kopciuchy” i obowiązkowe podłączanie do sieci ciepłowniczych

Sejm uchwalił nowelizację przepisów Prawa ochrony środowiska, która przewiduje wprowadzenie kar za sprzedaż „kopciuchów”, zakaz sprowadzania do Polski kotłów niespełniających ekologicznych norm oraz obligatoryjne...

Sejm uchwalił nowelizację przepisów Prawa ochrony środowiska, która przewiduje wprowadzenie kar za sprzedaż „kopciuchów”, zakaz sprowadzania do Polski kotłów niespełniających ekologicznych norm oraz obligatoryjne przyłączanie do sieci ciepłowniczej.

wj news Nowe klasy energetyczne

Nowe klasy energetyczne Nowe klasy energetyczne

Od 26 września 2019 roku będą obowiązywały nowe klasy energetyczne. Dla źródeł ciepła zostanie dodana klasa A+++, a przy urządzeniach do przygotowania c.w.u. klasa A+. W obu grupach produktowych zostaną...

Od 26 września 2019 roku będą obowiązywały nowe klasy energetyczne. Dla źródeł ciepła zostanie dodana klasa A+++, a przy urządzeniach do przygotowania c.w.u. klasa A+. W obu grupach produktowych zostaną wycofane najniższe klasy od G do E.

Redakcja RI news Projekt ws. kar za sprzedaż kotłów nie spełniających wymagań skierowany do drugiego czytania

Projekt ws. kar za sprzedaż kotłów nie spełniających wymagań skierowany do drugiego czytania Projekt ws. kar za sprzedaż kotłów nie spełniających wymagań skierowany do drugiego czytania

Komisje skierowały do drugiego czytania nowelę Prawa ochrony środowiska oraz ustawy o Inspekcji Handlowej, które wprowadzają kary za sprzedaż tzw. kopciuchów oraz zakazują sprowadzania do kraju kotłów...

Komisje skierowały do drugiego czytania nowelę Prawa ochrony środowiska oraz ustawy o Inspekcji Handlowej, które wprowadzają kary za sprzedaż tzw. kopciuchów oraz zakazują sprowadzania do kraju kotłów niespełniających ekologicznych norm.

Redakcja RI news Konkurs TOPTEN Kotły Grzewcze na paliwa stałe 2019

Konkurs TOPTEN Kotły Grzewcze na paliwa stałe 2019 Konkurs TOPTEN Kotły Grzewcze na paliwa stałe 2019

Polska Izba Ekologii (PIE) oraz Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii (FEWE) zapraszają do udziału w kolejnej, VIII edycji Konkursu „TOPTEN Kotły grzewcze na paliwa stałe 2019”. Tegoroczna...

Polska Izba Ekologii (PIE) oraz Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii (FEWE) zapraszają do udziału w kolejnej, VIII edycji Konkursu „TOPTEN Kotły grzewcze na paliwa stałe 2019”. Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednia, obejmuje kotły grzewcze na paliwa stałe – kopalne oraz biomasę drzewną, o znamionowej mocy cieplnej 500 kilowatów („kW”) lub mniejszej.

Redakcja RI news Już jest nowelizacja rozporządzenia dotyczącego kotłów na paliwa stałe

Już jest nowelizacja rozporządzenia dotyczącego kotłów na paliwa stałe Już jest nowelizacja rozporządzenia dotyczącego kotłów na paliwa stałe

Według PAP jest już nowelizacja rozporządzenia, które uszczelnia przepisy wymagań dla kotłów na paliwa stałe. Dzięki niej Dzięki niej nieuczciwi przedsiębiorcy nie będą mogli obchodzić przepisów i wprowadzać...

Według PAP jest już nowelizacja rozporządzenia, które uszczelnia przepisy wymagań dla kotłów na paliwa stałe. Dzięki niej Dzięki niej nieuczciwi przedsiębiorcy nie będą mogli obchodzić przepisów i wprowadzać na rynek tzw. kopciuchów.

Redakcja RI news MPiT chce doprecyzować rozporządzenie o rynku kotłów na paliwa stałe

MPiT chce doprecyzować rozporządzenie o rynku kotłów na paliwa stałe MPiT chce doprecyzować rozporządzenie o rynku kotłów na paliwa stałe

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii pracuje nad nowelizacją ustaw Prawo ochrony środowiska oraz o inspekcji handlowej, które mają uniemożliwić wprowadzanie na polski rynek wysokoemisyjnych urządzeń...

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii pracuje nad nowelizacją ustaw Prawo ochrony środowiska oraz o inspekcji handlowej, które mają uniemożliwić wprowadzanie na polski rynek wysokoemisyjnych urządzeń grzewczych.

Redakcja RI news Program Czyste Powietrze - NFOŚiGW wstrzymuje nabór wniosków

Program Czyste Powietrze - NFOŚiGW wstrzymuje nabór wniosków Program Czyste Powietrze - NFOŚiGW wstrzymuje nabór wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o tymczasowym wstrzymaniu od Nowego Roku tj. 1 stycznia 2019 roku naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o tymczasowym wstrzymaniu od Nowego Roku tj. 1 stycznia 2019 roku naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego Czyste Powietrze, prowadzonych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW).

Redakcja RI Nowy etap wdrażania programu Czyste Powietrze

Nowy etap wdrażania programu Czyste Powietrze Nowy etap wdrażania programu Czyste Powietrze

Prezes Zarządu NFOŚiGW Kazimierz Kujda 18 grudnia 2018 r. podpisał z funduszami wojewódzkimi umowy o udostępnianiu środków na realizację zadań określonych w programie priorytetowym Czyste Powietrze. Porozumienie...

Prezes Zarządu NFOŚiGW Kazimierz Kujda 18 grudnia 2018 r. podpisał z funduszami wojewódzkimi umowy o udostępnianiu środków na realizację zadań określonych w programie priorytetowym Czyste Powietrze. Porozumienie dotyczy dofinansowania na łączną kwotę 875 mln zł oraz 185 mln zł pożyczek.

Redakcja RI Kotły na paliwa stałe TOPTEN 2018 - wyniki

Kotły na paliwa stałe TOPTEN 2018 - wyniki Kotły na paliwa stałe TOPTEN 2018 - wyniki

9 października 2018 roku podczas Gali 17. edycji Konkursu EKOLAURY Polskiej Izby Ekologii, ogłoszone zostały wyniki VII edycji Konkursu TOPTEN Kotły Grzewcze na paliwa stałe 2018, organizowanego przez...

9 października 2018 roku podczas Gali 17. edycji Konkursu EKOLAURY Polskiej Izby Ekologii, ogłoszone zostały wyniki VII edycji Konkursu TOPTEN Kotły Grzewcze na paliwa stałe 2018, organizowanego przez Polską Izbę Ekologii oraz Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii.

Redakcja RI Krakowska Straż Miejska dostała samochód elektryczny do walki ze smogiem

Krakowska Straż Miejska dostała samochód elektryczny do walki ze smogiem Krakowska Straż Miejska dostała samochód elektryczny do walki ze smogiem

Straż Miejska w Krakowie dostała pierwszy samochód elektryczny, spełniający wymogi ustawy o elektromobilności. Ponadto oprócz napędu elektrycznego i dobrego wpływu na środowisko, będzie w nim przewożony...

Straż Miejska w Krakowie dostała pierwszy samochód elektryczny, spełniający wymogi ustawy o elektromobilności. Ponadto oprócz napędu elektrycznego i dobrego wpływu na środowisko, będzie w nim przewożony m.in. sprzęt służący do prowadzenia pomiarów jakości powietrza.

Redakcja RI Według Ministerstwa Energii najgorsze paliwa mają zniknąć z rynku

Według Ministerstwa Energii najgorsze paliwa mają zniknąć z rynku Według Ministerstwa Energii najgorsze paliwa mają zniknąć z rynku

Ministerstwo Energii twierdzi, że rozporządzenie ws. wymagań jakości dla paliw stałych wyeliminuje z rynku najgorsze paliwa, przez które powstaje smoge. Jednak ekolodzy nie są tego samego zdania. Uważają,...

Ministerstwo Energii twierdzi, że rozporządzenie ws. wymagań jakości dla paliw stałych wyeliminuje z rynku najgorsze paliwa, przez które powstaje smoge. Jednak ekolodzy nie są tego samego zdania. Uważają, że miałem węglowym można będzie palić aż do połowy 2020 roku, a rozporządzenie to obrona lobby węglowego.

Redakcja RI Prace nad przepisami dot. jakości węgla nadal trwają

Prace nad przepisami dot. jakości węgla nadal trwają Prace nad przepisami dot. jakości węgla nadal trwają

Resort energii wprowadza pakiet rozwiązań, które eliminują najgorszej jakości paliwa, co będzie skutkowało poprawę jakości powietrza. Prace nad ostatecznym kształtem przepisów wciąż trwają - poinformowało...

Resort energii wprowadza pakiet rozwiązań, które eliminują najgorszej jakości paliwa, co będzie skutkowało poprawę jakości powietrza. Prace nad ostatecznym kształtem przepisów wciąż trwają - poinformowało we wtorek PAP Ministerstwo Energii.

Redakcja RI Nowość od Boscha: regulator do sterowania systemem grzewczym

Nowość od Boscha: regulator do sterowania systemem grzewczym Nowość od Boscha: regulator do sterowania systemem grzewczym

Regulator EasyControl CT200 umożliwia sterowanie pracą kotła grzewczego oraz instalacją ogrzewania i c.w.u. poprzez bezprzewodową komunikację z elektronicznymi głowicami termostatycznymi na grzejnikach....

Regulator EasyControl CT200 umożliwia sterowanie pracą kotła grzewczego oraz instalacją ogrzewania i c.w.u. poprzez bezprzewodową komunikację z elektronicznymi głowicami termostatycznymi na grzejnikach. Ponadto urządzenie zapewnia zwiększenie sezonowej efektywności energetycznej systemu ogrzewania nawet o 5%.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.