Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Instalacje wentylacyjne a ochrona przeciwpożarowa

 wj  |  18.12.2018
Konferencja szkoleniowa ochrona budynków ppoż.
Konferencja szkoleniowa ochrona budynków ppoż.
Fot. Redakcja RI

Podczas 8. Konferencji Szkoleniowej „Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje wentylacyjne i gaśnicze − projektowanie, montaż, eksploatacja” obrady koncentrowały się wokół systemów wentylacji pożarowej i ich roli w strategii ochrony ppoż. budynków wielokondygnacyjnych. Były też wystąpienia nt. projektowania wentylacji w garażach, doboru systemów różnicowania ciśnień, technik zabezpieczania ppoż. kanałów wentylacyjnych, instalacji hydrantowych, a także holistycznego spojrzenia na ochronę przeciwpożarową.

Konferencja zorganizowana przez redakcję „Rynku Instalacyjnego” odbyła się w CentrumEdukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach 29 listopada 2018 r. Wzięło w niej udział blisko 140 specjalistów. Obradom patronował Polski Związek Inżynierów i Techników Sanitarnych (PZITS), Śląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa oraz Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

VIII Konferencja Szkoleniowa „Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje wentylacyjne i gaśnicze − projektowanie, montaż, eksploatacja” >>

Konferencji towarzyszyła prezentacja ofert firm dostarczających technologie i urządzenia ppoż.: FläktGroup, Aereco, Belimo, Gazex, GfG Polska, K-Flex, Smay, Systemair, Sursys i Venture Industries. Doradcy techniczni byli cały czas do dyspozycji uczestników spotkaniana firmowych stoiskach. 

W wystąpieniu inauguracyjnym dr inż. Grzegorz Kubicki (Politechnika Warszawska) mówił o roli systemów wentylacji pożarowej w strategii ochrony ppoż. budynków wielokondygnacyjnych. Podkreślał, że krajowe przepisy nie wskazują obligatoryjnej drogi projektowej – dla każdego obiektu powinno zostać dobrane rozwiązanie techniczne wskazane przepisami czy standardem projektowym lub rozwiązanie alternatywne (inżynierskie) oparte na wiedzy technicznej.

W każdym indywidualnym przypadku konieczne jest dokładne ustalenie zagrożeń oraz określenie kryteriów funkcjonalnych zapewniających spełnienie wymagań podstawowych. Kiedy projektant nie jest w stanie w pełni zastosować się do standardu projektowego, można zastosować alternatywne podejście inżynierskie w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, które powinno przyjmować określone dla zastosowanego typu instalacji wymagania funkcjonalne. Kryteria funkcjonalne systemów oddymiania klatek schodowych to możliwość opuszczenia kondygnacji poniżej źródła pożaru, ułatwienie działania jednostkom ratowniczo-gaśniczym oraz warunków do przetrwania na i powyżej kondygnacji objętej pożarem. Wśród celów fakultatywnych są warunkowa ewakuacja i oczyszczenie budynku z dymu po zakończeniu akcji ratowniczo-gaśniczej. Prelegent omówił dostępne na rynku rozwiązania i wskazywał na warunki ich zastosowania.

Sławomir Antkowiak (FläktGroup) zaprezentował nowe narzędzie dla projektantów – program pressair.pl do projektowania systemów różnicowania ciśnienia dla różnych rodzajów obiektów i warunków użytkowych, z możliwością skonfigurowania planu budynków, ich kondygnacji, pomieszczeń oraz przegród i otworów okiennych i drzwiowych. Program wyszukuje, a projektant wybiera najbardziej odpowiednie rozwiązania.

Tomasz Burdzy (CNBOP-PIB) omówił zagadnienia kompensacji powietrza na potrzeby wentylacji pożarowej w obiektach kubaturowych. Przypomniał, że wentylatory strumieniowe wyrzucają strugę powietrza z dużą prędkością, co powoduje zjawisko indukcji powietrza i może dojść do stanu, w którym dym „odbije się” z miejsca wywiewu i powróci do przestrzeni oddymianej. Dlatego tak ważny jest dobór wentylatorów oraz ich odpowiedni montaż względem ścian, belek i innych ich elementów przestrzeni chronionej.

O tym, jak projektować wentylację strumieniową w garażach, mówił dr inż. Wojciech Węgrzyński (ITB). Pomimo że wentylacja nie zdławi ognia i nie zapobiegnie rozprzestrzenieniu się pożaru, jest konieczna, gdyż wpłynie na możliwość ewakuacji osób z przestrzeni garażu i akcję gaśniczą, a tym samym pozwoli na redukcję szkód oraz uratowanie konstrukcji budynku. O współpracy systemów detekcji gazów z instalacjami wentylacji i klimatyzacji mówiła dr inż. Jolanta Dębowska (Gazex). Wskazywała m.in. na problemy w akumulatorowniach i garażach, ale też na kwestię nowych palnych czynników chłodniczych stosowanych w układach klimatyzacji i w pompach ciepła.

Zobacz galerię zdjęć z konferencji >>

O współdziałaniu wentylacji pożarowej z samoczynnymi urządzeniami gaśniczymi mówił kpt. mgr inż. Mateusz Fliszkiewicz (SGSP). Podkreślał znaczenie instalacji tryskaczowych w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się pożarów w obiektach kubaturowych. Przywołał wnioski z badań i pożarów wskazujące na rolę instalacji tryskaczowych współpracujących z wentylacją pożarową. Holistyczne spojrzenie na ochronę przeciwpożarową i tworzenie strategii ppoż. przedstawiała dr inż. Dorota Brzezińska (Politechnika Łódzka). Zastosowanie metody oceny strategii przeciwpożarowej umożliwia weryfikację rozwiązań alternatywnych w stosunku do tych, jakie są na przykład wymagane przez przepisy. Weryfikacja polega na uzyskaniu w strategii rzeczywistej co najmniej równie niskiego indeksu ryzyka pożarowego, jak w strategii oczekiwanej. Metodyka ta jest pomocna m.in. w kwestiach związanych z odbiorami, oceną ryzyka i ubezpieczeniem.

Wojciech Łochnicki (Smay) przedstawił kwestie zabezpieczenia przed zadymieniem pionowych dróg ewakuacyjnych w budynkach wysokościowych wg PN-EN 12101-6 dot. systemów kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła, opisującej wymagania techniczne dotyczące systemów różnicowania ciśnień, oraz wg Instrukcji ITB nr 378/2002 dot. projektowania instalacji wentylacji pożarowej dróg ewakuacyjnych w budynkach wysokich i wysokościowych. Podał liczne przykłady zastosowań różnych rozwiązań.

O tym, jak zabezpieczać kanały wentylacyjne za pomocą Systemu 3M Duct Wrap oraz przepusty instalacyjne za pomocą K-Flex K-Fire, mówił Łukasz Sosin (K-Flex). Aktualny stan prawny, kwestie projektowania, wykonania i odbioru instalacji hydrantowych przedstawił dr inż. Grzegorz Ścieranka (Politechnika Śląska). Kolejna konferencja za rok w Warszawie.

[konferencja, ochrona ppoż., ochrona ppoż. w obiektach budowlanych, Szkoła Główna Służby Pożarniczej, pożar, ochrona przeciwpożarowa, instalacje hydrantowe, kanały wentylacyjne, wentylacja]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czego możesz się spodziewać po nowych kurtynach powietrznych »

systemy wentylacyjne

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience »

wentylatory do łazienke

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Wentylacja w przemyśle - poznaj jej arkana »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


9/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 w typowych projektach
  • - Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl