Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

12. Dni Oszczędzania Energii - relacja

patronat medialny Rynku Instalacyjnego
Redakcja RI  |  13.12.2018
Wykłady podczas 12. Dni Oszczędzania Energii
Wykłady podczas 12. Dni Oszczędzania Energii
Fot. DAEiŚ

W listopadzie odbyła się dwunasta konferencja poświęcona oszczędzaniu energii. Jest to wydarzenie organizowane cyklicznie od 2001 roku pod stałą nazwą Dni Oszczędzania Energii. Rosnąca świadomość ekologiczna i ochrona zdrowia, zmieniające się wymagania prawne w zakresie izolacyjności termicznej, akustycznej oraz ppoż., powodują, że konieczna staje się kompleksowa termomodernizacja lub rewitalizacja szczególnie budynków będących pod ochroną konserwatorską. Dlatego tematem konferencji była „Głęboka termomodernizacja - wybrane zagadnienia z zakresu energochłonności, akustyki, konstrukcji i wymagań przeciwpożarowych”.

Tegoroczne 12. Dni Oszczędzania Energii odbyły się 14-15 listopada we Wrocławiu, których organizatorami byli: Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, pod patronatem Izby Inżynierów Budownictwa oraz Izby Architektów. Konferencja zgromadziła łącznie ponad 500 osób. Swoje wyroby oraz rozwiązania prezentowało dwadzieścia firm. Podczas dwóch dni wygłoszono ponad 30 wykładów poświęconych minimalizacji skutków smogu przez termomodernizację budynków z wykorzystaniem OZE. Wykłady, prezentacje, konsultacje, porady poprowadzili eksperci z uczelni technicznych, specjaliści branżowi oraz wieloletni praktycy.

Przeczytaj również: 11. Dni Oszczędzania Energii - relacja

Główne tematy poruszone na konferencji to:

  • termomodernizacja budynków - możliwości i ograniczenia prawne, techniczne,
  • termomodernizacja budynków i czystość powietrza, 
  • projektowanie elewacji z wykorzystaniem tynków ciepłochronnych,
  • konieczność wzmacniania istniejących elewacji oraz technologie mocowań,
  • jakość powietrza i skuteczna  zdecentralizowana wentylacja dla istniejących budynków,
  • projektowanie ogrzewania i chłodzenia za pomocą pompy ciepła,
  • charakterystyka energetyczna budynków na warunki techniczne 2019 - 2021.

Za szczególnie interesujące uznano wystąpienia poświęcone: nowoczesnym materiałom i  metodom izolacji termicznej dachów, wymaganiom stawianym projektowaniu i wykonywaniu termoizolacji od wewnątrz oraz stosowaniu tynków ciepłochronnych od wewnątrz i na zewnątrz. W zakresie stolarki budowlanej zaprezentowano wyniki konkursu TOPTEN Okna 2017, energooszczędne zdecentralizowane sposoby wentylacji i klimatyzacji, oraz urządzenia antysmogowe do wentylacji mechanicznej. W zakresie źródeł ciepła przedstawiono doświadczenia ze stosowania pomp ciepła z wykorzystaniem nowoczesnych systemów zarządzania i sterowania energią.

Podczas przerw w wykładach poświęconych zagadnieniom „głębokiej” termomodernizacji budynków zabytkowych można było uczestniczyć w pokazach, m.in. innowacyjnych elastycznych farby elewacyjnych, „ciepłego” montażu stolarki okiennej i drzwiowej oraz  urządzeń do oczyszczania powietrza. Dla osób zajmujących się diagnostyką energetyczną budynku zaprezentowano nowe możliwości techniczne kamer termowizyjnych. Następna konferencja zapolanowana jest na listopad 2020 roku.

Źródło: DAEiŚ

 

[12 dni oszczędzania energii, pompy ciepła, termomodernizacja budynków, ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja, jakość powietrza, wymagania przeciwpożarowe]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak odzyskać 40% ciepła z wody prysznicowej » Projektujesz istalacje gazowe? To rozwiązanie jest dla Ciebie »
odzysk ciepła oczyszczanie ścieków
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Jak zostać elektrobohaterem? »

konkurs dla instalatorów

 Nagrzewnice z 3-biegowym silnikiem - na czym polega ich fenomen » Kto wyznacza nowe standardy w projektowniu instalacji? »
nagrzewnice innowacyjne projektowanie instalacji
czytam więcej » czytam więcej »

 


Poznaj sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Projektanci instalacji korzystają z tych programów » Ekologiczne ogrzewanie - jak to się robi? »
projektowanie instalacji
 czytam więcej » czytam więcej »

 

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


3/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja wentylacji w szpitalu
  • - Oddymianie klatek schodowych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl